Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çivisi çıkan dünya

6.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gelişmiş ülkeler sıralamasına girebilmek için bugüne kadar kabul edilen bütün kriterler 2020 yılında birer-ikişer ortadan kalktı. 2020 yeni kuralların yazıldığı bir yıl oldu ve maalesef bu sene dünyanın çivisi öyle bir yerinden çıktı ki ya yeni bir dünya düzeni kurulacak ya da yaşamak için yeni bir dünya bulunacak noktaya gelindi.

Bu satırlardan,  “sonbaharda devam etmek üzere” ayrılırken, kâbus yılı 2020’nin son çeyreğinde bizleri nelerin bekleyeceğini merak ediyordum ve içimdeki umudun sesi her şey düzelecek, her şey çok güzel olacak diyordu. Maalesef durum hiç de öyle olmadı.

Başta güzel ülkemin güzel şehri, memleketim İzmir’de yaşanan deprem olmak üzere, ikinci vatanım Birleşik Krallık’ta da, Avrupa’da da, Amerika’da da “kâbus üstüne kâbus” yaşanıyor ve ister istemez “bu dünyanın çivisi çıktı” demekten kendimi alamıyorum.

Neden mi? Mesela pandemi için tüm ülkeler birbirleriyle yarışırcasına önlemler aldılar almasına ama virüsün yayılma hızını kesemediler, 1 milyon vakaya 2 günde ulaşılmasını önleyemediler.

Yaz aylarının başında salgın sonbahara kalmaz, durdurulur, eylülde aşı bulunur deniyordu ancak şimdilerde ülkeler birer ikişer ulusal ve bölgesel karantina ilan etmeye başladılar, aşıyı değil bulmayı mevcut grip aşılarını bile yetiştiremez hale geldiler.

Birleşik Krallık’ta “şimdilik” dört hafta olarak ilan edilen ulusal karantinanın yılbaşını bile kapsayacağı konuşuluyor ve karantinanın uzatılmasının insanların kurallara uymasına bağlı olduğunun altı çiziliyor.

Ülkeler, pandemiden dolayı can derdine düşmüşken, bir de terör olayları devam ediyor. Avrupa’da bazı ülkeler mesela Avusturya, Fransa üst seviyede alarma geçerken, bu konuda acı sınavlar veren Birleşik Krallık terör riskini yok sayamıyor ve eski kulüp üyesi arkadaşlarının çaldığı makamdan çalmayı tercih ediyor.

Genel seçimleri tüm dünyanın gözü önünde “karman çorman” yaşayan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşananlar ise başka bir kaos. Pandemide dünya üzerinde rekor sayıda can kaybı vermeye devam eden ve bunu hükümetin başındaki "garip adam" yüzünden yaşayan Amerikan halkını tüm dünya hayretle izliyor. Aslında Türkiye açısından şaşırtıcı bir yönü olmayan sahnelere tanık oluyoruz televizyon ekranlarında ancak olup bitene Birleşik Krallık medyasının ekranlarından baktığınızda hayretler içinde kalıyorsunuz. Kendilerini acınacak hale sokan "garip adam" dan ışık hızıyla kurtulmaları beklenen Amerikan halkının , seçimden önce dükkanlarını ve evlerini iç çatışmalara karşı korumaya alan ahşap panellerle  kaplamaları beni bir hayli şaşırtıyor.

Dünya her geçen gün yaşanması daha zor bir yer haline geliyor fakat “zorluklara rağmen” çıkış yolları bulan da, çözümler üreten de yine aynı insanlar yani bizler. Örneğin, 7 şiddetindeki bir depremi yaşayan İzmir’in, Belediye Başkanının Liderliğiyle olağanüstü güzel organize olması, metin davranması, yardım rekorları kırması bunun en iyi örneği.

Birleşik Krallık’ta ise, ulusal karantina ilan edilmesi ekonominin yine durmasına neden olacağı için hükümet yine halkının derdine çare olmaya çalışıyor. Bank of England'ın (Merkez Bankası) piyasaya 150 milyar pound para süreceği, maaşlı çalışanların yeniden devletin koruma şemsiyesi altına alınıp, maaşlarının % 80’inin devlet tarafından karşılanacağı, serbest meslek sahibi iş insanlarına verilen hibe miktarının arttırılacağı halk isyan etmeden duyuruldu bile. Tüm bu çözümler yine çözüm üreten insanlar tarafından oluşturuldu. Çivisi çıkan dünyanın sorumlusu olan insanlar, yarattıkları sorunlara çözümleri de yine kendileri buluyorlar.

Günün sonunda, yaşanan tüm sıkıntılı süreçlere ve olaylara rağmen, avunacak masum nedenlerle umut taşımaya devam ediyoruz. Tıpkı Ayda Bebeğin kurtarılışını, bölgedeki muhabiri aracılığıyla yayınlayan BBC spikerinin söylediği gibi, "kendi mucizelerimizi yaratmaya" devam ediyoruz.

Dünya sonbahar-kış aylarına hep birlikte, benzer travmalarla, tanıdık senaryolarla, benzer kavgalarla girdi. Bu nedenle herkesi, 2021’in gelişi, 2020’nin gidişinden bellidir dememeye, motivasyonumuzu korumaya ve mucizelerimizi birlikte yaratmaya çağırıyorum.

Birleşik Krallık’tan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test