Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2021 turizminin akıbeti?

2.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl sezona iyi başlayan Türk turizm sektörü maalesef Mart ayı başından itibaren ortaya çıkan Covid-19 salgını ile adeta felç oldu. Ülkelerin tedbirleri gevşetmesiyle birlikte 15 Ağustos’tan sonra özellikle Almanya ve Rusya başta olmak üzere turistler gelmeye başladı.

Geldi de ne oldu derseniz sektöre çok fazla bir etkisi olmadı. Hazine ve Maliye Bakanı Yeni Ekonomi Programını açıklarken, turizmden Türkiye’nin kaybının bu yıl için 25 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Salgın sebebiyle bir çok otelin açılmadığı hepimizin malumu. Peki bu yıl tesislerini açanlar para kazandı mı? Hayır, hepsi zararda. Çünkü yaz sezonunda tam kapasite ile çalışan neredeyse tek otel yok. En az yüzde 40- 50 oranında zarar açıklıyorlar. Bu arada unutmayalım konaklama kapasitemizin yüzde 50 fazlası tesislerini hiç açmadı.

Yani yarım yamalak bir turizm sezonunu geçirdik. sezonu iki aylık olarak kapatıyoruz.

Gelelim 2021’de bizi neler bekliyor.

Evet, şu an bütün dünyada salgının ikinci dalgası konuşuluyor. Bize turist gönderen ülkelerin tamamında ikinci dalga endişesi yaşanıyor. Bu ülkeler tam bir seferberlik haliyle yeniden sıkı tedbirler alıyorlar ve bunun ne kadar süreceğini de kimse kestiremiyor. Bir karamsarlık var.

AB ülkeleri yeniden “kısıtlamalar getirelim mi getirmeyelim mi” diye aralarında konuşuyorlar. Böyle bir ortamda 2021 sezonunu nasıl bir akıbet bekliyor? Bunu şimdiden kestirmek güçtür. Büyük ölçüde iç ve dış gelişmelere endeksli bir süreç olacaktır.

Evet, Türkiye’de bu yıl otellerin önemli bir kısmı hiç açılmadan asgari zararla sezonu kapattılar. Açılanlar da prestij ve itibarlarını korumak için büyük ölçüde bunu yaptılar.

Bu sene iki önemli turizm merkezinde otelleri bulunan ve çok iyi turist ağırlayan bir arkadaşımın ifadesini söylüyorum: “İki, üç aylık elektrik, su, personel masrafımızı karşılayacak kadar para kazandık. Banka faizlerini ödeyemedik, geri kalan aylar zarar yazıyor.”

“Gelecek seneyi nasıl görüyorsunuz?” soruma ise, “Kimse bugünden geleceği tahmin edemez. Çünkü bir çok olasılığın yanı sıra salgının seyrinin nasıl gideceği sektöre yön verir. Bir takım endişelerim var. Dünyanın bir çok ülkesinin ve Türkiye’nin ekonomisi çok sıkıntılı. Türkiye’nin etrafındaki olayların gelişmesinden endişeliyim.” cevabını verdi.

Tablo bu.

Şimdi önümüzdeki sezonu nelerin etkileyebileceğine bakalım:

1. Türkiye ve dünya turizminin geleceği büyük ölçüde Covid-19 salgınının gidişatına bağlıdır. Salgına çare ne kadar erken bulunursa, sektöre olumlu etkisi o oranda fazla olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının olumsuz etkisinin iki yıl daha süreceği yönündeki açıklaması endişeleri artırıyor.

2. İkinci dalga eğer ağır hasar bırakırsa yaparsa, bir çok ülke kapılarını tekrar kapatacaktır. Bir çok ülke seyahat kısıtlamalarını tekrar konuşmaya başladığını görüyoruz.

3. Avrupa Birliği başta olmak üzere bir çok ülke “kendi içinde” turizmi desteklemeye başladı. Bunun için parasal destekler dahi veriliyor.

4. En önemlisi de Türkiye’de hükümetin vereceği teşvik ve desteklerdir. Bu yıl Kısa Çalışma Ödeneği ile sektör desteklendi, önümüzdeki sözündü hangi desteklerin verileceği şimdiden açıklanması gerekmektedir.

5. Sektörün önündeki engellerin başında Türkiye’nin dış politikada yaşadığı sorunlar geliyor. Doğu Akdeniz’de Yunanistan, ABD, Fransa ile yaşanan gerginlik, Yunanistan ile Ege sorunu, Suriye, Irak ve Ermenistan ile bozuk olan ilişkiler, önemli rol oynayacaktır. Bu sorunların uzaması ve AB’nin Yunanistan’dan yana tavır koyması ve Türkiye’ye yönelik bir ambargoya turizmin de dahil edileceğini söylemek kehanet değildir.

Sonuç olarak 2021 sezonu şu an kara bulutların arkasındadır. Bulutların dağılması yalnız bizim değil, turizm destinasyonu olan ülkelerdeki şartlara da bağlıdır.

Bizim için bir avantaj, turizm sektörü salgının şartlarına alışması oldu. işletmeler salgının tedbirlerine çok çabuk uyum sağladı. Yılbaşından sonraki aylarda yaşanacak olanlar gelişmeler sezonun geneli için ışık olacaktır.

Hepimiz dikkatle takip edeceğiz. Umarım bugün sorun olarak görünen tüm olaylarda olumlu gelişmeler yaşanır. Başka şansımız olması çok zor diyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test