Facebook ta paylaştweet le

Boykot bize de zarar verir

30.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir öğretmenin tarih dersinde Hz. Muhammet hakkında söylediği sözler dolayısıyla bir Müslüman genç tarafından başı kesilerek öldürülmesinden sonra yaptığı konuşmayı İslâm karşıtı olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarının satın alınmamasına yönelik boykot çağrısında bulunması konusunda eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir açıklama yaptı:

Fransız mallarına karşı uygulanacak bir boykot, bir yandan AB ile gümrük birliği, öbür yandan Dünya Ticareti Örgütü üyeliği nedeniyle üstlendiğimiz yükümlülüklere aykırı, ekonomik bakımdan yanlış ve yalnız Fransa’ya değil, bize de zarar verecek niteliktedir.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron konuşmasında Türkiye’yi muhatap almadığı hâlde kendisine cevap vermek gereksinmesini duyan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın O’nun aklî dengesi ile ilgili hakaretamiz cümleler içeren sözler söylemesi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine yol açtı. Son zamanlarda Suudî Arabistan’da Türk mallarının satın alınmaması konusunda açık bir kampanya yürütülmesi karşısında sessiz kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransız mallarına yönelik boykot çağrısına gerekçe olarak Fransa’da Türk mallarının satın alınmamasına yönelik söylemler olduğunu da sözlerine de ekledi. Fransa’da böyle bir uygulama olmadığı hâlde; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boykot çağrısında bulunması, hukukî ve ekonomik açıdan sorun yaratacak niteliktedir.

12 Eylül 1963 günü Ankara’da Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu Arasında Bir Ortaklık Yaratan Anlaşma imzalandı. 28. maddesinde ‘Anlaşmanın işleyişi, Topluluğu kuran Antlaşmadan doğan yükümlülüklerin tümünün Türkiye tarafından üstlenilebileceğini gösterdiğinde Sözleşmeci Taraflar Türkiye’nin Topluluğa katılması olanağını inceleyeceklerdir.’ hükmünü içeren, böylece tam üyelik perspektifi de veren bu Anlaşma ile Avrupa Ekonomik Topluluğu, –genişleme sürecinde değişen adlarıyla– Avrupa Topluluğu (AT) ve Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında kurulan ilişki, sonraki yıllarda inişli, çıkışlı bir yol izledi.

6 Mart 1995 tarihinde Brüksel’de yapılan Ortaklık Konseyi toplantısında AT ve Türkiye arasında gümrük birliği kurulması kararlaştırıldı. Tam üyelik yolunda bir adım olarak değerlendirilen ve 1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe giren gümrük birliğinin en önemli özelliği, tarım ürünleri dışında ‘malların serbest dolaşımı’ ilkesine dayanmasıdır. Brüksel toplantısında Yunanistan’ın vetosunun kaldırılmasıyla bu sonuca varılması, dönem başkanı Fransa ve diğer AB üyelerinin çabalarıyla olmuştur.

Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot çağrısında bulunması, gümrük birliğinin temelindeki ‘malların serbest dolaşımı’ ilkesine aykırıdır. Ayrıca böyle bir politika, Türkiye’nin AB üyeliği yolunda yeni bir engelin gerekçesi olacak, bu arada gümrük birliğinin güncellenmesini, örneğin tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesini zorlaştıracaktır.

Öte yandan böyle bir boykot, ‘Uruguay Round’ (Uruguay Turu) olarak adlandırılan görüşmeler sonunda 1 Ocak 1995’te kurulan, Türkiye ve Fransa’nın da üye olduğu Dünya Ticaret Örgütü’nün korumacılık politikalarının terk edilerek, mal ve hizmetlerin serbest dolaşımını gerçekleştirme amacıyla bağdaşmaz.
Dış ticaret konusunda önemli bir partnerimiz olan Fransa, 2018 rakamlarıyla Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında 7.287 milyon Dolarla 7., ithalât yaptığı ülkeler arasında 7.413 Dolarla 8. sıradadır. O nedenle Türkiye’nin Fransız mallarına karşı uygulayacağı bir boykot, ekonomik bakımdan yalnız Fransa’ya değil, bize de zarar verecektir. Fransa’nın benzer önlemler alması, durumu daha da ağırlaştırır.
Özetle Fransız mallarına karşı uygulanacak bir boykot, bir yandan AB ile gümrük birliği, öbür yandan Dünya Ticareti Örgütü üyeliği nedeniyle üstlendiğimiz yükümlülüklere aykırı, ekonomik bakımdan yanlış ve yalnız Fransa’ya değil, bize de zarar verecek niteliktedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar