Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’nin kurtuluşu için ortak siyaset alanı…

11.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz Orta Doğu’nun en netameli bölgesinde yer almaktadır. Bu yer önemli ve verimli bir toprak parçası olduğu kadar, aynı zamanda çok da stratejik bir konumun ta kendisidir.

Bir defa üç değişik denize kıyıları olmakla beraber aynı zamanda etrafındaki ülkelerin de adeta dünyaya açılan çıkış kapısıdır.

Bu bölge aynı zamanda dünya devi ve yönetim sahibi iki ülkenin de adeta güç gösterisinin sahnesidir.

Rusya ve Amerika, bir yandan da AB ülkelerinden, özellikle Fransa, İtalya ve Almanya’nın da ekonomik ve siyasi çıkarları yanında son zamanlarda artan bir önemde enerji kaynaklarının paylaşımında gizli ve açık mücadele ve sahiplenme yeridir.

Şu anda da AB ülkelerinin şımarık çocuğu Yunanistan’ında yer aldığı bu alan, Türkiye için hem yaşam hem de gelişmesinin kaynaklarının bulunduğu kıta parçalarının köprüsüdür.

Türkiye bu değerlenmelerin ışığı altında bir bakıma, topraklarının bereketi ve enerji kaynaklarının bol olduğu denizlerin kıyılarına sahip olması ve stratejik konumunun da avantajları ile talihli mi, yoksa şanssız bir ülke mi? Kararında biraz zorluk çekmekteyim.

Aslında bu önemli avantajlar tabii ki bir şanstır. Ancak Türkiye’nin bu durumu, siyaseten çok akıllıca kullanılması ve uluslararası menfaatlerin ve ilişkilerdeki sorunları çözmekte kendisinden beklentileri arttırmaktadır.

Bunun anlamı şudur: Türkiye’nin gerçekten çok akıllı bir iç ve dış siyaset çemberi içinde adeta bir cambaz mahareti ile ilişkilerini ve dengesini koruması gerekmektedir.

 

Peki, bu durumda neler öne çıkmaktadır?

Öncelikle iç istikrar ve yönetiminde başarılı ve dengeli ve sürdürülebilir çizgiyi sürdürmesi ve yakalaması şarttır.

Tabii bu işlerin pek çok yönü bulunmakla birlikte önem sırası da değişiktir.

Ancak öncelikle güçlü ve üretken bir ülke olma şartı vardır. Bunun da ilk şartı ekonomik güçlülüktür. Bununda sürdürülmesindeki dikkattir. Avrupa ülkelerinde yıllarca görev yaptım. Bunların içinde Almanya, İngiltere, İtalya ve Danimarka ülkeleri bulunmaktadır.

Hepsinin ilk özelliği şudur.

Devletlerarasında ebedi dostluklar yoktur ve ilişkilerde öncelikle menfaatler gelir. Hislerin ve tavizlerin yeri olmaz…

Bunun anlamı basit olarak şudur. Paran varsa yanındayım, siyaseten de benim önceliğim kendi menfaatimdir.

Bu işin felsefesi budur.

Ülkemizde ve Orta Doğunun Müslüman ülkelerinde ise hisler ve güya yalancı Dostluklar, nedense hep pişmanlık veren sonuçları getirse de aldanılmalar tarihin her anında tekrarlanmakta ve pişmanlıkları getirmektedir.

Türkiye de bu pişmanlıklardan epeyce nasibi olmuş bir ülkedir.

Tarihimiz örnekleri ile doludur.

Türkiye’nin de ekonomik olarak güçlü ve Askeri alanda da etkin olmasının da şartları vardır. Bunun önceliği; İç istikrarında iktidar ve muhalefetin ülkenin bekası şartlarında “Anlaşma” halinde olmasıdır.

Ancak Türkiye’de bu iş biraz sert ve birlikteliği erteleyen ve adeta iki tarafın yabancılaşmasını ifade eden bir konumdadır. Bu ise ülke insanını üzmektedir. Moral değerlerimiz de bir gerileme bahis konusudur.

Çünkü her şeyin başı huzurdur. Bu huzurun da toplumun her kesiminde hissedilmesi şarttır.

Başlıkta da yazdığım gibi, Ekonominin düzelmesi için ön şart, üretimin ve İhracatın artması, vergi adaleti, demokrasi ve insan haklarında düzenlemeler, laiklikte ısrar ve hukuk düzenindeki güvenirliliktir.

Ekonomik için “Siyasi istikrar” öncelikle ülkede şarttır.

Bunun yanında siyaseten de artık adeta iç karmaşanın ve anlaşmazlıkların iki tarafça iktidar ve muhalefetin, asgari müştereklerde bilhassa, dini konularda ve tarikatların gittikçe siyaset içinde olmasının önlenmesi ile onları kendi konuları dışına ve siyasete karışmaması şartlarını yaratmakta anlaşması öncelikli konudur.

Türkiye medeni dünyanın gelişme ve devlet olma şartları olan; insan haklarında, inanışlarda, güven vermede, demokraside ve hukuk düzeninde tarafsızlığın yanında, laiklik konusunda düzenlemelerdeki zafiyetlerinin iyileştirilmesinde artık zaman kaybetmemelidir…

Siyaset insanlarımızın hür iradesi ile belirlenmelidir. Bunun şartları da ancak Türkiye’nin iki konusu, iç istikrar ve ekonomik güçlüklerinin iyileştirilmesi ile dini konularda devletin bu menfi etkiden kurtulması ve tarikatların düzeninin kurulmasına bağlıdır.

Türkiye Orta Doğu’nun en güçlü devleti olması aynı zamanda Orta Doğu’nun istikrarının da ön şartıdır.

Gerisi laftır güzaftır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test