Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mavi vatana sahip çıkmak

14.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Atatürk’ün bilge bir önder olduğu her geçen gün daha iyi görülüyor. Bu sav bazılarını ‘gıcık’ etse de bunu söylemekten her zaman gurur duyacağım. O, kurtuluş savaşının en kritik anında “ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini belirleyen bir hedef çizdi. Emekli amiral Cem Gürdeniz, 13 Ağustos 2020 tarihli Cumhuriyet gazetesindeki ‘Sevr'in 100'üncü Yılında Emperyalizme Türk Milletinin Yanıtı: Mavi Vatan’ başlıklı önemli yazısında İsmet İnönü’den şu alıntıyı yapıyor:

“Akdeniz binlerce yıldan beri uygarlık havzası ve dünya siyasetinin geçididir. Gazi, meydan muharebesinin sonucunu ifade eden hedefi değil, Akdeniz siyasetinde ve uygarlığında Türk milletinin layık olduğu yüksek mevki hedefini göstermiştir... Geçen on yıl ispat etmiştir ki, Türk ulusunun Akdeniz’deki yeri yalnız onun hakkı değil insanlık ve uygarlığın iyiliği için arzu edilmesi gereken haklı ve gerekli bir yerdir. Akdeniz’de Türkiye, kuvvetli bekçilik, sadık ve dürüst dostluk, uluslar ailesinde iyi geçimli ve barışsever bir unsur olarak gerekli bir varlıktır…”

Ege mi Adalar Denizi mi?

Bir nokta her zaman kafamı kurcalamıştır. Atatürk neden hedef olarak Akdeniz’i gösterdi? Akdeniz’i gösterdi çünkü İnönü’nün belirttiği gibi hedefi büyüktü. Genç Türkiye Cumhuriyeti ‘Adalar Denizi’ne sıkışıp kalamazdı. Libya’da İtalyanlara karşı direnişe gönüllü olarak katılan Mustafa Kemal’in engin bir tarih bilgisi olduğu kesin.

Osmanlı Devleti tarih boyunca Ege sözcüğünü değil ‘Bahr-ı Sefid’ yani ‘AKDENİZ’ sözcüğünü kullandı. Ege Denizi’ne ise Piri Reis’in ünlü Kitab-ı Bahriye’sinde ‘Adalar Denizi’ denmektedir ki Lozan belgelerinin Türkçe metninde de, Fransızcasında “Mer Egée” yazmasına karşın ‘Adalar Denizi’ geçiyor.

Mavi vatan kavramı

Bugünlerde gündeme sıklıkla gelen Mavi Vatan kavramının iyi anlaşılması, Türkiye’nin özünde bir Akdeniz devleti olmasının anlaşılmasını da kolaylaştıracaktır. Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “Mavi Vatan” kavramını ilk kez 14 Haziran 2006 tarihinde Deniz Kuvvetlerinin düzenlediği ‘Karadeniz ve Deniz Güvenliği’ sempozyumunda yaptığı konuşmada kullandı. Bu kavram daha sonra Soner Polat, Cihat Yaycı gibi amiraller tarafından yaygınlaştırıldı. (GÖZLEM gazetesindeki 19 Temmuz 2019 tarihli ‘Karabel Anıtı ve Doğu Akdeniz Sorunu’ ve ‘Mavi Vatan Zamanı’ başlıklı yazılarıma bakınız.)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski Kurmay Başkanı emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Mavi Vatan kavramından hareketle Libya ile aramızdaki deniz yetki alanları yani Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) haritasını çizip önümüzdeki yıllarda ülkemiz için hayati önemdeki stratejik atağı başlattı. (Yaycı, bu konuda 24 Temmuz 2020 tarihinde Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy ile ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz Stratejisi’ başlıklı4 saat süren çok aydınlatıcı bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu önemli söyleşi, ‘youtube’ kanalından izlenebiliyor)

CIA maşası FETÖ’cü hainlerin en fazla saldırdığı, hafızalardan silmeye çalıştığı bir kavram oldu ‘Mavi Vatan’. Bu kavram, Türkiye Cumhuriyeti’nin deniz yetki alanlarının tümünü kapsıyor. Buna göre, yaklaşık 484 bin km2 olan anakaramızın yüzölçümüne, 462 bin km2 denizler de ekleniyor.

Son zamanlarda sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Mavi Vatan sınırları içinde yaptığı çalışmalara Yunanistan ve ne gariptir ki Fransa tepki gösteriyor. Uluslararası kabullere dayanmasa da Yunanistan’ı anlamak bir derece mümkün ama Macron’a ne oluyor onu anlamak olanaksız. Öte yandan, siyasi iktidarın 27 Temmuz – 2 Ağustos arasındaki günler için ilan ettiği Navtex’ten geri adım atmasıda karışıklığa yol açtı. Bu hatadan dönen siyasi iktidar, Navtex’i 23 Ağustos’a dek yineleyerek Oruç Reis’i bölgeye gönderdi.

Düzgün diplomasi

Ne var ki, iktidar Mısır ve Suriye gibi ülkelerle bölgede ihvancılığı kollamak adına ilişkileri geliştirmeyerek gerek Mavi Vatanın korunması gerekse Amerika’nın maşası PKK/PYD’nin belinin kırılması mücadelesinde zayıflık yaratıyor. Örneğin düzgün bir diplomasi geliştirilseydi Mısır, Yunanistan ile imzaladığı kendi adına büyük kayıplar içeren deniz sınırları anlaşmasına evet demezdi. Mısır, sırf Türkiye’ye karşı tavır olsun diye binlerce km2’lik deniz haklarından vazgeçiyor… Türkiye ise iktidarıyla muhalefetiyle haklarımızı savunmak için siyasetler geliştirmeli, uluslararası temaslar kurmaktan kaçınmamalıdır.

Cem Gürdeniz’in yazdığı gibi, “Mavi Vatan sadece deniz yetki alanı mücadelesi değildir. Türkiye’nin, Akdeniz ve Ege’den koparılmasına karşı çıkmanın adıdır. Bugünün Misakı millisi Mavi Vatan; Kuvayı Milliyesi de Cumhuriyet donanmasıdır. Kavga, gelecek 100 yılın kavgasıdır.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test