Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

O, ''kendi yıldızını'' nasıl buldu?..

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2007 yılında Doktorlar Caddesi’nde yürürken iki kolu olmayan bir kız çocuğu gördü. Üç dört yaşlarındaki çocuk, anne ve babasıyla yürüyordu. Yanlarına gitti, çocuğu sevdi. Sevmekle kalmadı... Yardım etmek istedi. İçinden geldi... Ama böyle pat diye nasıl olacaktı? Bunu aileye nasıl söyleyecekti? Söylese aile nasıl bir tepki verecekti? Yolda geçen bir hanımın tanımadığı bir çocukla görüşmek isteği elbette garipti! Topladı cesaretini... İçinden gelen duygulara hakim olamıyordu. Anneye “Evinize gelip çocuğu ziyaret edebilir miyim” dedi. Anne şaşkın, baba “Ne alaka, ne oluyor” havasında... Biraz da ısrar edince evde ziyaret ‘iznini’ kopardı. Tanımadığı bir memlekette, yolda gördüğü bu ‘özel’ çocuğu yeniden göreceği için mutluydu.

Ziyaret günü gelip çattı... Heyecanına hâkim olamıyordu. Hediye almalıyım dedi... Ne alacağını düşündü uzun süre... Kavanoz türü bir akvaryumda balık almaya karar verdi. Stat arkasındaki evlerine gitti... Anne çekingen, baba ortalıkta yok, hediyesini gören çocuk mutlu... Hediyesini teslim ederken çocuğa “Bak balıkların da kolları yok. Ama yüzüyorlar, mutlular” dedi.

İşte çocukla hikâyesi böyle başladı...

Tek bir amacı vardı; çocuğun mutlu olması...

Bu ziyarette ailenin, çocuğa biyonik protez taktırmak istediğini öğrendi. Hemen harekete geçti. THY geldi aklına... Oturup mektup yazdı. Mektupta “Eskişehir’de bir melek var. Ama kanatları yok, uçamıyor. Ona yardım eder misiniz” diye seslendi. THY’den olumlu cevap geldi... Bu sırada boş durmadı. Moskova’da da girişimlerde bulundu. Temasta olduğu vakıfları, bürokratları ayağa kaldırdı... Çok işlevi olmadığı için biyonik protezden vazgeçildi.

Bu kez gerçek ‘kanatlar’ takmak için çabalıyor... Çocuğa bir uğraş kazandırmak istiyor. Kendini ifade edeceği bir uğraş. Çocuktaki iradeyi ve ışığı o zamanlar görmüştü. Önce aileyi ikna ediyor ardından çocuğa ‘resim yapabilirsin’ diyor... Resim yapmaya başlıyorlar... Ayaklarını kullanarak resim yapıyor. Bu sırada kendi kızıyla birlikte Rusçadan bir masal kitabı çeviriyor. Kitaptaki resimleri çocuklar çiziyor. Özel bir proje... Bu özel projede ‘özel’ çocuğa da yer veriyor. Onun yaptığı resmi kitabın kapağında kullanıyor. Bir yandan da yaptıklarının duyulması için, imkanları genişletmek için ‘diplomatik’ ilişkiler yürütüyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Moskova ziyaretini fırsat olarak gördü. Gül, Moskova’da konsere gidecekti. O konserde, konservatuvar okuyan kızı da görevliydi. Kızına “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü mutlaka yakala, kızımızdan bahset” dedi. Bir yolunu bulup Gül’ü yakaladılar... Hikâyeyi anlattılar. Türkiye’ye dönünce Çankaya’ya davet edildiler. Hep birlikte gittiler. Moskova’da açılacak resim sergisi için destek aldılar. Çocuğun ayaklarıyla yaptığı resimlerin Moskova’da sergilenmesini sağladı. Kapağında resmi bulunan kitap o dönem Rusya Devlet Başkanlığı yapan Medvedev’e Türkiye ziyaretinde hediye edildi.

Bu sırada eğitim çağı gelip çatmıştı. Okullar onu kabul etmiyordu. Özel okullar da ailenin bütçesini aşıyordu. Pes etmedi... Dönemin Valisi Kadir Çalışıcı’ya gitti. Çalışıcı, özel kaleme “Erdoğan Ercan’ı bağlayın” dedi. Kuyumcu Ercan Kardeşler’ in ortağı olan Erdoğan Bey, destek oldu. Eğitim hayatı başladı...

Ebru sanatının ‘kanatsız meleğine’ çok yakışacağını düşündü. Ve adım attı... Kurs alması için destek gerekiyordu. Bunun için de Vali Çalışıcı’nın kapısını çaldı. O sorunu da çözdü. Böylece çocuğumuz ebru öğrenmeye başladı...

Resim, ebru ve eğitimi tamamdı. Şimdi sırada yüzmeyi öğrenmesi vardı... Anemon Otel’in kapalı havuzunu ayarladı. Kısa sürede yüzmeyi de öğrendi. Azmi herkesi hayran bırakıyordu. Bu arada ebru sergisi bile açtı. Kanatlı AVM’nin ev sahipliği yaptığı sergi, hayli ilgi gördü. Yüzme işini ciddiye aldı ve ciddi ciddi ilgilenmeye başladı. Vali Çalışıcı’dan bir isteği daha oldu... Antrenman sırasında çocuğu ziyaret etmesini ve madalya vermesini rica etti. Çok büyük moral oldu... Kendine güven geldi... Artık kollarının olmamasını ‘engel’ olarak görmüyordu. Kanatlanmıştı bir kere... Bırakın yüzmeyi uçmayı öğrenmişti...”

Bu çocuğun adı Sümeyye Boyacı. O artık 15 yaşında genç bir kız... Türkiye onu Dublin’de düzenlenen 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda kazandığı altın madalya sayesinde tanıdı. Kanatsız Sümeyye’nin ‘uçmasını’ sağlayan ise Anadolu Üniversitesi Konservatuarı’nda görevli Öğretim Görevlisi Amine Aygistova... (Eskişehir Anadolu Gazetesi / Cihan Yıldırım / Teşekkürler…)

 

Sümeyye Boyacı kimdir?..

Sümeyye Boyacı kimdir? Şampiyon yüzücü Sümeyye Boyacı kaç yaşında?

Sümeyye Boyacı, 5 Şubat 2003 tarihinde Eskişehir'de doğdu; iki kolu yoktu ve kalça kemiği kırıktı. 4.5 yaşında ayağıyla resim yapmaya başladı. Özel bir okulda ilk okulu bitirdi ve yazıyı da ayaklarıyla yazıyordu. Ünlü Rus yazarı Puşkin'in “Altın Balık” adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Rusya ziyareti sırasında gösterildi. 2009’da ya ayakla yaptığı sulu boya resimleri Moskova'da sergilendi. 2014 yılında, ebru resimleriyle sergilere katıldı.

Bu arada “yüzme sporu” yapmaya başladı ve 2018 bu bugünlere kadar “sırtüstü ve kelebekte” Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları ile ikincilik, üçüncülükleri peş peşe geldi.

Ve… Dünyanın popüler oyuncağı “Barbie” bebeklerinin Amerikalı oyuncak üreticisi Mattel, Türkiye’den rol model olarak Sümeyye Boyacı’yı seçti.

Kendi Yıldızını bulmak!..

1993 yılı 27 Mart'ında yayınlanmıştı, sevgili kardeşim Hıncal Uluç’un sonradan yazdığı bir kitabın da adı olan "Kendi yıldızını bulmak" başlıklı yazısı. Yazı, Lauren Tseley’in bir öyküsü üzerine kuruluydu. İşte “o yazıda anlatılan” öykü…

***

Bir zamanlar yazılarını yazmak üzere okyanus sahiline giden aydın bir adam varmış. Çalışmaya başlamadan önce sahilde yürüyüş yaparmış. Bir gün sahilde yürürken plaja doğru baktığında dans eder gibi bir hareketler yapan bir insan silüeti görmüş.

Başlayan güne dans eden biri olabileceğini düşünerek gülümsemiş ve ona yetişebilmek için adımlarını hızlandırmış. Yaklaştıkça bunun bir genç adam olduğunu ve dans etmediğini görmüş.

Birkaç adım koşuyor, yerden bir şeyler alıyor ve yumuşak bir hareketle okyanusa fırlatıyormuş. Biraz daha yaklaşınca seslenmiş:

- Günaydın. Ne yapıyorsun böyle?

Genç adam durmuş başını kaldırmış ve cevap vermiş:

- Okyanusa deniz yıldızı atıyorum.

- Sanırım şöyle sormalıydım, demiş, bilge adam… Neden okyanusa deniz yıldızı atıyorsun?.

- Güneş çoktan yükseldi ve sular çekiliyor. Eğer onları suya atmazsam ölecekler.

- Ama delikanlı, görmüyor musun ki kilometrelerce sahil var ve baştan aşağı deniz yıldızıyla dolu. Ne fark eder ki..

Genç adam kibarca dinlemiş, eğilerek yerden bir deniz yıldızı daha almış ve dalgalanan denize doğru fırlatmış:

- Bunun için fark etti.

 

Erdem ve Politika

Gerçek demokraside Politikacı, hasmının gözünü oyan değildir. Sevgisini ona aşılayabilen kimsedir.                   Ali Naili Erdem

 

Sözün Özü

Bu haftaki Sözün Özü, bir “Şaman” sözü; “İhtiyacımızdan fazla olan her şey zehirdir; güç, tembellik, yiyecek, ego, hırs, ihtiras, kibir, kıskançlık, korku, öfke, nefret, hatta iyi niyet!..”

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!.. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 4 Aralık 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Aralık 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Aralık 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test