Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandeminin panzehri inşaatmış

3.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşik Krallık, pandemi krizinin yarattığı durgunluk nedeniyle ekonomik krizle kucak kucağa gelince, Başbakan çareyi yeni bir kampanya başlatmakta buldu. Projelerini anlatırken Stratejik İletişim Kampanyası prensiplerini başarıyla uygulayan Boris Johnson, reklam yıldızı edasıyla kısa süre içinde medyanın gözbebeği oldu.

Her haber bülteninde, her haber portalında Boris Johnson’ın, şantiyelerdeki, alışveriş merkezlerindeki halkla, esnafla, öğrencilerle iç içe görüntüleri yer alıyor. Medyaya yoğun şekilde servis edilen bu görüntüler, “normal şartlar altında”  son derece olumlu değerlendirilebilecek türden ancak ülkenin içinde bulunduğu şartlar normal olmaktan çok uzakta olduğu için değerlendirmeler de beklenenden farklı oluyor. Muhalefet lideri Sir Ker Starmer başta olmak üzere, Johnson’ın vaatlerine karşı tepkiler artarken, önümüzdeki yaz aylarının ekonomiye getirecekleri merakla bekleniyor. Her geçen hafta ülke ekonomisinin domino taşlarından olan sektörlerdeki firmaların binlerce kişiyle yollarını ayıracaklarını duyurmalarına rağmen, Birleşik Krallık ekonomisinin “zıplayarak” büyük bir sıçrama yapacağına inandığını söyleyen Johnson, yılsonuna kadar 5 milyar pound yatırım yaparak, can çekişen sektörleri ayağa kaldıracaklarını iddia ediyor. Projelerini anlatmak için yeni bir iletişim kampanyası başlatan Başbakan, yeni kampanyanın temasını “Yapılandırma (Build, Build, Build)” olarak anons etti ve inşaat sektörünün ilgisini çekmeyi başardı.

İkinci Dünya Savaşından bu yana Birleşik Krallık topraklarında yaşanan en büyük “inşa etme, yapılandırma” hamlesine imza atacaklarını söyleyen Johnson’ın bu vaatlerinden memnun olmayan Muhalefet Partisi Labour’ın Lideri Starmer, konuya başka bir açıdan yaklaşıyor; “Ülkenin “geleceği” için binalar, yollar, köprüler, hastaneler, okullar yapılması çok güzel ancak madem elimizde bu kadar para var, bu parayı yarın için değil bugün için kullanalım” diyen Starmer, medyadan ve halktan da destek almaya başladı. Devletin koruma şemsiyesi altına giren “maaşlı çalışan” sayısının 9,5 milyon kişiyi bulması ve bu kişilerin önemli bir kısmının devlet desteğinin biteceği ekim ayından sonra işlerine geri dönemeyecek olmaları ciddi bir işsizlik artışına neden olacak. Bunun yanısıra, yine devletin küçük esnafa verdiği destekten faydalanamayan 3 milyon kişinin de işsizler ordusuna katıldığını düşünürsek, ülkenin en büyük sorununun “işsizlik” olduğu ve bu nedenle devletin “istihdam kanalları” yaratmasının zorunluluk olacağı belirtiliyor.Türkiye ile karşılaştırıldığında, Birleşik Krallık’ın mı yoksa Türkiye’nin mi daha iyi durumda olduğunu anlamakta, söylemekte zor ancak bilgi şeffaflığı konusunda, Birleşik Krallık’ta durumun daha net olduğunu söylemek mümkün.Dolayısıyla, verilerin doğruluğuna, vaatlerin de tutarlılığına inanıp, Starmer’ın sözlerini de akılda tutarak önümüzdeki ayların neler göstereceğine bakmaktan başka çare kalmıyor.

Birmingham’dan  sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test