Facebook ta paylaştweet le

Ana muhalefet partisi lideri hakkında suç duyurusunda bulunmak

16.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

MHP’nin üç genel başkan yardımcısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çeşitli demeçlerini incelettirip Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunması üzerine eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

İşin hazin tarafı, tutum ve davranışlarıyla iktidar partisine çok yaklaşmış bir muhalefet partisinin rakip ana muhalefet partisi lideri hakkında suç ihbarı yoluyla baskı yapmaya kalkışmasıdır.

Anayasa’mıza göre ‘demokratik siyasî hayatın vazgeçilmez unsurları’ olan siyasî partilerin amacı, ülkenin ekonomik, siyasî, hukukî ve diğer bütün sorunlarının çözümüne ilişkin program ve görüşleriyle, düzenli aralıklarla yapılacak seçimlerde yurttaşlardan alacakları oylara göre iktidar veya muhalefet olarak Devlet yönetiminde ve yerel yönetimlerde sorumluluk üstlenmek veya denetimde bulunmaktır. Çok partili siyasal yaşamda partiler arasındaki demokratik yarışın dürüstlük ve nezaket kuralları içinde kutuplaşmalara, husumet ve düşmanlıklara meydan vermeksizin centilmence yürütülmesi gerekir. Bu süreçte siyasî partiler, elbette kendi görüş ve önerilerinin ülke için daha uygun ve yararlı olduğunu anlatırken rakip partilerin görüş ve önerilerini de eleştireceklerdir. Ancak bu, hiçbir zaman rakip siyasî partilerin yöneticilerini saf dışı bırakmaya yönelik bir arayışa dönüşmemelidir.

Siyasî parti liderlerinin konuşmalarında bir suç unsuru varsa Cumhuriyet savcıları gereğini yaparlar. MHP’nin Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu’nun polislere verdiği bir görevi üstlenerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunması gereksiz, siyasî partiler arasındaki iyi ilişkilerin dostça yürütülmesi bakımından doğru olmayan bir davranıştır.

Kaldı ki CHP Genel Başkanı İzmir Milletvekili Kılıçdaroğlu, güncel sorunlara ilişkin görüşlerini zaman zaman TBMM Genel Kurulunda ve her hafta CHP Meclis Grubunda yaptığı konuşmalarla açıklamakta ve bu konuşmalar TRT 3 ve diğer bazı televizyon kanallarında canlı olarak yayınlanmaktadır. Anayasa’nın ‘Yasama dokunulmazlığı’ kenar başlıklı 83. maddesinin I. fıkrasına göre; ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Mecliste öne sürdükleri düşüncelerden, … bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.’ Bu hüküm, Anayasa’nın 95. maddesi uyarınca ‘en az yirmi üyeden meydana gelen’ siyasî parti gruplarının çalışmaları hakkında da uygulanır.

Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Meclis dışındaki konuşmaları da, –doğrudan doğruya katıldığı il kongreleri, Kurultay, Parti Meclisi, Merkez Yönetim Kurulu gibi organların parti içi sorunlarıyla ilgili olmadıkça– genellikle Meclis’te yaptığı konuşmaların tekrarı niteliğindedir. Bunların dışındaki demeçlerinde de CHP’nin program ve görüşleri yanında, güncel olaylar hakkında düşünce ve düşünceyi açıklama özgürlükleri çerçevesinde aynı veya benzer görüşleri açıklamaktan başka ne söyleyebilir?

İşin hazin tarafı, tutum ve davranışlarıyla iktidar partisine çok yaklaşmış bir muhalefet partisinin rakip ana muhalefet partisi lideri hakkında suç ihbarı yoluyla baskı yapmaya kalkışmasıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar