Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

O, Türklerin “ebedi” atasıdır!..

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Atatürk’ün olduğu yerde her zaman ümit vardır ve Atatürk Anadolu’da ebediyen yaşayacaktır.”

Bu söz, GÖZLEM Gazetesi’ndeki köşemde yıllardan beri vardır ve yazdığım sürece de kalacaktır!..

Ve herkes bilmelidir ki, “Atatürk Anadolu’da yaşadıkça” Türkiye Cumhuriyeti de yaşayacaktır; “Atatürk’ün Cumhuriyeti” olarak!..

“İnanç dünyasının peygamberleri” bir yana, “Dünyevi dünyanın, yani İnsanlık Tarihi’nin yetiştirdiği ‘en büyük’ adamdır” Atatürk!..

Evet, tarihte “çok büyük” devlet adamları vardır, komutanlar vardır, hanlar, hakanlar, krallar, imparatorlar, padişahlar vardır.

Ama, “Atatürk”, onların “büyük olduğu” bütün özellikleri kendisinde toplamış “emsali olmayan” bir insandır!..

İşte onun için dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde, şehirlerde “onun adını taşıyan” parklar, caddeler vardır, heykeller vardır.

Onun adı “hürriyet ile, istiklal ile, bağımsızlık ile özdeşlemiş olarak”, 20 yüzyılın başlarında “kurduğu çağdaş ve laik cumhuriyet” ile “emperyalizmin köleleştirdiği insanlar ve ülkeler için” umut ışığı olmuş, örnek olmuş, Dünyayı ve insanlığı aydınlatmıştır!..

Onunla “eşdeğer olarak gösterilen” devlet adamları, bugün tarih kitaplarının tozlu sayfalarında kalmışken, “O” ve fikirleri, devrimleri, beş kıtada yaşayan yüzlerce milyon insanla beraber yaşamakta, yaşatılmaktadır!..

10 Kasım 1938’de hayata veda ederken, geride bıraktığı “laik Türkiye Cumhuriyeti”, hedefe koyduğu “çağdaş uygarlık” yolunda emin adımlarla yürümeye devam etmiş ve de “ebediyen” yaşamaya devam edecektir!..

“Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, yenilikler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önderlerden biri, İnsan haklarına saygılı, insanları ortak anlayışa ve devletleri dünya barışına teşvik eden, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen eşi, olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusudur.”

Bu karar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı olan UNESCO’nun “Atatürk’ün 100’üncü doğum yıldönümünde, teşkilata üye 152 ülkenin temsilcilerinin oy birliği ile alınmıştır” ve ilan edilmiştir.

Başkaca da örneği yoktur!..

O, “Ne mutlu ‘Türküm’ diyene” demişti!..

Biz de diyoruz ki; “ne mutlu” Türk Milleti’ne, ne mutlu bizlere ki; “Atatürk’ümüz” var!..

(Bu yazım, 10 Kasım’da “GÖZLEM’in WEB Sitesinde” yayınlanmıştır.)

 

“Devlet Krizi!..”

Enteresan… “Nelere” ve mesela “FETÖ darbe girişimi için” bile “Devlet krizi” demeyen CHP Genel Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasını “usul ve esas bakımından” değerlendirip, “Devlet Krizi” dedi!..

“Esas” bakımından “haklı olamazdı”, zira uzun zamandan beri “istifasını” istiyordu.

“Usul” bakımından ise, evet “bir garip görüntü var” ama, “bir Bakan’ın istifası, ‘damat’ da olsa”, neden “devlet krizi” olsun ki?..

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, Ali Naili Erdem’in yazımın “Politika ve Erdem” bölümündeki sözünü okumasını öneririm!..

 

Akşener’e mesaj!..

23 Ekimde köşemde demişim ki:

“İyi Parti, başkanı Meral Akşener’in gayreti ile muhalefet partileri arasında ‘prim yapmaya ve kamuoyu araştırmalarında yükselmeye başladı’ ya, tam da beklediğim, tahmin ettiğim ve zaman zaman yazdığım gibi, ‘siyasi Truva atları”’ramp ışıklarına çıkmaya başladılar! Akşener’e bir sözüm var; ‘Siz acırsanız, onlar acımazlar!..’

Akşener acıdı, “onlar acımamaya devam” ve de gazete sayfalarında, TV ekranlarında “kendilerini ‘kahraman’ ilan etmeye, dahası ‘Akşener’i de infaz etmeye’ başladılar!..

“Yara” kanserleşiyor ve Akşener, “hâlâ” bekliyor!..

“Genel Başkan olmak” başka şey, “Lider olmak” bambaşka!..

Akşener “liderlik” sınavında; “beklerse”, liderlik de “kapısının önünde” bekler!..

Elbette, “ilelebet” de beklemez!..

 

Politika ve Erdem

Politikada fevkalade önemli araç diplomasidir. Bilgi birikiminizin yüksek, parlak bir zekaya ve sağlıklı karar vermeye sahip olmanızı gerektirir. Kelimeleri dans ettirecek bir söz ustası olmaya mecbursunuz. Şanslıyım bu diplomatlarla bir arada bulundum. Şunu hemen söylemeliyim ki, bu niteliklerden yoksun bir diplomasiyle masaya oturuyorsanız, haklı davalarımızı bile kabul ettirmede zorluk çekersiniz. Ali Naili Erdem

 

 

İnternetten “esen” rüzgarlar!..

 

Köy Enstitülerimiz… 1940…

Anaokullarımız… 2020… 

Sözün Özü

Pandemi, Ekonomik Kriz, Deprem, Terör ve Etrafımızı Çevirmiş Düşmanlar; böyle bir tablo bile, “siyasetimizin baş aktörlerini ‘hiç olmazsa asgari müştereklerde birlik ve beraberlik masasına oturtamıyor” ve de karşılıklı “hakaret yarışı” devam ediyorsa, söyler misiniz bana; “politika” ne için yapılır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test