Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhuriyet’in denizcileri Avrupa’da…

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

TARİHTEN BİR ANI…

Emekli Koramiral Ekmel Totrakan

1957 yılı 24 Temmuz-11 Ekim tarihleri arasında TCG SAVARONA ile DENİZ HARP OKULU 1. sınıf öğrencileri olarak Açık Deniz Eğitimine çıkmıştık.

Şimdiye kadar bu maksatla yapılan seyirlerin en uzun sürelisi olan bu seyir, O'nun kadar olmasa da Atatürk'ün Türkiye'nin yeni yüzünü tanıtmak için müthiş bir ileri görüşlülükle 12 Haziran 1926 da başlayan  "Karadeniz Vapuru'nun Baltık ve Kuzey denizinde uğradığı birçok limanları kapsayan” seneler sonraki bir tanıtım gezisi olmuştu sanki.

Bu seyahatin bir amacı da ayni zamanda, her yıl yapılan Edinburgh / İNGİLTERE'deki Askeri Bandolar Festivali’ne (Tatoo) Mehter Takımımızın ve onlara eşlik edecek olan Kara Harp Okulu Merasim Birliği’nin de katılımını sağlamış olmaktı.

Orada bir ay sürecek gösterilerinden sonra onları tekrar gemiye alacağımız Londra'ya varıncaya kadar, bizler de o süre içinde Oslo, Stockholm, Kiel, Flensburg, Hamburg, Copenhagen, Amsterdam kentlerini ziyaret ettik. Her yerde yakın ve büyük ilgi gördük. Her başkentte o zamanlar bile çok iyi olmak üzere İngilizce ve Fransızca bilen, üniformanın içini gayet iyi dolduran yakışıklı, centilmen ve gemisine çok hakim bir komutan olan Gemi Komutanımız Gv. Kur. Albay Necati Pınar ile birlikte, uygun anıtlara bando eşliğinde Merasim Kıtamızla caddelerde yürüyerek halkın sevgi gösterileri arasında törenle çelenkler koyduk.

Elbe nehri üzerinde bulunan Hamburg limanına girinceye kadarki seyir esnasında, etraftaki evlerden, “hoş geldin” manasında el ve hatta uzaklardaki bayırlardaki evlerden çarşaf büyüklüğündeki örtüler sallayarak Almanlar'ın kendilerine ait Elbe nehri üzerindeki Blohm & Voss tersanelerinde inşa edilen Savarona'yı karşılamalarına karşı duygularımı anlatmak kolay değil.

Ekteki haberi yapan gazete kupürü, Hamburg’taki aborda olduğumuz yerde karşılanışımızda yapılan töreni göstermektedir.

Sağ üstte, Savarona’nın üst güvertesinde marşlar çalmakta olan bandomuzun fülüt çalan Astsubayı, aşağıda da rıhtımdaki Almanların bandosundaki tuba çalan bando elemanı görülüyor.

Sağ alttaki küçük resim ise Komutanımız Güverte Kur. Alb. Necati Pınar… Diğer fotoğraf: Bizleri selamlamaya devam eden Almanları gemi boyunca yan yana dizilerek, şapkalar elde, selamlıyoruz.

Bu iki bando birbirlerine nazire yaparcasına bir süre karşılıklı çaldılar. Diğer limanlarda da güzel karşılandık ama hiç bir limanda da bu kadar güzel karşılanmamıştık.

Bu yazımda belirtmek istediğim önemli bir husus var. Ben Almanca bilmiyorum. Yukarıda sözünü ettiğim gazete kupürdeki başlığın kabaca ne demek istediğini anladığım halde, işi sağlama bağlamak için 4 – 5 lisan bilen sınıf Arkadaşım Aşkın Akoba'dan tercüme etmesini istedim ve altına İngilizce olarak yazdım.

O günlerde Almanya, yenik olarak çıktığı 2. Dünya Harbi'nin ezikliği içinde. Yaşlı nesil ise 1. Cihan Harbi’ndeki kendi taraflarında savaştığımızı unutmamış. Özellikle o yaşlı nesil bizleri, nerede ise her gördükleri yerde kucaklayacaklardı. İşte anladığınız gibi "Boğaziçi'nin iyi / dost arkadaşları" başlığı kısaca bunun ifadesi imiş gibi gelmişti bana.

O günlerdeki Alman halkı ve hatta diğer ülke vatandaşları, ben ve muhafız arkadaşlarım Sancağımızla caddelerden geçerken şapkalarını çıkarıp cephe gösterecek derecede Bayrağımızı selamlayarak saygılarını gösterirlerken, şimdi Almanya ve diğer AB üyesi ülkeler bize “ambargolar koydurma” hazırlığında. O günlerden bugünlere gelişi hepimiz yaşadık, ne oldu ve / veya ne olmadı da, bugün, bırakın uzakları çevremizde bile o günlerdeki gibi” dostumuz kalmadı? Kaç hükümet geldi geçti, bir düşünün. Hangisi hangisinin hatasını söyleyecek?

Ben şu sözü çok beğenirim; “Bugünün sıkıntıları uzak veya yakın geçmişte yapılan hatalardan kaynaklanır.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test