Facebook ta paylaştweet le

Timsah mı aptal İnsan mı?

21.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Timsah basit bir hayvandır. Yumurtasını canı pahasına korur. Bazı türleri ise yavrular ayaklanıp koşuşturmaya başlayınca, anlamlı bir kısmını ham yapar, yani afiyetle yer.

Bizim beynimizin “sürüngen beyni” denilen taraflarının oluşumu 500 milyon yıl eskiye gider.

İnsan en gelişmiş beyni olan hayvandır. En zeki tür olduğundan emindir. Hatta Tevrat’ta: “Çoğalın!” der ve (1.Mose 1) “dünyayı kendine köle yap veya dünyaya hükmet” (dominium terrae; subdue the world and dominate it).

İnsan kendi çocuklarını yemez. Genelde eğer dünyaya biraz “hükmedebiliyorsa“ çocuklarına bakar, hatta üstlerine titrer. Kendi beceremediklerini çocukları yapsın ümidi ile onları okutmak için epeyce masraf eder.  Okuttuktan sonra evlendirirken gücü yettiği kadar pahalı bir düğün yapar.  Çocuklarının eşi işyerinde bir başkası ile düdükleşirken enselenirse, çocuğunu tekrar evine alır, ona ve torunlarına bakar. Onları okutur.

Bu arada dünyaya hükümdar olurken, kendi bindiği dalı kesecek, yaşam sahasını cehenneme çevirecek kadar beton ile kaplamaktan çekinmez. İklimi bile yaşayamayacağı hale getirir.

Ama kendisinin en akıllı hayvan olduğuna inanmıştır bir kere ve inancı sağlamdır.

Şimdi sevgili okuyucum, yukarıdaki satırları zihninizde kendi yaşam tecrübeniz çerçevesinde bir çalkalayın ve düşünün.

Acep bu insan gerçekten timsahtan daha akıllı bir hayvan mıdır?  Hiç beyni olmayan mikroplardan sapır sapır dökülecek kadar da kırılgan bir yapısı var! Para dediği şeye tapar elli yüz birim için öldürür. Milyar birim buhar olurken kılını kıpırdatmaz. Böylelikle kolayca AWACS alınır,  S 40 Füzeleri falan. Büyük ilaç, İnşaat ihaleleri hep milyar birim mertebesinde olur. Ben bilemedim, size bir sorayım dedim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar