Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ankara Antlaşması Avrupa Birliği için devam, Birleşik Krallık için tamam

20.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Binlerce Türk, son 30 yılda Ankara Antlaşması ile Birleşik Krallık’a yerleşti. Söz konusu antlaşmayı sadece Birleşik Krallık ile sınırlı sananların aksine, Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli bir antlaşma olduğunu çoğunluk bilmiyordu. Birleşik Krallık, Avrupa Birliğinden resmi olarak çıktıktan sonra artık Ankara Antlaşması ile Birleşik Krallık’a Türk’lerin gelip yerleşmesi mümkün olmayacak ancak her iki ülkede Avrupa Birliği üyesi olmadığı için yeni açılımlar olması söz konusu.

Dünya dengeleri değişiyor, 2020 yılının “sarsıp-sallamadığı” ülke kalmadı. Kurallar, yöntemler, stiller, trendler değişiyor, antlaşmalar, işbirlikleri, ayrılıklar, birleşmeler yeni şekiller alıyor. 1963 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkeleri ile Türkiye arasında geçerli olan Ankara Antlaşması da bu senenin son gününden itibaren geçerliliğini İngiltere için yitirecek.

İmzalandığı günden bugüne, Türkiye’den, Avrupa Birliği ülkelerine bu antlaşma sayesinde gidip, iş kuran, çalışan kaç kişi olduğu konusunda sayısal verilere bakılsa, açık ara Birleşik Krallık’a yerleşenlerin, diğer Avrupa Birliği ülkelere yerleşenlerden fazla olduğunu görebiliriz. Nedense, Ankara Antlaşması denilince büyük çoğunluğun aklına sadece Birleşik Krallık geliyor ancak elbette öyle değil.

Birleşik Krallık, Avrupa Birliğinden 31 Aralık 2020 tarihinde resmi olarak çıktıktan sonra, bu antlaşma ile Türklerin ülkeye gelmeleri mümkün olmayacak ancak her iki ülke bu konuda karşılıklı yeni formüller üretmenin peşinde. Birleşik Krallık, “bilim ve teknoloji” konusunda “parlak fikirlere” ev sahipliği yapacağını duyurdu. Ayrıca, “sağlık sektörü” çalışanları için de kapılarını açtığını pandemiden önce duyurmuştu.

Birleşik Krallık topraklarında faaliyet gösteren firmalar, ister devlet kurumu olsun ister özel sektör,  “kalifiye” çalışanlara kapılarını açıyor ve bu kişilerin tüm vize işlemlerinin ve seyahatlerinin masraflarını ödüyor, bu ülkeye getirdikleri kalifiye profesyonellerin ülkeye alışma ve yerleşme süreçlerine finansal ve lojistik destek veriyor.

Söz konusu vize “tier 2” vizesi olarak geçiyor ve bu vizeyle gelenler belli kademelerden geçtikten sonra önce “ömür boyu oturum” sonra da “vatandaşlık” hakkını elde edebiliyorlar. Bu vizeyle, ülkeye “kalifiye” profesyonellerin gelmesine aracılık yapan firmalar güzel para kazanıyorlar ve buradaki firmalara da kaliteli insan kaynağı yaratarak önemli katkıda bulunuyorlar.

Ankara Antlaşması ile Birleşik Krallık’a gelenler ya da gelmeye çalışanların, İngiliz Hükümetine vize başvurusu yaparken “iş projesi” sunmaları gerekiyor ve bu projenin tüm iş adımları, ciro hedefi, büyüme hedefi, yatırım hedefi gibi tüm detaylara sahip olması isteniyor ancak artık 31Aralık 2020 tarihinden sonra, Birleşik Krallık’a yerleşmek isteyenlerin, aracı kurumlara ve avukatlara çuvalla para ödemeleri gerekmeyecek, “kafa avcısı” firmalara kendilerini ve yeteneklerini “pazarlamaları” ve “tier 2” vizesiyle gelmeleri yeterli olacak.

Bugüne kadar Ankara Antlaşmasıyla gelenlerin, Birleşik Krallık’ta ne denli başarılı olduklarının da ayrı bir araştırma konusu olduğunu düşünüyorum çünkü genellikle birikimlerinin bir kısmını aracı kurumlara, diğer kısmını da ülkeye geldikten sonra yaşam kurma aşamaları için harcıyorlar. Yine, tecrübeyle ve gözlemlerle sabit olmak üzere, Ankara Antlaşması ile gelip, bir kaç yıl içinde Türkiye’ye geri dönen sayısının da hatırı sayılır olduğunu söyleyebilirim. Bu ülkede geçirdikleri bir kaç yıl elbette bir kayıp değil ancak ellerindeki maddi birikimleri tüketip, Türkiye’ye döndüklerinde bıraktıkları işleri bulamayıp hatta kendilerini daha zor şartlar içinde bulanların da azımsanmayacak sayıda olduğunu görüyoruz. Türklerin, “çalışkan, disiplinli, iş bitirici” yönleri, ne mutlu ki çok az İngiliz’de var ve bu nedenle, Ankara Antlaşması geçerliliğini kaybetse de Tier 2 vizesiyle, kapılar açık, yeter ki İngilizce bilin, kalifiye olun, çalışkan ve iş bitirici özelliklerinizi geliştirin.

Birleşik Krallık’tan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test