Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Başkan'' Trump’tan, ''Diktatör'' Trump’a mı?

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD seçim üzerine yaklaşık on gün geçmiş olmasına karşın, halen seçim sonuçlarıyla çalkalanıyor. Biden, basın ve Demokratlar tarafından seçimin galibi seçilmiş ve hatta yönetim hazırlıklarına başlamışken, ülkenin bir diğer yarısı ise sonuçları kabul etmiyor, red ediyor ve hile yapıldığına emin.

İki taraf arasında gerginlik büyürken, bu süreçte ilginç gelişmeler yaşandı. Bunlardan ilki Trump’ın başarısı olan ve başta yaklaşık yedi yüz bin fark olan Pennsylvania.

 

Pennsylvania nasıl kaybedildi?

Geçen hafta bu köşede Pennsylvania’nın önemini yazmıştım. Trump için bir başarı hikayesiydi. Bu eyalette verilen vaatler tutulmuştu. İstihdam arttırılmıştı. Farkın neredeyse başta bir milyon olduğunu, bu farkın 200 binlere kadar gerilediğinden bahsetmiştim. Buna rağmen, Biden yanlısı basının bile “farkın, her ne olursa olsun değişmesinin imkansız olduğunu" söylediğini…

Beklenmeyen oldu ve Pennsylvania bir milyon kadar oy farkından her nasıl olduysa Biden’a geçti. 5 Kasım’dan sonra “ilk üç günde oyların kabul edilmeye devam edileceği” kararını hatırlarsanız. O, “kabul edilse de sonucu değiştirmez” denilen oylar, galibiyeti Biden’a geçirdi.

Son dakika birçok oy kayda geçirildi ve Trump’a tek oy yok.

 

Onlarca sandıktan Trump’a oy çıkmadı

Yaşanan tuhaf olaylar veya tesadüflere rağmen Demokrat yanlısı basın, Trump’ı “kazanmayı kabul edememe”, “sonuçları değiştirmek için yasal bir yol deneme” ve “yalan hile suçlamalarında bulunmakla” suçluyor.

Hatta ABD basının birçoğu Trump’ın sosyal çevresinde sonuçları kabul ettiğini iddia ediyor. Bu inandırıcı mı? Trump ise “yasal yolları sayarsanız benim kazandığımı kolaylıkla görebilirsiniz” diyor. Medya ise Trump’ı ve davalarını saçma olmakla ve “Gerçek bulgulara dayandırılmıyor” diyerek yargılamakta.

Son günlerde bir yeni eleştiri ise Trump’ın galibiyet konusundaki ısrarının onu diktatörlüğe yaklaştırıyor olması. ABD basının çoğu Trump’ın açtığı davalar ve Savunma Bakanlığı ile Pentagon’da yaptığı değişiklikler ile bir “diktatöre” dönüştüğünü savunuyor.

 

Şimdi ne olacak? 

Donald Trump’ın 2024’te tekrar adaylığını koyacağı konuşuluyor. Trump’ın yaptığı yasal itirazlarla seçim sonucunu değiştirebilmesi eleştirmenlere veya medyaya göre ise ihtimal dahilinde bile değil. ABD basını, Trump’ı seçim sonuçlarıyla ilgilenmekten “işini yapmama” ve “boş işlerle” uğraşmakla suçlamakta.

Biden, Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında bir muhabirin “Trump ‘İkinci bir Trump dönemine geçiş olacak’ diyor. Buna ne diyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Bizi bazılarının kabul etmemiş, edememiş olması hiçbir şekilde geçiş sürecini etkilemeyecek, değişim sürecinin temellerini atıyoruz bile. Kabineyi kurmak için tartışmalar başladı.”

Birçok Cumhuriyetçi Biden’ın galibiyetini kabul etmeyi red ediyor. Bu, Amerika’nın alışık olduğu bir durum değil.

Trump’ın yakın zamanda görevden aldığı Savunma Bakanı ise CNN’de çarpıcı açıklamarda bulundu.

Eski bakan Mike Esper, “Trump etrafında ona sadece ‘Evet’ diyenleri tutuyor başka kimseye yer yok. Devlet organlarını politize ediyor. Bir grup çalışanlar başkana hizmet ettiklerini fark ederek istifa etmeye başlamıştı zaten” diyor.

Öte yandan, Trump “en çok bakanı görev süresinde görevden alan Başkan” oldu ve bu hareketinin bazı Cumhuriyetçiler tarafından bile hoş karşılanmadığı ortada.

Biden, bu hafta Beyaz Saray personel şefini de açıklayacaklarını söyledi. Ron Klain’in en güçlü isim olduğu konuşuluyor.

Peki bu acele ne? Ülkenin bir kısmı sonuçları kabul etmezken ve sonuçlara yönelik halen onlarca sonuçlanmamış dava bulunurken bu adımlar neden atılıyor? Gündem nabzı neye göre tutuluyor? “Biden kesin başkan seçildi hatta kararlar bile veriyor” havası verilmesi neden ve doğru mu?

Daha da önemlisi, tüm bunlar seçimde dönen başka olayların örtbası mı…?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

14.11.2020 - 18:26
ABD,dünyanın başka ülkelerinde yaptıklarını kendi ülkesinde de görüyor.
Yazarlar
Website Security Test