Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Olaylı seçim ya sonuç?

6.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’de pusulalar sayılmaya devam edilirken, gerginlik artmaya devam ediyor.

Trump, seçim gecesi yaptığı açıklamada, “Bu Amerikan halkı için bir sahtekarlıktır, biz ‘Bu seçimi kazanacağız’ dedik ve şu an söyleyebilirim ki kazandık da. Yaşananlar Amerika için bir utanç kaynağı. Oylama ABD yüksek mahkemesi tarafından durdurulmalı. Sabahın 4’ünde ortaya şaibeli pusulalar çıksın ve oylara dahil edilsin istemiyoruz” dedi. Yaptığı konuşmada iki önemli nokta vardı; “Kazandık” mesajı ve Pennsylvania’daki zafer.

 

Pensilvanya hikayesi

Pennsylvania eyaleti Trump için kilit bir eyalet. Hatırlarsanız, 2016 seçimlerinde Trump seçime günler kala Pennsylvania’da gerçekleştirdiği mitinginde Pennsylvania’da artan işsizliğe değinmişti. Meksika ve Çin’den alınan çelik gibi diğer bir çok benzeri ürüne vergi koyacağını, fabrikaları Pennsylvania’ya taşıyacağının vaadini vermişti. Trump’a bu açıklama o zaman da çok oy kazandırmıştı. Trump sözünde durdu. Pennsylvania’da çelik üretimi hızla arttı. O nedenle Pennsylvania bir başarı idi. Biden’la arasındaki 700 bine yakın oy farkı şaşırtıcı değildi.

Fakat sonra ilginç gelişmelere tanık olduk. Pennsylvania’da fark 190 bine kadar geriledi. Trump ise oy sayımının durdurulması için baskı yapıyor, mahkemeye başvuracaklarını söylüyor. 

 

Muhalif medyadan tepki gecikmedi

CNN Washington Baş Muhabiri Paul Tapper, Trump’ın açıklamalarına ilişkin olarak, “Şaşırtıcı derecede sinir bozucu. Şu an yaşanan Trump’ın dediği gibi ‘antidemokratik’ ve ‘utanç kaynağı’ bir olay değil. Şu an demokratik bir şekilde oylar sayılıyor. Trump’ın zafer ilan eden konuşmasında dediği hiçbir şey doğru değildir. Trump seçimi kazanabilir. Ama Trump’ın yaptığı açıklama antidemokratik, yanlış ve çocukçadır. ‘Kazandım’ demesi doğru değildir. Kim kazandı bilmiyoruz. Trump’ın böyle konuşması sürpriz değil. Fakat dört yıllık yönetiminin ardından halen Amerikalıların demokrasi organlarına duyduğu güveni yok etmeye çalışması gerçekten şaşırtıcı” ifadelerinde bulundu.

Biden ise “Kazananı açıklamak ne bana ne de Trump’a düşer” dedi.

 

“Swing" (salıncak) eyaletler neden önemli?

ABD’de 11 tane salıncak eyalet bulunuyor. Seçimin kaderini belirleyen bu eyaletlerin kime oy vereceği öngörülemiyordu. En çok yatırım ve seçim kampanyası bu eyaletlere yapılıyordu. O nedenle salıncak eyaletlerin çoğunluğunu alan aday genelde seçiminde galibi oluyor.

 Bu eyaletlerden biri olan Wisconsin’de 2016 seçiminde Trump galip gelmişti. Bu yıl ise demokratların adayı Biden önde. Trump ekibi Wisconsin’e ilişkin “Tekrar sayım isteyeceğiz, mahkemeye gidiyoruz” açıklamasında bulundu.

Eleştirmenler ise Trump ekibinin açacağı davalar konusunda seçici olması gerektiğini söylüyor. Yapılan açıklamalarda birden fazla eyaletle ilgili itiraz edeceklerini vurgulayan Trump ekibinin bu stratejisi etkili olmayabilir.

Öte yandan, ABD tarihinde tekrar sayıma gidildiğinde oylar genelde birkaç yüz oynuyor. Bu sonucu değiştirmek için yeterli değil.

Muhalif medya ve demokratların geneli ise “Trump ekibinin tekrar sayım talep hakkı olduğu ve buna saygı duyulması gerektiği” açıklamalarında bulunuyor.

 

“Bu gece birçok demokrat yaralandı”

Haber yorumcusu Van Jones 2020 seçimleri için “Bu gece bir çok demokrat yaralandı” ifadelerinde bulundu. Jones, “Hem ahlaki, hem siyasi zaferler vardır. Biz son dört yıl boyunca bebeklerin annelerinden ülke sınırlarında koparıldıklarını gördük, bu insanlar ahlaki bir zafer istiyor. Bu illaki siyasi olmak zorunda değil” dedi.

Tartışma programında bulunan Cumhuriyetçi temsilci ise Jones’un dediklerinin üzerine konuşmasına “Pennsylvania sonuçlarıyla mutluyuz” diyerek devam etti. Sınırlarda yaşanan travmalara ilişkin yorumda bulunmadı.

Son durum…

Pennsylvania eyaletinde fark kapanırken bir başka olay daha gün yüzüne çıktı. Yüksek Mahkeme’nin “seçimler bittikten sonra ‘üç gün daha oy kabul edileceğini’ açıkladığı” söylendi. Yani, eğer oylar seçim günü veya öncesinde verildiyse halen gönderilebilirler ve sonuca yansıtılacaklar. Buna rağmen kimse bu noktadan sonra gelecek oyların sonucu değiştireceğini düşünmüyor.

Trump ve ekibi tüm olanlara tepkili. CNN, Trump ekibini “Çıkarılabilecek her şeyden sorun çıkarmak” ile suçluyor. Trump ekibi, Michigan eyaletinde de oyların tekrar sayılması için mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Texas’ta ortaya çuvallar içinde tonlarca oy pusulası çıktı, gerilim arttı. Federal bir hakim, “ülke genelinde 300,000 kayıp oy için posta servisine verdiği arama emrine neden uyulmadığını” merak ediyor.

Öte yandan, Trump’ın tweetleri seçimlerle ilgili “yanlış yönlendirme” gerekçesiyle bloke ediliyor. Trump, “Çok yüksek miktarda gizlice terk edilmiş oylar var ve bir yandan şaşırtıcı şekilde ortaya ‘Biden’ pusulaları çıkıyor, seçim sonuçları değişiyor. Kazandığımız yerleri aniden yeni pusulalarla kaybediyoruz” diyor.

Biden taraftarları ise bir tür “hukuki” bir hamleyle Trump'ın seçimi lehine çevireceğinden endişeli.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test