Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde Türkiye’nin şansı devam eder mi?

21.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Malum Covid-19 dünya ekonomisini allak bullak etti. Bundan Türk turizmi ve ekonomisinin etkilenmemesi mümkün değil. Sağlık Bakanımızın ve bilim kurulu üyelerinin önerileri kapsamında alınan tedbirler ve sıkı takip sayesinde salgın biraz olsun hafifledi.

Salgından en fazla etkilenen sektörlerden biri turizm oldu. Turizmde Türkiye için bir şans doğdu. AB ülkeleri turizmde hem Türkiye’nin müşterileri hem de rakipleridir. Vaka sayısındaki artış ve salgında ikinci dalga korkusu Avrupa, turizm destinasyonlarına ilişkin kararlarını yeniden şekillendirdi. AB ülkeleri daha önce adeta Türkiye’yi dışlayarak, İspanya, İtalya ve Yunanistan’ı öncelik listesine almışlardı. Çünkü İspanya’daki turizm yatırımcılarının çoğu İngiltere, Almanya ve Avusturyalı sermaye guruplarına ait olmasından kaynaklanıyor.

AB ülkelerinin virüse karşı tedbirleri erken gevşetmesi ikinci dalgayı da beraberinde getirdi. İngiltere’nin ardından Almanya’nın da İspanya için “riskli bölge” uyarısı yapmasıyla İspanya sezonu kapattı. Bu da şans ibresini Türkiye’den yana çevirdi.

Ağustos ayının ikinci haftasından itibaren AB’li turistler rotayı Türkiye’ye çevirdi. Sektör için bir fırsat doğdu. Eğer İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi Türkiye’nin rakipleri Covid-19 sürecini yönetmekte başarısız olmasaydı, Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri Türkiye’ye kapıları açmazdı. Alman tur operatörlerinin son iki senenin turları incelendiğinde Türkiye’ye yönelik satışların yüzde 25-30’da kümelendiğini görülüyor. Türkiye turlarının avantajlı olduğunu kendileri söylüyor. En fazla parayı da Türkiye turlarından kazandıklarını belirtiyorlar. Buna rağmen Türkiye’ye yönelik olumsuz bir tutumları var.

Rakiplerin turizm tedbirlerinde zayıf kalması Türkiye’nin şansını artırdı. Almanya’nın Türkiye’ye yönelik tavrını değiştirmesinin bir başka sebebi de acentalar ve tur operatörlerinin kendi hükümetlerine baskı uygulamaları oldu.

Türkiye bu zor dönemde doğan bu şansı iyi kullanarak, hiç olmazsa Ağustos ve Eylül aylarını kurtarabilir. Sektörün hata yapma şansı yok, bu fırsat gelecek yıllar için de yatırım olarak görülmelidir.

Corona için alınan tedbirlerden taviz vermeden ikinci dalga ihtimalini göz ardı etmeden gelen turistleri ağırlamalıyız. 

Türkiye’nin bugünkü tutumu devam ederse, geçen yılın turist ve gelir rakamının yüzde 30- 40’ını yakalayabiliriz.

Rusya ve Almanya esas pazarımızdır. Tahminlerime göre Rusya’dan 2 ila 3 milyona yakın turist gelir.

Antalya’ya günde 20-25 bin turist gelmeye başladı. Rusya ve BDT ülkelerinden yılsonuna kadar gelenlerin sayı 2.5- 3 milyonu bulabilir. Bu rakamı az görmeyin, hiç yoktan iyidir.

Türkiye’nin Covid-19 tedbirlerinden taviz vermeden sezonu tamamlaması 2020 sonrası için iyi bir referans olacaktır. Benim kanaatime göre, bu salgın öyle çabuk bitmeyecek. Aşının bulunması vs 2022’den önce kontrol altına alınması zor görünüyor. Bu nedenle bu yıl vereceğimiz imaj, 2021 yılı turizm sezonuna da yatırım olacaktır.

Hedefimiz bu olmalıdır.

Bu arada sektöre verilen destekleri kesmek değil, daha da artırılmalıdır. Vergi indirimleri, kısa çalışma ödeneği gibi teşviklerin kesintisiz en az bir yıl daha sürmesi gerekiyor. Aksi takdirde işletmeler ayakta kalamaz. KDV indirimi ise mutlak devam etmelidir.

İtalya, İspanya ve Yunanistan’daki durum nedeniyle Türkiye’ye bir piyango vurmuştur. Ancak biz işi gevşetmeyelim derim.

Türkiye’nin uluslar arası ilişkilerde sorunlarını en kısa zamanda çözüme kavuşturmalıdır. Umarım ihtilaflar, karmaşa ve harpler doğan umudu soldurmaz. 

İşimiz zor, zorun arasında fırsatları yakalamışız. Umarım sektör yetkililer, bu işin tedbirsizliğini bırakır ve mutlu sona gidişimizi tamamlarız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test