Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmci 2021’den de endişeli

13.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, turizm ekonomisinden önemli döviz girdisi sağlayan ülkelerden biridir. Bu sektör her yıl hatırı sayılır miktarda döviz kazandırıyor.

Bacasız bu sanayi, Covit-19 pandemi sürecinden çok etkilendi. Üstüne bir de depremlerin gelmesi sektörde kayıpları artırdı.

2020 sezonuna çok durgun başlayan turizm sektörü, Temmuz ayından itibaren bir miktar da olsa canlandı. Gelen turistleri ağırlayan işletmeler ancak giderlerinin bir bölümünü karşılayacak gelir elde edebildiler.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz, ağustos, eylül dönemine ilişkin verilere göre 3. çeyrekte gelir geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71,2 azalarak 4 milyar 44 milyon 356 bin dolar oldu. Elde edilen gelirin yüzde 71,6'sı yabancı ziyaretçilerden, yüzde 28,4'ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Kısacası sektör, 2020 yılı turizm sezonunda krizden başka bir şey yaşamadı.

Peki, 2021 nasıl bekleniyor. Şüphesiz şimdiden kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak eldeki veriler çok umut verici değildir. İçinde bulunduğumuz sezonda birçok işletme kapılarını açmadı.

Şu anda, pandeminin gerilemesi bir yana, Türkiye’nin önemli pazarları olan ülkelerde ikinci ve üçüncü dalgaları yaşanıyor. Bunu biz değil, dünya sağlık kuruluşları söylüyor.

Bu anada umut verici gelişmeler de var. Hızla devam eden aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler var. Aşı için zamana ihtiyaç vardır. İnşallah, yeni yılın ilk çeyreğinde sevinçli haberleri alabiliriz.

Sektördeki bir başka sıkıntı da havayollarında yaşanıyor. Kapalı olan konaklama tesisleri kısa sürede hazır hale getirilebilir, asıl tehlike turizmin ulaşım ayağı olan havayolu şirketlerinde yaşanıyor. Pandemi havayolu şirketlerine darbe üstüne darbe vuruyor. Amerika kıtasının büyük bölümü, Uzak Doğu ve AB ülkeleri 2. dalga nedeniyle kapılarını kapatmakta ve vize zorluklarıyla seyahat kısıtlamaları alıyorlar.

Uçaklar havada olunca şirketler para kazanır. Bugün yaklaşık 15 bine yakın uçak yerde. Park fiyatları daha ucuz olduğu için özellikle Afrika ülkelerinde bekletiliyor.

Birçok havayolu şirketi, ayakta kalmak için hükümetlerinden destek bekliyor. Çok sayıda şirket süreci kargo taşımacılığıyla kurtarmaya çalışıyor.

Türk Hava Yolları da bu olumsuz tablodan nasibini almaktadır. Bütün bunlar, şartlar düzelse de turizmin kısa sürede toparlanmasının zor olduğunu gösteriyor.

Ben her zaman iyimserim. Ümitli olmakla beraber tedbirlerin de alınması gerektiğini düşünüyorum.

Turizm buluttan nem kapan ve günün koşullarından en çok etkilenen sektördür.

Sektör, 2021’de de “buluttan nem kapan” bir ortamda olacak. Aşının bulunmasının ardından bir hareket başlasa da Türkiye ve dünya turizmi açısından sıkıntılı bir yıl olacak. Lüks oteller ve küçük butik otellerin şansları daha fazladır.

Haziran 2021’e kadarki tablo çok dikkatli takip edilmelidir.

Zira tek etken “salgın” bulaşma ihtimali değildir. Salgın nedeniyle ülke ekonomilerde ciddi küçülmeler yaşandı. Geliri düşen insanlar, tatillerini ertelemek zorunda kalacaklardır. “Hastalık bulaşır” diyerek kendilerini izole eden insanların yeniden tatili düşünmesi için ciddi bir “Psikolojik değişime” ihtiyaç duyabilirler. Aşı bulunsa, süreç uzayabilir.

Ümit insanın geleceğidir o bakımdan dikkatle yeni yılı beklemeli ve bütün şartlar ve değişimler analiz edilerek vaziyet alınmalıdır.

 

Çok açık bir teşekkür

Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’da kazandığı zafer hepimizi mutlu etmiştir.

Hatırlayalım, bu topraklar işgal edildiğinde Türkiye’de Turgut Özal dönemi yaşanmaktaydı. Azeri kardeşlerin gözleri hep Türkiye’deyken maalesef Turgut Bey, “Onlar Şii, biz Sünni’yiz” açıklaması yapmıştı.   

Ermeni işgali, Rus ve ABD destekliydi.

Ancak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bu haklı davada Azerbaycan’ın yanında oldu. Her türlü destek ve yardımı verdiğini dünyaya ilan etti.

Yapılması gerekeni, çekinmeden, açık ve net ifadelerle söyledi ve arkasında durdu.

Hem Azeri kardeşlerimiz ve hem de milletimizin fertlerin rahatlattı.

Ben bu yazımda Sayın Cumhurbaşkanımızı tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum.

Hepimizi çok mutlu ettiniz Sayın Başkanım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test