Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Biyoteknoloji ve ilaç yatırımları

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günlük yoğun haber trafiği içinde, 108 yıldır ulusal ilaç sektöründe çalışmalarına aralıksız devam eden ve pazar lideri olan Abdi İbrahim Pharmaceuticals’in küresel başarısı gözden kaçmamıştır umarım.

İsveç, bilindiği gibi ilaç dahil bir çok sektörün öncü ülkesi. Bu ülkede 83 yıl önce kurulan OM PHARMA ilaç şirketi ile Abdi İbrahim, son 20 yıldır stratejik işbirliği içinde birçok proje içinde beraber var olmakta idi. OM Pharma, 1937 yılında Cenevre’de kuruldu. Günümüzde özellikle uzmanlık biyoteknoloji alanında spesifik ilaçlarla tanınan bu şirket, Amerika, Çin ve Rusya dahil 70’e yakın ülkede ilaçlarını pazarlamakta. Bilindiği gibi günümüzde aşı ve biyoteknoloji iki önemli ve stratejik tıbbi çalışma alanları olarak öne çıkmakta. OM Pharma bütçesinin 250 milyon euroluk bölümünü biyoteknolojik ilaç geliştirmelerine ayırmış durumda. Genel olarak vurgulamak gerekirse, ilaç sektöründe temelde iki çeşit ilaç görürüz: Konvansiyonel ilaçlar ve biyoteknolojik ilaçlar. Konvansiyonel ilaçlar kimyasal ağırlıklıdır, yani ilacın etken maddesi kimyasal sentez süreçlerinden geçerek üretilir. Biyoteknolojik ilaç canlı yani yaşayan moleküllerden üretilir. Bu ilaçlar son derece yüksek teknolojiler eşliğinde biyolojik bir kaynaktan üretilerek, başta bağışıklık sistemine yönelik ürünler olmak üzere ileri tıbbi tedavi şekilleri olarak karşımıza çıkar. Rekombinant DNA teknolojisi ile beraber kanser, alzheimer, kalp hastalıkları ve diyabet gibi metabolik hastalıklarda da dahil yüzlerce hastalığın tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır.

Ayrıca, biyoteknolojik ilaçların birçok avantajı var: Etkili tedavi sağlaması yanında yan etkilerinin az olması bunların başında geliyor. İlaç üretiminde, insan bedeni ile uyum içindeki canlı organizmalar kullanılarak ilaç üretilir, dolayısı ile biyo etkin madde, insan hücrelerinin içinde bulunan diğer binlerce molekülden ayrılarak saflaştırıldığı için üretim süreci çok kompleks ve muazzam bir teknolojiyi de zorunlu kılar.

Takdir edileceği üzere bu, gelişmiş insan kaynağı, üretim altyapı ve deneyimi ile hatırı sayılır bir küresel potansiyeli gerektirir. Abdi İbrahim, üç kuşaktır Türk ilaç sanayine hizmet veren bir ailenin temsilcisi ve OM Pharma ile 1996 yılından bu yana ticari ilişkiler içinde. OM Pharma’nın neredeyse 15 yıldır küresel ilaç üretiminin bir kısmını kendi tesislerinde üretmekte. Abdi İbrahim CEO’su Nezih Barut da Türk ilaç endüstrisinin geleceğinden oldukça iyimser: “Türk sanayi yalnız ilaçta değil, her alanda gelişmiş insan kaynağı, üretim tecrübesi ve girişimci potansiyeliyle dünyada fark yaratabilecek güce sahip. Abdi İbrahim ve OM Pharma ortaklığının kurulmasında, birçok global ilaç firması ile uzun yıllardır devam eden güven odaklı işbirliklerimiz, dünya standartlarındaki üretim tesislerimizin mükemmelliği, yetişmiş insan kaynağımız, Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar, yenilikçi bakış açımız ve ilaçta büyüme kararlılığımız etkili oldu” demekte.

Şirketin üçüncü kuşağını temsil eden Nezih Barut, bu satın alma dışında Türkiye’de yeni açacakları ve 150 milyon doları bulan fabrikalarında, 700 kişiyi istihdam edeceklerini, iki yıl içinde 500 kişilik de ek istihdam yaratacaklarını sözlerine ekliyor.

Abdi İbrahim İlaç’ın yapmış olduğu bu operasyonun finansiyel tutarı 500 milyon İsviçre Frangı değerinde. Abdi İbrahim, İsviçreli bir ortak girişim grubu ile bu satın almayı gerçekleştirdi. Böylece, yaklaşık 4,2 milyar TL bedelle satın alınan OM Pharma’nın yüzde 28,5 hissesi,  Abdi İbrahim tarafından Türk İlaç Sektörünün portföyüne kazandırılmış oldu.

Abdi İbrahim Pharmaceuticals’in bu başarısı, sadece kendisi için değil, ülkemiz ve küresel ilaç sektörü için de çok önemli bir anlam ifade etmektedir ve gurur vericidir. Abdi İbrahim, OMP harmayı satın alan İsviçreli girişim grubunun tek yabancı ortağı olarak, Avrupalı bir ilaç devi ile stratejik ortaklık kuran ilk Türk şirketi olarak da tarihe geçmiş oldu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test