Facebook ta paylaştweet le

İş Bankası’ndaki Atatürk hisselerinin kâr payları

6.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Atatürk’ün Türkiye İş Bankası’nda CHP mülkiyetindeki hisselerinin Türk Dil ve Türk Tarih Kurumlarına ödenmesi gereken kâr paylarının Hazine’ye devri, Atatürk’ün vasiyetnamesine ve Anayasa’ya aykırıdır.

Cumhuriyet’in kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk’ün CHP, Türkiye İş Bankası, Türk Tarih ve Türk Dil Kurumlarıyla özel bir bağı ve yakınlığı vardır. O, CHP’nin de kurucusu ve ilk Genel Başkanıydı. Cumhuriyet’in millî sermayeli ilk bankası olan İş Bankası’nın başlangıçta 1.000.000 TL tutarındaki esas sermayesinin dörtte biri olan 250.000 TL kendisi tarafından ödemek suretiyle, özel olarak görevlendirdiği, bunun için bakanlık görevinden ayrılan Mübadele, İmar ve İskân Vekili Mahmut Celâl Bey (Bayar) tarafından 26 Ağustos 1924’te kurulmuştu.

Türk ve dünya tarihi ile ilgili araştırmalar yapmak için Türk Tarih Kurumu ile Türkçeyi Arapça ve Farsça’nin etkisinden kurtarıp kendi kuralları içinde geliştirmek için Türk Dil Kurumu da Atatürk’ün önderliğinde kurulmuştur. Sağlığında uluslaşma sürecinin bilimsel temellere dayandırılması için büyük önem verdiği Türk Tarih ve Türk Dil Kurumlarının çalışmaları ile yakından ilgilenmiş, ölümünden sonra da maddî sıkıntıya düşmeden çalışmalarını sürdürebilmeleri için kendisine ait İş Bankası pay senetleri gelirlerinin onlara tahsis olunmasını vasiyet etmiştir.

Bu tahsisin yapılması 1982 Anayasası’nın 134. maddesi ile de güvence altına alınmıştır. 134. maddenin II. fıkrası şöyledir: “Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu için Atatürk’ün vasiyetnamesinde belirtilen malî menfaatler saklı olup kendilerine tahsis edilir.”

Bir süre önce Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün vasiyet yoluyla CHP’ye bıraktığı malvarlığının bir bölümünü oluşturan Türkiye İş Bankası pay senetlerinin Hazine’ye devri konusunda çalışma yapmak üzere bir komisyon kurulması talimatını vermişti. Öyle anlaşılıyor ki, bu konudaki ilk adım, şimdi Atatürk’ün İş Bankası’nda CHP mülkiyetindeki hisselerinden 2019 yılında elde edilen ve Anayasa gereğince Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’na ödenmesi gereken 3.5 milyar TL tutarındaki kâr paylarının Hazine’ye devri yoluyla atılmaktadır.

Bu, miras bırakan olarak Atatürk’ün iradesini O’nun ölümünden 82 yıl sonra yok saymak, Anayasa’nın mülkiyet ve miras haklarını güvence altına alan 35. maddesi ile Atatürk’ün vasiyetnamesi gereğince Türk Dil ve Tarih Kurumlarına sağlanan malî menfaatlerle ilgili 134. maddesini çiğnemek demektir. Dolayısıyla yapılan devir, geri alınmadıkça Anayasa, Türk Medenî Kanunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Ek [1.] Protokol hükümlerine aykırı bir müsadere (zor alım) veya gasp niteliğinde bir işlem olarak kalacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar