Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güneşten elektrik mi? Çile demek!

28.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

EMO Enerji Komisyonunun yazısından alıntıları altta yayınlıyorum. Sürdürülebilir enerji bir avanta veya çile konusu olmamalı ama korkarım yıllardır bir başıbozukluk var ve bu çetrefil genelgelerle aşılamıyor.

11÷1000 kW GES YATIRIMCISININ ÇİLELİ YOLU

GES yatırımı yapmak isteyen bir yatırımcı, ancak yönetmelikte belirlenen aşağıdaki uzun işlemleri tamamlayınca, bağlantı anlaşması için çağrı mektubunu alabiliyor.

-İlk iş Çağrı Mektubu almak. Bunun için ilgili dağıtım şirketinin web sitesinde yayınlanmış olan listedeki evraklar hazırlanıp, dosya şeklinde Dağıtım şirketine başvuru yapılmalı.

-Bu adımdan sonra süreç aşağıda sayılan YÖNETMELİK maddelerine uygun olarak ilerleyecek. Yani;

*Üretim yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin her ay alınan başvuruları, komisyon tarafından, takip eden ayın ilk on beş günü içerisinde evrak yönünden toplu olarak değerlendirilir ve sonuçlandırılır. (LUY Md.13-f1)

*Eksiksiz başvurular ile eksikliklerini ay içerisinde tamamlayan kişilerin başvuruları komisyon tarafından, takip eden ayın ilk on beş günü içinde teknik yönden değerlendirilir. TEİAŞ tarafından arıza akım limitinin aşıldığı bildirilen başvurular teknik değerlendirme yapılmaksızın reddedilir. (LUY Md.14-f1)

*Teknik değerlendirmesi uygun bulunan ve TEİAŞ’tan olumlu görüş alan başvurular; on işgünü içinde teknik değerlendirme yapılması için EİGM’ye gönderilir. EİGM tarafından teknik değerlendirme otuz gün içerisinde sonuçlandırılır ve teknik değerlendirme raporu ilgili şebeke işletmecisine gönderilir. (LUY Md.16-f1)

*Teknik değerlendirme raporu olumlu olan güneş enerjisine dayalı başvurulara ait bağlantı anlaşmasına çağrı mektubu, ilgili şebeke işletmecisi tarafından listenin ilan tarihinden itibaren bir ay içerisinde ilgili kişilerin yazılı başvurusu üzerine ilgilisine tebliğ edilir. (LUY Md.16-f2)

SONUÇTA, Sürecin başlamasından bağlantı anlaşmasına çağrı mektubunun alınmasına kadar geçen süre yaklaşık 3,5-4 ay kadar olabiliyor.

ÇAĞRI MEKTUBU’ nu aldıktan sonraki süreç de şöyle işliyor.

 GES yatırımcısı başvuru yaptıktan 6-7 ay sonraya kadar sistemin kurulumu ile ilgili hiçbir işlem yapamıyor. Tabii ki bu kadar uzun ve sıkıntılı sürecin aşılması ekonomik açıdan da yatırımcıyı farklı yönlere sevk ediyor. Bağlantı anlaşması çağrı mektubu sürecinin bu kadar uzun ve sıkıntılı olması yani prosedürün ağır olması sebebiyle bazı yatırımcılar çağrı mektubu almaksızın sistem kurdurma yolunu seçmektedirler.

Bu şekilde şebekeye bağlı sistem kurulduğu halde hiçbir denetim yapılamıyor. Bağlantı görüşü alınmıyor, projelendirme ve onay işlemi yapılmıyor, geçici kabul yapılmıyor, Bunun sonucunda şu an yetkili-yetkisiz her kes GES yapabiliyor. (İnsanlar arayıp GES işine girmeye karar verdiklerini söyleyip yardım isteyebiliyor.) Kimin ne yaptığı, hangi malzemelerin kullanıldığı (ikinci el ya da defolu ürün olup olmadığı, ürünlerin standartları karşılayıp karşılamadığı) denetlenemiyor. (Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı … çatısına montajlanmış olan paneller ne olduğu belli olmayan, kimin ürettiği belli olmayan ürünler. Vb.)

Sayılan nedenlerle çağrı mektubu alınmadan, onaylı projesi olmayan, geçici kabul işlemi yapılmayan GES’lerin sayısı hızla artmaktadır. Bu durumda da teknik koşullara uygun olmayan, FAYDA / MALİYET oranı çok düşük, bir GES yığını oluşmaktadır!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test