Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nasıl bir lider?

7.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Muharrem İnce 40 yıllık CHP’li bir siyasetçi. Yalova’da CHP Gençlik Kolları Başkanı olarak başladığı siyasette 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı adaylığına kadar yükseldi. 30 milyonun üzerinde oy da aldı. Yüksek bir oy aldı da ne oldu? Arkasını getirebildi mi? Bana sorarsanız getiremedi. Seçim sonrası giriştiği kurultay çağrısında başarısız oldu. Oysa nerdeyse başarıyordu. Ama olmadı. Neden? Benim görebildiğim kadar bunun esas nedeni bireyci oluşu. Tüm deneyimlerine karşı örgütlü bir şekilde hareket edemeyişi… Tekil davranıyor.

Kamuoyu ile görüşlerini paylaşmıyor. Gazeteciler aracılığıyla sesini duyurmaya çalışıyor. Gizemli bir havası var. Cumhurbaşkanlığı yarışında yenilgiyi İsmail Küçükkaya’ya yayın sırasında attığı mesajla duyurmuştu. Bu mesaj ve o geceki tutarsız davranışları, yalnız Parti tabanında değil kamuoyunda da iyi karşılanmadı. Kamuoyu parti kuracağını da yine gazeteci Yalçın Bayer’den öğrendi.

Oysa iyi bir lider, görüşlerini, programlarını, yakın çalışma arkadaşlarını açıklayarak parti kurma gibi ciddi bir işe soyunur. Yeni parti kuracak denli özgün düşünceleri, itirazları vardı da, neden CHP kurultayı öncesi, sahaya inip, tabandan görüşlerini açıklamadı? Son kurultayda neden vurucu bir konuşma yapmadı?

Siyaset, espri yapma yeteneğini göstermek için yapılmamalı. Belki bizim gibi ülkelerde halkın hoşuna gidebilir ama yeterli olur mu; kesinlikle olmaz. Siyasetçi ucuz polemiklere girer, 2. Ordu komutanı İsmail Metin Temel’e “apoletlerini sökeceğim” gibisinden anlamsız sözler söylerse, o an alkış alır ama uzun vadede daha anlamlı görüşler bekler halkımız. 

Partinin Cumhurbaşkanlığı adayı olarak ciddi bir oy toplamış olan İnce’ye kurultayda özel bir önem verilmemesi, affedilecek bir hata değil elbet. CHP yönetimi bunun özeleştirisini yapmalı. Ama siyasette küsmek olur mu? Olmaması gerek. Her küsen ayrı bir parti kurmaya kalkarsa, siyaset yaşamımızı neye döner? Geçmişte, bunun örneklerini de gördük. Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Mehmet Yazar, DYP yönetimine kızıp yeni parti kurdu da ne oldu? Şu oldu: Yeni parti ANAP’a yapışınca Mehmet Yazar Bakan oldu. Başka bir örnek de, zengin iş insanı Cem Boyner’in iddialı çıkışının fos çıkmasıdır.

Kanımca, Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı sistemi sonrası gelişen ittifaklar ortamında kendine bir yer arayacak. Ama dikkat etsin. Orası da kaypak bir alan. Bahçeli’nin son çağrısına bakınca, İYİ Parti’nin, özellikle de ülkücü tabanının seçimlere doğru Cumhur İttifakına kayabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Muharrem İnce ve arkadaşları bunu iyi tartmalı. Bülent Ecevit, 80 darbesi sonrası CHP ile bağları koparıp DSP’yi kurarken, siyasi bir duruşu vardı. O duruşu sayesinde sonunda iktidara geldi. Muharrem İnce’nin nasıl değişik bir tutumu var? Şu anda bilgim olmadığından bir şey söyleyemeyeceğim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test