Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Askıda ekmeğe muhtaç etmek!..

23.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İktidar bloğunun küçük ortağı MHP, öyle bir iş yaptı ki; adeta muhalefetin ekmeğine yağ sürdü!.. Düzenlediği ‘askıda ekmek’ kampanyası ile muhalefetin aylardır neredeyse davul çalarak anlatmaya çalıştığı ülkenin ekonomik durumunu, çarpıcı biçimde gözler önüne serdi. Üstelik, adeta kör göze parmak sokarcasına!..

İçinde bulunduğumuz zor dönemde, yoksul vatandaşlar için muhalefet böyle bir kampanya yapsa normal karşılanırdı. Ama iktidara destek veren bir partinin, muhalefetin iddialarını ve söylemlerini doğrularcasına, böyle bir fotoğrafla kamuoyunun karşısına çıkması ilginç oldu. Acaba MHP hafiften bir rota değişikliğine mi hazırlanıyordu, yoksa pusulayı mı şaşırmıştı? Doğrusu bu soru herkesi düşündürdü. Aynı zamanda iktidar çevrelerinde de tepkilere yol açtı. Ama hepsinden önemlisi, günümüz Türkiye’sinde dar gelirli ve yoksul insanların artık askıda ekmeğe muhtaç hale geldiği gerçeği, unutulmamacasına belleklere kazındı. Hem de iktidarın küçük ortağı tarafından test edilip onaylanarak!..

 

Vatandaş burnundan soluyor!

Bir yandan iktidar bloğunun küçük ortağı parti böylesine çarpıcı bir kampanya ile adeta iktidarı silkelerken; diğer yandan iktidarın valileri de boş durmuyordu!.. Onlar da sanki vatandaşı iktidardan daha da soğutmak ve uzaklaştırmak istercesine, yaptıkları teftişlerde, başta zor durumda olan esnaf olmak üzere önüne geleni fırçalıyorlardı!..

Ekranlara yansıyan görüntüler, halkın ne denli sıkıntıda ve zor durumda olduğunu, çarpıcı biçimde gözler önüne seriyordu. Halkımız, Covit-19 salgını ile ilgili gelişmelere mi yansın, yoksa ekonomik zorluk ve geçim sıkıntısı ile mi baş etsin, doğrusu şaşırmış durumda. Bugünlerde vatandaş adeta burnundan soluyor!..

 

Kurumlar arası çatışma sistemi sarsıyor

Sanki vatandaşın derdi, tasası azmış gibi, bir de ülkenin siyasal alanında yaşanan gerginlikler ve kurumları arasında yaşanan çatışmalar, bütün bu olumsuzlukların üstüne adeta tüy dikiyor!..

Devletin kurum ve kuruluşları birbiriyle uğraşıyor. Işık yakma (!) yarışı bir yandan, mevcut anayasaya göre kesin uygulanması gereken Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımama tavrı diğer yandan, ülkenin yönetim düzeni giderek alt üst ediliyor. Bütün bu olumsuzlukların, ekonomik ve siyasal yaşama faturası da elbette ağır oluyor. Ülkenin yönetim sorumluluğunu taşıyanlar, sorunları çözeceklerine tam tersi sorunları büyütüp ağırlaştırıyorlar.

 

‘Fikri iktidar’ olamamak!

Bugünlerde ‘fikri iktidar’ tartışması da gündemde önemli bir yer tutuyor. 18 yıldır iktidarda olan siyasal anlayışın ‘fikri iktidar’ olamaması, acaba ne anlama geliyor? Doğrusu insan bu kavramı düşünmeden ve buna koşut olası gelişmeleri tartışmadan edemiyor.

Öyle ya, bunca yıldır ülkenin bütün kurum ve kuruluşlarını kendi anlayışlarına uygun dizayn edenler, medyanın neredeyse yüzde 90’ını kontrol eder hale gelenler, acaba daha neler planlıyorlar? Bu yaklaşım, ülkenin düşünsel iklimine yeni müdahalelerin habercisi mi? Yoksa bunca olanağa ve güce karşın, hâlâ ülkenin eğitim, düşünce, kültür ve sanat hayatına tam egemen olamadıklarının samimi bir itirafı mı? Doğrusu, üzerinde çokça düşünmeye ve tartışmaya değer…

 

Muhalefetin itibarsızlaştırılması kime yarar?

Son dönemde Gözlem’de yayımlanan siyasal analizlerimizde, iktidar blokunun muhalefetin dayanışmasını dağıtmaya yönelik hamlelerine dikkat çekip, muhalefetin ancak sağlam durarak bu oyunları bozabileceğine dikkat çekmiştik. Öyle görünüyor ki, iktidar bloku girişimlerini artırarak sürdürecek. Temel hedef de, muhalefetin yumuşak karnı olarak görülen İyi Parti ve HDP olarak belirleniyor. Her iki muhalefet partisinde yaşanan gelişmeleri bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor.

Kurultayı sonrasında İyi Parti’de ortaya çıkan kriz, bir siyasal yarılmaya taşınmak ve Millet İttifakı dağıtılmak isteniyor. Bu bağlamda, ‘Muhalefet ne yapmalı, nasıl davranmalı?’ başlıklıyazımızdaki vurgularımızın altını bir kez daha çizmek istiyoruz: Muhalefet partileri içinde kişisel ve ekipsel farklı düşünsel yaklaşımlar olabilir. Ancak bu doğal durumu iktidarın kaşımasına izin verilmemelidir. Muhalefetteki farklılıkların ve farklı duruşların, iktidarın ekmeğine yağ sürer boyuta taşınmaması gerekiyor. Herkes siyasal gelişmelere kendi bulunduğu konumdan, çevreden ve partiden bakmak yerine, büyük fotoğraftan bakabilmeyi başarmalıdır. Günümüzün reel politiği bunu zorunlu kılmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test