Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Virüste ikinci dalga korkusu

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bütün dünyada olduğu gibi, ülkemiz ekonomisinde de en büyük kaygı coronavirüste ikinci dalganın yaşanması tehlikesidir. Özelikle ekonomik yapısı güçlü olmayan, virüsün sebep olduğu ekonomik yıkıntıyı giderebilecek kaynaklardan yoksun ülkeler için bu durum daha da endişe vericidir. Türkiye, bu ülkelerden biridir.

Türkiye, virüsle zaten ekonomik açıdan zayıf olduğu bir dönemde karşılaşmıştır. Büyüme hızı çok küçük, ihracatı artmayan, enflasyonu ve işsizliği yüksek,  borçları artan, kur oynaklığı yaşayan, çeşitli dış politika sorunları ile uğraşan, bütçe açıkları veren bir ülke konumunda virüse yakalanmıştır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen, sağlık alt yapısının sağlamlığı, sağlık personelinin olağanüstü çabaları ve seyahat sınırlaması, sokağa çıkma yasağı, kalabalık ortam yaratacak iş yerlerinin kapatılması ve benzeri tedbirlerle virüsle mücadelede başarılı olmuştur. Bu dönemde, iş ve gelir kaybına uğrayan kişiler ve işletmelere kaynak aktarılmaya çalışılmış ve bir yandan ekonominin durması önlenmeye çalışılırken, öte yandan virüsün insan sağlığına yapabileceği zararlar asgariye indirilmeye uğraşılmıştır. Bir başka ifadeyle, insan sağlığı ile ekonomi arasında bir denge kurulması amaçlanmıştır. Ancak bu süreç uzun sürmemiştir.  Çünkü mali kaynaklarımız, artık duran ekonomiyi ve çalışma hayatından kopmuş insanların kayıplarını giderecek büyüklüğü kaybetmiştir. Vaka sayısındaki azalış ta dikkate alınarak, durumun kontrol altında olduğu düşünülmüş ve çok kısa sayılabilecek bir süre içinde neredeyse bütün sınırlamalar ortadan kaldırılmıştır. Vatandaşların da yeni ortama uygun davranacakları ve kendi yaşamlarını olumsuz etkileyecek durumlardan kaçınacakları varsayılmıştır. Ama son günlerde yaşanan gelişmeler bu varsayımların gerçekleşmediğini açıkça ortaya koymuştur. İkinci dalganın gelebileceği kaygısı da bu durumdan kaynaklanmaktadır.

Ekonomik durumumuz, virüsün ortaya çıktığı tarihten bu yana daha olumsuz durumdadır.

Bütçe Mayıs ayında 17,3 milyar lira açık vermiştir. Ocak-Mayıs ayları arasındaki bütçe açığı 90,1 milyar liradır. Oysa yılsonu için hedeflenen bütçe açığı 138 milyar liradır.

2019 yılı Nisan ayında 469 milyon dolar olan cari açık bu yılın Nisan ayında 5,09 milyar dolara yükselmiştir.

2019 yılı Mayıs ayında 16,8 milyar dolar olan ihracat bu yılın aynı ayında 9,964 milyar dolara, ithalat ise 18,5 milyar dolardan 13,4 milyar dolara gerilemiştir.  Dış ticaret açığı ise aynı aylar itibariyle 1,6 milyar dolardan 3,4 milyar dolara yükselmiştir.

Mayıs ayı enflasyonu % 11,39’dur. İşsizlik yüksek düzeyini artarak koruyacak gibidir.

Sanayi sektöründe görülen % 31,4’lük gerileme endişe vericidir. Yatırımlar büyük ölçüde kamu tarafından ve alt yapıya yönelik olarak sürdürülmektedir. Özel kesim uygun ortamın oluşmasını beklemektedir.

Yılın ilk çeyreğinde % 4,5’luk bir büyüme oranını yakalayan ülkemizin, ikinci çeyrekten itibaren, virüsün etkisiyle küçülmeye başlayacağı görüşü yaygındır. Ekonomi; yatırım, üretim, ihracat ve doğrudan yabancı yatırımların arttırılması yerine tüketim harcamalarının teşviki ile canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Turizmde beklenen gelişmenin bu yıl gerçekleşmesi zor görünmektedir. Oysa hizmet sektörü, hem istihdam ve hem de dış kaynak geliri açısından son derece önemlidir.

Yukarıda sıraladığımız durum çerçevesinde, sınırlı da olsa yapabileceğimiz şeyler vardır. İhracatı geliştirmek bugünkü şartlarda pek mümkün görünmemektedir. Dünya piyasaları durgundur. Ulaştırma hizmetleri sınırlıdır. Güvenlik ve sağlık standartları son derece katıdır. Aynı şey turizm için de geçerlidir. Virüs endişesiyle yasaklar getirilmektedir. Rezervasyonlar iptal edilmektedir. Ancak mevcut kaynakların, ekonomik açıdan acil olmayan alt yapı yatırımları yerine reel sektöre yönlendirilmesi önemlidir. Güven ortamının sağlanması, siyasi ve iktisadi istikrarın korunması, ekonomik kuruluşların bağımsızlığına riayet edilmesi gereklidir. Bu durum özellikle dış kaynağın bol olduğu bu dönemde, yatırımcıların ülke tercihlerinde oynayacağı rol açısından zorunludur. Ve nihayet, virüs vakalarındaki artışların devamı halinde, yeniden sınırlayıcı ve sert önlemlere gidilmesinde tereddüt edilmemelidir. İnsan hayatı, her şeyden daha önemlidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test