Facebook ta paylaştweet le

Cumhurbaşkanı neden aniden Mansur Yavaş'ı kabul etti?

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demokratik bir ülkede, Cumhurbaşkanı her zaman muhalefet liderleri ve yerel yöneticilerle görüşür, konuşur, ülke ve yerel meseleleri ele alır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bütün yetkiler Cumhurbaşkanı’nda olduğu için özellikle yerelde hizmet etmeyi tıkayan sistemin önünü açar. Kendisini ziyaret etmek isteyenleri de programı dahilinde kabul eder.

Bunlar çok tabii konulardır.

Ancak Türkiye’de sistem biraz farklı işliyor. Son mahalli seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok büyükşehirde belediyeler el değiştirdi. AK Parti’nin adayları kaybetti, muhalefetin adayları kazandı. Seçimden bu yana Sayın Cumhurbaşkanı muhalefetin belediye başkanlarına mesafeli davrandı. Aralarındaki soğukluk, verilen mesajlarda bu açıkça görüldü, izlendi.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın araya mesafe koyduğu isimlerden biri de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’tı. Sayın Yavaş,  Cumhurbaşkanımızdan randevu talebinde bulunmuş uzun bir müddet pek cevap alamamıştı.

Hâlbuki Mansur Bey “ılımlı ve olumlu” bir başkanlık sergiliyor.

Tabii bu Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği bir karardı. Peki, ne oldu da Cumhurbaşkanı aniden Yavaş’ı kabul etti?

Ortalık karışıkken görüştüler

Türkiye şu anda adeta bir kıskaç altında bulunuyor. Ezeli ve ebedi çığırtkan komşumuz Yunanistan yine ayaklandı. Türkiye içeride ekonomik, dışarıda ise Suriye, Irak, Libya başta olmak üzere sorunlarla boğuşurken, bunlara Doğu Akdeniz ve Ege’de sular yeniden ısındı. Türkiye’nin hakkı olan bölgelerde doğal gaz aramasını bahane eden Yunanistan, Fransa, Almanya ve AB’yi yanına çekerek, Türkiye’nin arama faaliyetlerine engel olmak istedi. 

Dikkat ederseniz, Yunanistan bunu hep yapıyor. Türkiye’nin her sıkıntılı döneminde bu girişimde tam sekiz defa yaparak sınırlarını genişletme gayretine girmiştir.

Şimdi yine aynı şeyi yapmak istiyor. Türkiye’nin doğal gaz aramalarına engel olarak bölgedeki mirasa konmak istiyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız Yunanistan’ın bu girişimine gereken cevabı vermekten geri kalmadı, yapılması gerekenleri ve atılması gereken adımları açık seçik ortaya koymuştur.

Burada yapılması gereken Türkiye’nin birlik ve beraberliğidir. İktidarıyla, muhalefetiyle ortak hareket etmesidir.

Ancak ne yazıktır ki iktidar ile muhalefet partilerinin arası hep açık olması aleyhimize bir durumdur.

İşte böyle bir ortamda Sayın Cumhurbaşkanı muhalefet ile iktidar arasındaki bu soğukluğu birlik ve beraberliğe çekmek için direkt temastan önce, ılımlı bir siyasetçi olan ve kendisinden randevu talep eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nı aniden kabul etmiştir.

Peki, ne görüşmüşler. Sayın Mansur’un ifadesine göre, açılacak yollar ve Gençlik Parkı’nın Belediye’ye devri gibi özel konuları konuşmuşlar.

Sayın Mansur, vereceğini vaat ettiği destek için her zamanki zarif haliyle teşekkür etmiş.

Çok güzel, ancak ben bu ziyaretin önceliklerinin bunlar olduğunu düşünmüyorum. Sayın Yavaş, ılımlı bir politika izliyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın muhalefetin desteği için aracı olarak bu kabulü seçtiğini düşünüyorum.

Bu çok olumlu bir harekettir.

Aracı seçilen kişi doğrudur.

Türkiye’nin sıkıntıları vardır. İşbirliği ve beraberliği ülkenin ana konusudur.

Sonucunun da olumlu olacağını düşünmekteyim.

 

Nitekim 2 Eylül tarihli Hürriyet Gazetesi’nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin MYK toplantısında verdiği beyan aynen şudur:

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’deki mücadelesine katkı veren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,’Sonuna kadar Türkiye’nin hakkını ve hukukunu savunacağız. Ama başka güçlerin Türkiye ile Yunanistan’ı savaştırmasına da seyirci kalmayacağız” beyanatıyla birlik ve beraberliğe desteğini vermiştir.

Bu görüşmeyi isteyende, kabul edende ve katkıları olan her taraf için güzel bir geleceğin ilanı olarak görmek istiyorum.

Dilerim bu görüşmenin ardından Türkiye’miz için hayırlı sonuçlar çıkar. Buda benim hayalim ve düşüncelerim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar