Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyaset ve dış ilişkilerde menfaat…

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde her dönemde siyasette, iktidar ve muhalefet partileri arasında ahenkli ve medeni bir durum yaşama imkânı olmadı. Bu gidişle olması da mümkün görünmemektedir. Demokrasiyi seçen ülkelerde siyasi partiler; iktidara gelmek, ülkeyi yönetmek ve halkın refah seviyesini yükseltmek için yarışırlar.

İktidara gelen siyasi parti, çalışma yapmak için hazırladığı plan, bütçe, prensip ve söylemleri ile seçimlere girmiş ve halkın oylarının çoğunluğu ile kazanan taraf olmuş demektir.

Muhalefet ise; seçime girip, ekseriyeti temin edemeyen ancak iktidarı takip ederek “denetim görevini” üstlenen taraftır. Bu durum demokratik ülke ve rejimlerde böyledir. Gelin görün ki bunun da bir mücadele olması kabul edilip, belli bir düzen ve zarafet anlayış içinde cereyan etmesi gerekir. İlişkiler zaman diliminde gittikçe mücadele ve seviye kayıplarının yaşandığı bir ortama kaymaktadır.

Peki, bunun nedeni nedir? Menfaatlerdir.

İşte burada ne yazık ki birtakım menfaat kaygıları, anlayışsızlıklar, konuşulan lisan ve söylemlerde seçilen kelime yanlışları, tehdit ve hakaretlere varan karşılıklı atışmalar işleri çığırından çıkarmaktadır. Bu durumun ortaya çıkmasında, biraz kişisel kayıp korkusu ve iktidarın nimetlerine alışma da ön plandadır.

Hâlbuki iktidar ve muhalefetlerin, ülkenin menfaatlerinin “kırmızıçizgilerinde” öncelikle tavizsiz bir anlaşmayı oturup imzalamaları gerekirken, bunu yapmamaları, hem kendilerine hem de ülkenin olmazsa olmazlarına zarar vermektedir…

Keza muhalefet partilerinin de, iktidardaki parti ve koalisyonlar kadar bunların yapılıp yapılmamasında sorumlulukları vardır.

Peki, bu hususlarının yönlendiricileri kimlerdir? Tabi ki partilerin liderleridir. Burada ise, bazı tedbir ve yöntemlerin yapılması halinde toplumun kesimlerince gösterilmesi mümkün tepkiler, her iki kesim siyasilerin çekincelerine ve korkularına sebep olmaktadır. Bunlara örnek; ekonomik, yaşamsal, din ve tarikatlar ile ayrımcılık hareketleridir.

Bir de demokrasi, laik, bağımsız yargı vb. gibi olmaz ise olmazlarda taraflara kayıp ve kazanç endişeleri getirmektedir. Bugün Türkiye için olması gereken her şey Anayasanın maddelerinde vardır. Esastır ve ülke toplumu ve dünya düzeninde de aranan vazgeçilmezlerdir.

Olması gereken ise yöntemler değil iktidar ve muhalefetimizin usul ve adap çerçevesinde kabul edilebilen ilişkilerle iktidar ve yönetim ilişkilerini kurup yaşatmasıdır. Burada aksamalar olursa bunun adı açık ve seçik “menfaatler” paylaşımında faul yapmaktır.

Ulusal ilişkilerde menfaat…

Dünya platformunda, “dostluk” ,“kardeşlik” ve “dindaşlık” mefhumları maalesef uluslararası ilişkilerde bahis konusu değildir. Tek aranan şey tarafların menfaat paylaşımlarıdır. Bunda bile “Ortak Menfaat” çoğu zaman anlamsızlaşmaktadır.

Güçlü olan ne yazık ki dünyamızda, tek devlet olmak ve hâkim olmakta ısrar etmektedir. Bunun bariz örneği; Amerika, İngiltere ve İsrail üçgenidir. Bunlar dünyanın gerçek stratejik ortaklarıdır. Amaçları ise, dünyayı kendi hâkimiyet ve yönetimine uydurmaktır.

Bugün Orta Doğu’da ve Asya’da tek düşünülen şey, Amerika için ve enerji hâkimiyeti için her şeyi yapmayı mubah saymaktır. Ayrıca Orta Doğu devletlerinin (Suriye, Türkiye, İran, Irak vb.) topraklarında “federal özelliği belirgin konfederatif” bir düzeni isteyen İsrail’in, bu isteğini yerine getirmektir.

Gelelim sonuca;

Ülkelerin kendi içlerinde ve ülkeler arasında hiçbir zaman hislerle, din birliktelikleriyle, slogan ve ideolojilerle hareket etme lüksü yoktur ve olamaz.

Bunlar olursa da felaketler kapıda bekler o ülkeler ve halkları için; devletler ve milletler, “kendi menfaatleri” için yaşarlar. Dostluk kelimesi ise yoktur. Olması gerekenin adı ise menfaat işbirliği ve bölümüdür.

Milletlerin geleceği ancak, “ortak akıl ve bilime” olan inançları ile sürdürülebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test