Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

E-ticaret

23.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bilirsiniz, alışverişin sedatif bir etkisi vardır ve her insani mutlu eder. Son yıllarda, eskiden efor gerektiren bu aktiviteyi artık oturduğumuz yerden yaptığımız e-ticaret hayatımıza girdi. Bireylerin zaman ve mesafe gibi sorunlar ile uğraşmadan alışveriş ve hizmet gereksinimlerini karşılayan e- ticaret, genel olarak daha çok müşteriye daha çok ürünü en uygun fiyatla ulaştırabilmeyi amaçlıyor.

Bugün, küresel gayri safi milli hasılanın (GSMH) yaklaşık 200 trilyon dolara yaklaştığı biliniyor. E-ticaret ise CoVid19 ateşi ile 5 trilyon dolaro zorlamakta. Pandemi öncesi bu rakam 2.6 trilyon dolar civarında idi.

Covid-19 süreci, küresel düzeyde uzaktan eğitim ve evden çalışma modellerini yaygınlaştırırken artan internet kullanımı da dijital tüketimi patlattı. Bu durum, teknoloji devlerinin değerlerini katlarken, salgında ikinci dalga olasılığının dile getirilmesi teknolojiye olan ihtiyacın giderek çoğalacağı beklentisini yatırımcılara enjekte etmekte. Daha mart ayında değeri 1 trilyon doların üzerinde olan tek şirket söz konusu idi: Microsoft. Pandemi sonrasında e-ticaretin devlerinden Amazon da artık trilyon dolar eşiğini aştı. Amazon, bu yılın ilk 6 aylık finansal sonuçlarına göre gelirlerini de yüzde 34 arttırdı.

E-ticarette giyim ve ayakkabı için ayrılan bütçe totalin üçte birine eşit. Aynı oranda da güzellik,bakım ve aksesuar harcamaları söz konusu. Spor, kitap ve oyuncak için ise yüzde 10’ar bütçe ayrılmakta. Tüketici elektroniği de tek başına yüzde 20 volaliteye sahip.

Pandemi öncesi online alışveriş platformlarında 2,8 milyar kişi surf yapmakta idi. Bu, Covid-19 sonrası nerdeyse tüm sosyal medya kullanıcısını yani 3.5 milyar kişiyi kapsayacak şekilde arttı. Bugün Türkiye dahil tüm Dünya ülkelerinin nüfusunun yüzde 50’si ila yüzde 73’ü online alışveriş yapıyor.

TÜSİAD verileri, ülkemizde yıllık bazda 88 milyar TL’ye ulaşan bir e-ticaret hacmi söz konusu ve yıl bazında da yüzde 30 büyüme potansiyelinde. E-Ticaret dışı şirketler bile çok kanallı müşteri deneyimine odaklanıp mağazalarını dijital platforma taşıyarak deneyim merkezine dönüştürerek avantajı yakalamaya çalışıyorlar.

Her ne kadar dijital platform kullanımı yatırım maliyetleri dahil bir çok kalemde daha az finansman bütçesini gerektirdiği algısı var olsa da, e-ticarette kullanılan dijital pazarlama ve satış kanalları için hedef kitle tespitinden dengeli bir stratejik içerik yönetimine, doğru fiyatlandırmadan Influencer ve Affliatesosyal pazarlama optimizasyonuna, hedef kitle (KIP) indikatörlerinden slogan, reklam ve tanıtım görseli çalışmalarına kadar muazzam bir profesyonel çalışmayı dolayısı ile de yaratıcı bir ekibi gerektirir.

2030’lara projekte edilen e-ticaret rakamları 16 trilyon dolarları gösterdiği için bir çok sektörün iştahı bu yöne kayacaktır, ancak müşterilerine bir değer ve fırsat sunamayan firmaların kalıcı olmayacağı aşikar.

Bu bağlamda ülkemizin özellikle genç nüfus ve bilgi teknolojilerinde sahip olduğu potansiyel gücün ticari karşılığını tam olarak ulaşabilmek amacı ile dijital okuryazarlığının arttırılmasına odaklanarak değişik teşvikler paralelinde gerçekleşecek yasal düzenlemelerle 100 milyarlara ulaşacak bir finansiel tabloyu kamusal zenginliğimize katmak mümkün görünmektedir. Online alışveriş ve e ticarette yeni normlar, inivatif finansiel modeller ve yeni nesil ürün& ödeme şekilleri ile lojistik performans indeksi için en iyi coğrafi konumda olan ülkemizin ihracat operasyonunun e ihracat dönüşümüne tabii olması ile de kümülatifte 200 milyar dolar yıllık ihracat morol eşiğini aşabileceğimiz vakıadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test