Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sosyal Medya: Dost mu, düşman mı?

25.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta epeydir gündemde olan "Sosyal İkilem” filmini seyrettim. Hıncal amcam (Uluç) yazınca annemle oturduk başına. Hıncal amca doğru söylüyor; bence herkes izlemeli!

Filmin asıl ele aldığı konu sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle değişen düzen ve tüm sosyal medya mecralarının bizi manipüle etmeyi hedefleyerek, bizi bir ürün olarak reklamcılara satması. Nasıl mı? “Ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsiniz” diyor film. Ve bizim ilgimizi reklamcılara sattıklarını öne sürüyor.

Fakat bence asıl sorun bu değil. Filmi izlediğimdeki düşüncem, “Eee para için yapmıyorlar mı bu işi, elbet bizi daha fazla ekran başında tutup daha fazla reklam almak isteyecekler” oldu. Bunun için de ürünlerini en ilgi çekici şekilde pazarlamaları şart. Bunu da tüm pazarcılar yapmıyor mu zaten?

Sorunlardan ilki bu içeriklerin toplumlara göre farklılık göstermesi. Meğer Google’da “tavsiye edilenler“ bölümü hangi coğrafyada olduğumuza göre değişiyormuş. Örneğin, Fransa’da “küresel ısınma” yazdığınızda Google arama çubuğu “…gerçek”, “…felaketi” gibi sonlar önerirken, Amerika’da “küresel ısınma” yazdığınıza “…bir yalan” “…kandırmaca” tarzı tahminler çıkıyor. Bu da bir nevi algı operasyonu. Geçtiğimiz Mayıs ayı New York’ta gerçekleşen karantina karşıtı yürüyüşleri hatırlarsınız. Eylemlerin ana sebebi bir grubun YouTube ve Facebook tarzı mecralar aracılığıyla koronavirüsün yalan olduğuna yönelik paylaşımlarda bulunmaları ve görüşlerini kitlelere gerçekmişçesine pazarlamaları. Günümüzde bu tip yalan haberlerin yayılması gerçek haberlerin yayılmasından 60 kat daha hızlı.

Ve bir diğer sorun ise “like” sorunu. Genç kızlarda estetik yaptırma oranı 2009’dan bu yana artış göstermeye devam ediyor. İnstagram ve benzeri uygulamalardaki filtrelere benzemek, daha fazla beğeni alma isteği ve sosyal medyaların artışıyla artan siber suçlar 25 yaş altı bireylerde depresyonu hızla arttırmaya devam ediyor. 2009’da 16-19 yaş arası gençlerin yüzde 10’undan bile azında depresyon görülürken, bu oran 2019’da yüzde 17’lere kadar çıktı. Alkol, uyuşturucu kullanımı da artmaya devam ediyor.

Peki, sorun sosyal medyadan kurtulmak mı? Sosyal medyanın zamanında Arap Baharı’nda ve Gezi olaylarında olduğu gibi insanları çabuk bir araya toplayabildiğini unutmamak gerekiyor. 15 sene önce sokak hayvanları için nerdeyse hiçbir yerde mama, su kabı çok yokken, şimdi hemen hemen her restoranın ve sitenin önünde varlar. Bunun sebebi ise hızla paylaşılan haberlerden ve görsellerden insanların bilinçlenip daha duyarlı hale gelmeleri.

Meydana gelen olayların kalbinde hesapların bireyselleştirilmiş olmaları ve her hesabın bir bireyi temsil etmesi yatıyor. Gençler, gelen beğeni, yorum ve takipçi sayılarını kendi üstlerinden yorumlayarak kendilerini bir nevi sorumlu hisseder hale geldiler. Beğeni sayılarından tatmin olmayınca, fiziksel görünüşlerini sorumlu tutmaya başladılar. Bunun önüne geçmek adına “sosyal medya hesaplarını bireylerden daha çok grupları temsil eder” hâle getirmeliyiz.

Diğer soruna gelirsek, Google gibi platformlar “tık” sayısını arttırmak adına toplumlar arası farklı içerik göstermekten uzaklaşmalı ve herkese eşit bilgi sunulmalı. Bizim ilgi alanımıza göre içerik akışı değiştiğinden çoğu zaman karşı görüşü dinleyemiyor, duyamıyor, göremiyor ve ne düşünüyorlar bilmiyoruz. Kutuplaşıyor ve uzaklaşıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nevzat Dağlı

27.09.2020 - 13:07
Emekleriniz için teşekkür ederim. Benim için öğretici bir yazı.
Yazarlar
Website Security Test