Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Demirel'i kaybedeli 5 yıl oldu

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Dünyasının renkli liderlerinden Süleyman Demirel'in ebediyete intikalinin beşinci yılındayız.

1965 yılından 2015 yılına kadar Türk siyaset ve devlet hayatında söz sahibi olmuş ve her yerde kabul görmüş olan Süleyman Demirel gerçekte yalnız ülkemizde değil, sınırlarımızın dışında da izlenen ve takdir gören bir devlet büyüğüydü.

Uluslararasında siyasi alanda Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ve onun Parlamenterler Asamblesi ile sivil düşünce alanında Balkan Politika Kulübü ve Avrasya Ekonomi Zirveleri O'nun düşünce dünyasının eserleridir.

Bosna Hersek buhranında, Moldova-Gagavuzya gerginliğinde Süleyman Demirel yatıştırıcı ve uzlaştırıcı vasfıyla öne çıkmış, buralarda bugün var olan barışın sağlayıcısı olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı görevi nihayete erdikten sonra İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmazlığın çözümü konusunda oluşan Mitchell Komisyonu'na davet edilmiş, bu alanda uzun süre barış adına arabuluculuk yapmıştı.

Renkli olduğu kadar uzak görüşlü bir kişiliğinde sahibi olan Süleyman Demirel, parlamenter sistemi benimseyerek, demokratik kavramları önemseyerek devleti yönetmişti.

Gene devlet yönetiminde Büyük Atatürk'e ve O’nun büyük eseri cumhuriyete sadakati unutulmazdır. Siyasi gücünü her zaman önce milletten, sonra da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden almağa hayatı boyunca büyük özen göstermiştir. O demokrasiyi, hoşgörüyü, mütevaziliği bir hayat tarzı olarak benimsemiş bir kişiliğin sahibi olarak temayüz etmişti..

Türkiye'nin başına geçtiğinde,  "Büyük Türkiye" düşüncesini hayatımıza kazandıran, ülkeyi bugün ayakta tutan sanayi kuruluşlarının temelini atan O'dur. Gene O'nun döneminde gerçekleştirilen 150'si büyük, 200'ü küçük elektrik santralleri ile köylere elektrik, inşa edilen Atatürk, Keban, Karakaya, Birecik, Deriner gibi barajlarla çorak topraklara su verilmiştir.

Asya'yı Avrupa'ya bağlayan Boğaz Köprüsü O’nun eseridir.

Her şeyin ötesinde; gönüllülüğü teşvik ederek, insanları ikna yoluyla ve onların istediği adları vererek eğitim alanında binden fazla okulun yapılmasını, üniversiteler kurulmasını, hastaneler açılmasını temin eden de O'dur. Şehirlere stadyum yapılması konusunda iş insanlarımızı heyecana getiren gene o’dur.

İş insanlarımızın yurt dışında iş yapmaları, müteahhitlik hizmetleri üstlenmeleri konusunda, onları cesaretlendirmesi ve ortaya koyduğu rehberlik emsalsizdir.

Ülkenin sanatçılarına "devlet sanatçısı" unvanının verilmesini başlatan da O'dur.

Süleyman Demirel ılıman bir dış politikanın takipçisiydi. Büyük Atatürk'ün  "yurtta barış, cihanda barış" düsturuna hep sadık kaldı. Bu sadakat, O'nun soğuk savaş döneminde ABD ile dostluğunu ve NATO üyeliğini sürdürürken komünist ülkelerle dostluk kurmasını sağladı.

Bu değer ölçüsüne örnek olarak Leonid Brejnev ile olan dostluğunu gösterebiliriz; "Biz teknoloji alıyoruz, ideoloji almıyoruz" demiş anti-komünist siyasi görüşe sahip olmasına rağmen İskenderun Demir Çelik Fabrikası'nı, Aliağa Petrol Rafinerisi'ni ve Seydişehir Alüminyum Tesisleri'ni "  fabrikanın komünisti olmaz" diyerek SSCB'ne parasız olarak tarım ürünü karşılığında yaptıran da O'dur.

Süleyman Demirel soğuk savaş sonrasında, Balkan ülkelerinin NATO üyesi olmaları konusunda da büyük emek sarf etmiştir.

Orta Asya'da bağımsızlığına kavuşan Türk Cumhuriyetleri'ni bir çatı altında toplayabilmek için büyük emekler sarf eden Süleyman Demirel,  barış, istikrar ve bağımsızlık konusundaki model çalışmaların ve işbirliklerinin de öncüsü olmuştur.

Bu arada önemle belirtmekte yarar göreceğim bir husus da, Azerbaycan'ın Milli Lideri Haydar Aliyev'le olan örnek dostluğudur. Birbirlerine "kardeşim" diyebilecek kadar yakın olan bu iki devlet adamı, dönemlerinde, olmazı olur kılmışlar ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattının gerçekleşmesini sağlamışlardır. Bu o günün şartlarında ekonomik, endüstriyel ve teknolojik anlamda bir mucizedir.

Süleyman Demirel altı defa ayrıldığı görevine yedi defa geri gelebilmiş sonunda da cumhurbaşkanlığına çıkmış örnek bir devlet adamı olarak yarınlarda anılacaktır.

Mekânı cennet olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Şubat 2021 Cumartesi, 21 Şubat 2021 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test