Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021 turizm sezonu nasıl geçecek?

4.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2020 senesini tamamlayacağımız Aralık ayına girmiş bulunuyoruz. Bunun bir başka anlamı da Türkiye ekonomisinin ana sektörlerinden biri olan turizmde 2021 turizm sezonuna başlayacak olmamızdır.

2020 her yönüyle sıkıntılarla dolu bir yıl oldu. Ekonomide, siyasette, iç ve dış ilişkilerimizde adeta boğulduk. Ama ümidi kaybetmek yok!

Bununla birlikte karşımızdaki olayları ve durumları teker teker ele alıp çare arayışında tarafsız bir bakış açısına sahip olmamız da şart. Zira problemlerin kolayı veya zoru yoktur. Problem, adı üzerinde çözümü için düşünce ve kararlılık ister. Özellikle turizme neler tesir etti derseniz; öncelikle ekonomik sıkıntılardan, dış ilişkilerden, içteki sorunlardan, siyasetten ve bunlara ek olarak davetsiz bir misafir olarak başımıza çöken pandemiden ciddi biçimde etkilenmiştir. Teker teker ele alalım şimdi bütün bu unsurları...

Ekonomide geride bırakmakta olduğumuz yılın şartları, turizmde yüzde 60 ile 70 oranında gelir kaybına yol açmış görünüyor. Şimdi hükümet istikrar tedbirlerini açıklıyor. Ayrıca hukuk sistemindeki rahatsızlıklara son vererek şikayetleri azaltacak tedbirlere başvuruyor. Bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Dış ilişkilere gelince... Etrafımız sanki düşmanlarla sarılı halde. Ancak bunların değişik bir özelliği var. Çoğu güya dostlarımız, komşularımız.

Başta Amerika, Almanya ve diğer AB ülkeleri (bilhassa Fransa) olmak üzere dost görünümlü hasımlar içindeki en önemli aktörler.

Bu hasmani durumun sebebi, Akdeniz ve etraf denizlerdeki enerji araştırmalarımız. Yunanistan ise cazgırlıkta başı çekiyor. Türkiye’nin denizlerdeki araştırmalarına mani olmak istiyor ve adı geçen diğer ülkelerce de destekleniyor. Türkiye ise bu hususta kararlı ve ısrarlı. Yağma yok, diyor.

Amerika’ya baktığımızda seçilmiş başkan Biden’ın geçmişte hep Türkiye’nin aleyhine tavır takındığını görüyoruz. Bakalım işe nasıl başlayacak, göreceğiz.

Suriye, Irak ve Ermenistan ise ayrı birer dert.

Bütün bunların yanında Covid-19 belası var.

Bütün bunların anlamı, turizm sektörü ile birlikte ülkemizin bütünü için problem demek.

Ve ne yazık ki adı geçen ülkelerden bazıları, NATO’da güya müttefikimiz ve dostumuz. Ne demekse!

Gelelim bu tablo içinde 2021 sezonu nasıl olur sorusunun yanıtına.

Ne yazık ki yaklaşan sene içinde hükümetimizi büyük sıkıntılar ve sınavlar beklemektedir. Peki turizm ne olabilir?

Tablonun en önemli ve şu an için belirleyici kısmı, Covid-19 pandemisidir. Onay süreci devam eden muhtelif aşıların virüs ile mücadelede ne derece etkili olacağı, çok önemli bir parametredir. Çünkü salgın ikinci ve hatta üçüncü evresine girmiş görünmektedir. Bu nedenle turizmin geleceğini belirlemek bugünden mümkün görünmemektedir. Haziran ayına kadar da karar alabilmek ve yön tayini yapmak fevkalade zor görünmektedir.

Şartlar hafiflerse ve özellikle piyasaya sürülecek olan aşılar etkili olursa durum ferahlayacaktır. Bizimle birlikte bütün dünya da rahatlayacaktır.

Ayrıca acı gerçekliğiyle 30 Ekim günü İzmir’de bir kez daha karşılaştığımız deprem konusu da unutulmamalıdır.

Turizmde 2021 benim tahminlerime göre 2020 tablosuna nazaran biraz daha iyi olabilir. Tabi ki eğer salgını önlemede başarılı olabilirsek... Ancak hiçbir surette 2019’daki tablonun geri döneceği beklenmemelidir.

Bazı oteller yine kapalı olacaktır. Bazı yasaklar ve “yeni yaşam koşulları” yine gündemde olacaktır.

Bu noktada geçtiğimiz dönem yapılan yanlışlar zinhar tekrar edilmemelidir. Fiyat kırma, kalite ve servisten ödün verme gibi noktalarda dikkatli olalım, geldiğimiz noktayı kaybetmeyelim.

Ayrıca azalan turisti paylaşmayı öğrenmemiz gerekiyor. Yurtdışında gördük, kriz ortamlarında bu yapılıyor. Örneğin 10 otel yüzde 20-25 kapasite ile çalışacağına 4-5 otel çalışır, daha fazla dolar. Paylaşma sağduyusuna sahip olmalıyız derim.

Bu arada sektörün hükümet ile sıkı bir işbirliği içinde olması da çok önemlidir. Hükümetimiz, başta salgın ve yukarıda saydığım diğer problemler hususunda ikiyüzlü yabancı dostlarımız ile adeta “mahşerin dört atlısı” ile mücadele eder gibi mücadele etmektedir.

2021 sezonu için şu anda yapılacak olan, Haziran’a kadar yukarıda parametreleri iyi takip ederek konum belirlemek konusunda hazırlıklı olmaktır.

Ümit yiğidin kamçısıdır. Unutmayalım ki iç siyasetteki tabloyu sakinleştirmek, bunlar içinde birinci hedef olmalıdır derim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test