Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Artık gına geldi…

27.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İlk bakışta bilmem başlık size neyi anımsattı. Ben artık adeta sokağa çıkmak istemiyorum. Bu coronavirüs salgını adeta canımıza okudu. 65 yaş üzerindekiler olarak kısıtlı zaman diliminde dışarı çıkabiliyoruz ya o da ayrı bir dert. İnşallah bu sıkıntılı günler, yılsonuna kadar biter. Aşı için umut verici haberler yayımlanıyor.

Hayırlısı diyelim. Yüce yaradan hepimize iyilikler versin, hepimizi korusun.

Asıl dert ne?

Yazının başında sokağa çıkma yasaklarından bahsettim. Asıl mesele yabancı hayranlığı… Her tarafta, işyerleri isimlerinde, mağazaların vitrinlerinde, duvarlarda ne tarafa bakarsak bakalım, yabancı dilde isimler görülüyor. Sanayi sektöründe üretilen ürünlerin isimlerinin neredeyse yüzde 80’i yabancı… Markalar yabancı, tabelalar yabancı, isimler yabancı. Yabancı hayranlığı adeta örümcek ağı gibi her yeri sarmış durumda. Pes doğrusu… Bu kadar yabancı dil bağnazlığını anlamış değilim. Ne oluyoruz. Yabancı ülkelere sattığın ürünlerin isimlerinin yabancı olmasını anlarım, ancak, Türkçe dilin konuşulup yazıldığı, “ANAYASA”sında ülkenin resmi dilinin “TÜRKÇE” olduğu yazan bir ülkede bu kadar yabancı hayranlığı artık bıkkınlık verdi, gına geldi.

Birçok belediye işyeri isimlerinin Türkçe olması zorunluluğunu getirdi. Tebrik ve takdir ediyorum.

Gelişmiş medeni ülkelere gidiniz bakınız, dünya markası olmuş ürünlerin dışındaki tüm isimleri kendi ana dillerinde yazılmış. Özentileri yok. Bizde ise tam tersi bir durum yaşanıyor. Ülkenin lisanına sabotajlar yetti artık. Son birkaç yıldır Türkiye’de olan Suriyeliler nedeniyle birde “Arap” harfleriyle yazılmış işyeri tabelaları, ürünler girdi hayatımıza. Bu yozlaşmaya artık dur demek gerekiyor. Bununla ilgili bir hukuki tedbirin hayata geçirilmesi iktidar ve muhalefetin görevi olsa gerek.

Bir milletin dili o milletin hür bir vatana sahip olduğunun işaretidir. Anlamlıdır. Hiç bir ülke lisanıyla bu kadar oynanmasına, sabote edilmesine ve üstelik kendi vatandaşları tarafından da böyle yanlış kullanılmasına müsaade edemez. Her şeyin bir sınırı vardır, bu sınır aşılmıştır.

Türkiye’de artık herkes kendisine gelmelidir. İş çığırından çıkmıştır.

Sokaklar ve giyim

İnsanlarımızın üstündeki ceket, tişört ve montlarda yabancı isimler, resimler ve sözler rahatsız edici bir hal aldı. Çokları da zarafet ve anlamdan çok uzak. Cahil bir takım lisan fakiri firmalar tarafından üretilmekte. Anlam ve yazılım yanlışlarıyla dolu.

Yazıktır, dilimize kıymayalım.

Evet, Dünyada moda diye bir şey var. Ancak bunun da bir haddi hududu olmalıdır.

Üretip ihraç ettiğin ürünün üzerine hangi dilden ne yazarsan yaz. Ancak iç piyasaya verdiğin üründe vatansever olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Benim için işyeri isimlerinin, dünya markası olmuş ürünlerin dışındaki isimlerin Türkçe olması büyük önem taşıyor. Güzel lisanımızı dejenere eden ve adeta “Salgın” halinde yayılan bu yozlaşmayı kabul edemiyorum.

Bu iş artık bir afet halini aldı.

Anayasamızda yazıldığı gibi anadilimiz, Türkçemizin yerini yabancı isimlerin almasına daha fazla müsaade etmemeliyiz.

Ben hiç bir zaman yabancı lisan düşmanı olmadım. Bilakis, insanlarımızın birden fazla dili öğrenmesini ve konuşmasını çok önemsiyorum.

Ancak istemediğim ülke içindeki market, bakkal, dükkan ve mağaza tabelaları ile markalardaki özentidir. Değişik markaların taklit lisanlarla yazılması gözü ve gönlümüzü rahatsız etmesidir.

İş artık bir Devlet kararına bağlıdır ve gecikilmeden yapılmalıdır.

Ölçü ise bütün dünyanın devletlerinin yaptığı ve müsaade ettiği sınırlar çerçevesidir.

Bir mevzuat meselesidir.

Ne yazık ki bugün birçok gencin giydiği tişörtlerin üzerindeki yazılar ise ahlak dışı anlamlar içeriyor veya saçma sapan yazış şeklini almıştır. Geçen gün yolda bir genç kardeşimi durdurdum ve giydiği tişörtü beğendiğimi ve üzerinde yazanın ne anlama geldiğini sordum. Bilemedi. Zira yazılanın ne yazık ki pek hoş olmayan bir anlamı vardı. Cehalet mi desem, kompleks mi desem bilemedim. Ayıp oluyor hem de pek çok…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test