Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gelmiş geçmiş en kötü Başkan!

9.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başlıktaki sözleri, geçenlerde ABD’nin Cleveland kentinde bir televizyon programında Biden, ABD Başkanı Trump için kullandı! Herhalde kendisi ile birçok insan hemfikir ki sonrasında CBS News tarafından yapılan ankette Biden’ın konuşma performansını beğenenlerin oranı yüzde 48’leri bulmuş. Trump yüzde 41’de kalmış.

Biliyorsunuz ABD seçimleri için geriye sayım başladı, son 30 gün içindeyiz. ABD Başkanlık seçimlerinde demokrasi kültürünün bir parçası olarak münazara geleneği var. Adaylar TV’de karşılıklı düşüncelerini ortaya koyuyorlar. Trump’ı zaten tanıyorsunuz: Bir tür twitter başkanlığı yapan Trump, daha önce hiçbir Amerikan başkanının harcamadığı kadar zamanı sosyal medya kulvarlarında gezinerek tüketiyor! Resmi ya da gayrı resmi politikaları için atlatma haber verme, karşıtları için zaman zaman  sopa gösterme ya da hiç olmadı kendini sürekli övmek şeklinde tezahür eden  egosantrik bir megalomanite mecrası olarak kullandığı twitter ile her gün dünya gündeminde yer alıyor. Dünyanın en zengin 400 insanından biri ve bilindiği gibi emlak sektörünün bir zamanlar ikonlarındandı. Hatta devletin ucuz arsa ve vergi avantajı ayrıcalıklarından yararlanarak ‘Newyork’u yenileyen Adam’ unvanını bile almıştı! 80’li yıllardaki parlak zamanlarını 90’larda ciddi finans krizleri izlese de sonradan toparlandı ve 2016 yılında Başkan adayı olarak boy gösterebildi. Seçim sloganı hatırlardadır: “Make America Great Again.” Bu, 1980 yılında eski başkan Ronald Reagan tarafından da kullanılan bir slogandı. Amerikan seçmeninin ruhunu yakalayabilmiş olmalı ki bu slogan ve göçmenler, güvenlik ve IŞİD ile mücadele konularındaki görüşlerinin ön plana çıktığı seçim kampanyası ile Başkan olabildi. Geçen dört yılı, iç siyaset açısından başarılı bulanlar var ama Çin ve Avrupa'yla başlattığı ticaret savaşları, başta nükleer anlaşmanın iptali olmak üzere sürekli İran ile sürtüşmesi, Paris İklim Sözleşmesinden çekilmesi ve artık sembol olan Meksika sınırına duvar ördürme uygulamaları ile dünyanın daha önce deneyimlemediği tuhaflıkta bir başkanlık tarzına sahip oldu. Sanki başkan değil de egosantrik bir işadamı ya da TV showman’i gibi bir üslup içinde oldu. Görevini kötüye kullanmaktan azil sürecine ve Covid-19 pandemisinde ülkesinin dünyadaki en kötü performanslardan birisini göstererek merkez üssü haline gelmesine kadar dosyasında bir çok olumsuz karne oluşturdu.

Biden ise Amerika’nın en deneyimli politikacısı. 20 Kasım’da 79 yaşına giriyor. Delware Ünivesitesi'nde siyaset, Syracuse Üniversitesi’nde de hukuk eğitimi aldı. 1973 tarihinden beri kesintisiz senatör! Delawere Eyaletini temsil etmekte. Delaware, ABD'deki 50 eyalet içerisinde büyüklük sıralamasında 59. sırada. Atlas Okyanusu ile Chesapeake Körfezi arasındaki bölgede kurulu. Biden, Obama döneminde 47. Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. İlk seçildiğinde en genç senatör unvanı olsa da, Başkan Yardımcısı olarak senatoyu terk ederken en yaşlı üye idi! Dış ilişkiler komitesi başkanlığı gibi prestijli bir konumunu Senatoda hep korudu. Liberal görüşleriyle dikkat çekiyor ve eşcinsel evliliklerinin yasallaştırılmasını da destekliyor. Kürtaj için de  "vücutlarıyla ne yapacaklarına"  kadınların karar vermesi gerektiğini söylüyor. Çevre konusunda da tam bir aktivist, gaz salınımların küresel çapta azaltılması için hukuksal zeminde çabalar sarf etmekte. Biden, bu konuda bağlayıcı yeni bir uluslararası antlaşma imzalanması gerektiğine inanıyor. Filistin’de iki devletli çözümü öneriyor ama bir yandan da kendisini “Yahudi olmayan bir Siyonist” olarak tanımlamaktan geri kalmıyor!

Tartışmaya tekrar dönersek, doğrusu bir birlerine Trump’ın “akılsız”, Biden’ın ise “Putin’in köpeği” hakaretlerini savurduğu seviyesiz ve hayal kırıcı bir atmosferde geçti. Moderatör Chris Wallce bile afalladı bu duruma. Doğrusu ikisi de tribünlere oynadı ve kendi tabanlarını hedef aldı. Temel ve ikna edici bir argümanları olmadığı için kararsızlar kararsızlıkları ile kaldı. Trump saldırgan afacan bir çocuk gibiyken, daha sakin kalan Biden, sonunda “bu palyaço ile konuşmak imkansız” diye havlu attı ama ilk round O’nun hanesine yazılmış gibi. Şu anki anketlerde Trump’ın oyu yüzde 40-42, Biden’ın ise yüzde 49-51 şeklinde. Bakalım, önümüzdeki iki canlı yayında (15 ve 22 Ekim) ne değişecek diye düşünenlere son sözüm şu olacak: Başından beri pandemiye gayrı ciddi yaklaşan Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması sonrası 15 gün boyunca karantinada olacağından kampanyasına konsantre olamayacağı düşünüldüğünde ve rakibinin, ilk kadın ve siyah başkan yardımcısı adayı karizmatik Kamala Harris ile seçim sürecini yürüteceği gözönüne alındığında, Joseph Robinette Biden Jr, 46. ABD Başkanı olarak şimdiden tebrik edilebilir!

Tabii, Amerikalı seçmen, Coronavirüsü nedeniyle ‘mağdur’ları oynayacak Trump’ı ödüllendirmezse!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test