Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hazinenin başı ''The show must go on'' dedi

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seyahat yasakları birer ikişer kalkarken, Birleşik Krallık’ta bunalanlar kendilerini sıcak ülkelere atmaya başladılar bile. Yaz aylarında konserler, tiyatrolar da iptal olup, film endüstrisi de Covid-19 yüzünden durunca Hazine yine devreye girdi ve yılın adamı Rishi Sunak yeni paketlerle bu sefer sanatçıların yüzlerini güldürmeyi başardı.

Takvimlerin temmuz ayını göstermesi Birleşik Krallık’ta yazın geldiğini göstermiyor. Hava sıcaklıklarının ekim ayı seviyesinde seyretmesi ve hızı saatte 60 mili bulan rüzgar nedeniyle sokağa çıkmak bile azap haline gelirken, pub yasakları kalktığı için halk akın akın publara, restoranlara koşmuyor. Aksine, hava durumunun haftalardır sonbahar seviyesinde seyretmesiyle, tatil paketini alan güney ülkelere doğru yola koyuluyor. İflasın eşiğine gelen pek çok havayolu şirketine ve turizm acentesine bir bakıma ilaç gibi gelen bu durum sayesinde, “öldürmese de güldürür” türünden bir hareketlenmenin başlamasından dolayı da yüzler gülüyor.

Öte yandan, Birleşik Krallık’ın müzik endüstrisindeki onlarca gurur kaynağından ikisi, Ed Sheeran ve Coldplay grubunun kurucusu ve solisti Chris Martin, ülkede sanatla yaşamını kazanan insanların da devlet tarafından koruma altına alınması, hibe ile desteklenmesi konusunda temmuz ayının ilk haftasında medya üzerinden ortak çağrıda bulunmuşlardı. Hükümet üzerinde etkili olan bu çağrının ardından, pek çok sanat ve kültür kuruluşunun başındaki ismin de bu çağrıya katılmaları netice verdi ve Hazinenin başı Rishi Sunak, bu hafta 1.57 milyar pound tutarında destek paketi vereceklerini duyurdu.Verecekleri paketin, müzeleri, galerileri, tiyatroları, sinemaları, müzik endüstrisini ve sanatsal değeri olan tarihsel alanları da  kapsayacağını söyleyen Sunak, ayrıca inşaat aşaması duran kültürel ve sanatsal tüm alanların da inşaatına  devam edileceğini duyurdu.Sanat ve kültür camiası altında 700 bin kişinin çalıştığını söyleyen Sunak, verecekleri hibenin kalem kalem açılımlarını duyurduktan sonra gelen olumlu tepkilerden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, konuya espri katarak “The show must go on (şov devam etmeli)” demeyi de ihmal etmedi.

Birleşik Krallık’ta hükümet, ne yapıp edip mutlaka, mağduriyeti olan kesimlere önemli miktarda finansal destek sağlıyor ve bir nebzede olsa yüzlerin gülmesini sağlıyor. Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısının 45 bine yaklaştığı ülkede, tatilden sıcak ülkelere gidenlerin geri gelmelerinin ardından ülkeyi nelerin beklediğini kestirmek zor ama benim gibi binlerce insanın bu furyaya kapılıp, sıcak topraklara kendilerini atmak için sabırsızlandıkları kesin.

Sonbahar aylarında bizi nelerin beklediğini göreceğiz ancak önce yazı güvenli ve sağlıklı geçirerek yeni yazılara hazırlanmak üzere kısa bir mola vereceğiz.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Mart 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Mart 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 28 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test