Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yoksullukla savaşta geri adım

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs kuşkusuz herkesi etkiledi, fakat eşit derecede değil. Gençler virüsün etkilerini çabuk atlatırken, yaşlıları kaybettik. Zenginler ekonomik bunalımın etkilerini günlük yaşantılarında çok hissetmezken aynı şey yoksul kesim için geçerli olmadı. Dünya Bankasının en son tahminlerine göre dünya genelinde yoksul olarak adlandırılan, yani günde 1.90 dolardan az para kazanan insanların sayısı bu yıl 70 ila 100 milyon arasını bulacak. Birleşmiş Milletler ise kriterlere barınma, su, yemek ihtiyacını karşılayabilmeyi de ekleyerek yoksulluğun 240 ila 490 milyon arası bir rakama ulaşacağını öngördüklerini açıkladı. Bu veriler on yıllık yoksullukla mücadelede atılan her adımın hiçe sayılması demek. Eğer yakın zamanda bir aşı bulunursa, ekonomilerin düzeleceği kuşkusuz. Fakat dünya geneline dağıtımı yapılabilecek bir aşının geliştirilmesi ve dağıtımı yıllar sürebilir. Yoksulların bunu bekleyecek vakitleri dahi yok. O zamana değin, az ve yetersiz beslenme korkunç sayıda çocukların bedenlerini ve zihinlerini etkilemiş olacak.

Zengin ülkelerin hükümetleri gayri safi yurtiçi hasılarının yüzde 10’undan fazlasını ekonomik bunalımla mücadeleye harcadı bile. Fakat bu diğer ülkeler için geçerli değil. Gelişmekte olan ekonomiler yalnızca GSYİH’nin yüzde 3’ünü harcayabilirken, en fakir sayılabilecek ülkeler için bu rakam yüzde 1 oldu. Düşük gelirli ülkelerin güvenlik duvarları yok denebilecek kadar zayıf. Bu ülkelerdeki hükümetler vatandaşlarına yalnızca kişi başı toplamda 4 dolarlık sosyal yardım yapabildi.

Bağış yapabilecek kapasitede olanlar bu duruma el koymalı, yardım etmeli. Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası para yardımını arttırsa da Küresel Kalkınma Merkezine göre yardımların yalnızca yüzde 31’i fakir ülkelere ulaştı.

Yoksul ülkelerdeki hükümetlerin öte yandan paralarını her zamankinden daha da dikkatli harcamaları gerekiyor. Meksika, kriz başladığından bu yana hiç yeni sosyal yardım programını devreye sokmadı. Fakat ülkenin en büyük petrol şirketi Pemex’e 2.7 bilyon dolar değerinde yardımda bulundu. Bu her Meksikalı başına 21 dolar demek. Hindistan ise son aylarda kömür madenlerine 7 bilyon dolar para akıttı. Güney Afrika ise sürekli para kaybeden hava şirketine yardım etmeyi sürdürüyor. Her ne kadar Güney Afrika’da harcanan para iyi niyetli gözükse de ya çalınıyor ya da boşa harcanıyor. Güney Afrikalı araştırmacılar corona ile mücadele adına imzalanan ve değeri 300 milyon doları bulan 658 anlaşmanın yolsuzluk iddiaları üzerinde duruyor. Nijerya’nın sağlık bakanlığı ise her birinin değeri sözde 53 dolar olan maskeler satın aldı. Sızdırılan bir kayıtta, Ugandalı bir yetkiliye ait olduğu iddia edilen bir ses, kendisi ve meslektaşları pandemideki ıstırabı hafifletmek için harçlık planları yapıyor gibi görünerek yolsuzluk yaptıklarını söylüyor.

Yoksullara yardım etmenin en iyi yolu anlayacağınız parayı onlara direkt olarak vermek. Bu basit çözüm, yolsuzluğa açık kapı bırakmıyor. Ceplerinde ekstra biraz parayla insanlar çocuklarını doyurabilecek ve onları okullara gönderebilecekler. Ellerindeki araçları satmayacak ve onlardan ileride para kazanmaya devam edebilecekler. Bu ülkeler arasında yoksul kesimin ceplerine para sokmayı becerebilenlerden biri Brezilya oldu. Başkanları Bolsonaro’nun coronavirüsü ciddiye almamasına rağmen yoksulluk seviyeleri düşüş gösterdi. Hükümet 66 milyon insana üç ay boyunca aylık 110 dolar yardımda bulundu.

Yaşadığımız bu kriz siyasetçilerin zor kararları çabuk almalarını gerektiriyor. Hastalık ve gelecekle ilgili halen çok şey belirsiz olduğundan hata yapmak kaçınılmaz. Fakat bu hatalar her zaman hoş görülemiyor. Hindistan’ın ani karantina kararı milyonlarca göçmen işçiyi şehirdeki hayatlarından köylere göndermişti ve virüsün çok daha hızlı yayılmasına sebep olmuştu. Güney Afrika, halkına evi terketmeye yasaklamış, fakat on binlerce evsiz vatandaş sokaklara yığılmıştı. Evlerinden rahatlıkla karar alabilen siyasilerin gerçek hayatı anlamak için biraz daha fazla düşünmeleri, daha fazla empati kurabilmeleri gerekiyor. Alınan kararlar artık yoksul kesim için eziyet olmamalı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

ismetsayar

03.10.2020 - 14:57
Nevzat hocama aynen katılıyorum.

Nevzat Dağlı

03.10.2020 - 14:36
Yoksullar için çözüm üreten beyninize, onlar için üzülen yüreğinize sağlık.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test