Facebook ta paylaştweet le

Kadın Üniversitesi’ne doğru yeni bir adım…

4.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anayasa ve yasalarda belirtilen eğitim-öğretim ilkelerine aykırı olarak sadece kadınlar için ayrı bir üniversite kurmanın ne yararı, yükseköğretim düzeyinde bir haremlik selâmlık yaratmaktan başka ne anlamı olabilir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanıp, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26.10.2020 tarih ve 3136 sayılı Cumhur-başkanı Kararı ile onaylanarak 27.10.2020 tarih ve 31287 (Mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Nitelikli İnsan Güçlü Toplum, Eğitim konusunda öngörülen Tedbir 560.2 şöyledir:

"Japonya örneği incelenerek sadece kadın öğrencilerin kabul edileceği kadın üniversiteleri kurulacaktır." 
Bu konudaki çalışmalar, YÖK tarafından üniversitelerle işbirliği yapılarak aşağıdaki şekilde yürütülecektir.

"1. Japonya’daki kadın üniversiteleri incelenerek bir rapor hazırlanacaktır.

2. Kız öğrencilerin ülkemizde farklı derecelerde yükseköğretime katılmaları değerlendirilecek, sorun bulunan alanlar saptanacak ve buna yönelik çözüm önerileri geliştirilecektir.

3. Kurulması düşünülen kadın üniversitelerinin akademik birimlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalar başlatılacaktır."

Görüldüğü gibi, öğrencileri ve öğretim elemanları sadece kadınlardan oluşan ayrı ve farklı üniversitelerin kurulması amaçlanmaktadır. Yalnız kız öğrenciler için ayrı üniversiteler kurulması, Anayasa’nın ‘Kanun önünde eşitlik’ kenar başlıklı 10. maddesindeki ‘cinsiyet’ nedeniyle ayrımcılık yasağına, ‘Yükseköğretim kurumları’ kenar başlıklı 130. maddesinin başlangıcında belirtilen ‘Çağdaş eğitim-öğretim esaslarına’ aykırı olduğu gibi; Türk millî eğitiminin temel ilkelerinden biri olan ve 14.6.1973 tarih ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesinde vurgulanan ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim esastır.’ ilkesine de aykırıdır.

Aynı maddede bu kuralın istisnası olarak yer alan ‘Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.’ hükmünün yükseköğretim düzeyinde bir uygulaması yoktur. 4.11.1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 5. maddesinde de “eğitim-öğretimde birlik ilkesi” vurgulanmıştır. Bu ilkeye aykırı olarak sadece kadınlar için ayrı bir üniversite kurmanın ne yararı, yükseköğretim düzeyinde bir haremlik selâmlık yaratmaktan başka ne anlamı olabilir?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Nisan 2021 Cuma. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar