Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çevre gününün anımsattıkları

5.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

5 Haziran, “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Örgütüne üye 133 ülke temsilcisinin, 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’deki zirvede oy birliği ile kabul ettiği bu ‘günü’ kutlamanın amacı, dünya kamuoyunun dikkatini çevre sorunlarına çekmek, bu konulara halkın katılımını yaygınlaştırmak, siyasetçilerin ilgisini arttırmak vb. olarak belirlendi. Bunun için her yıl bir ana tema seçiliyor.

Bu yılki tema “bioçeşitlilik” olarak belirlenmiş. Toplantıyı Almanya ile işbirliği yapan Kolombiya örgütlüyor. Neden Kolombiya? Çünkü bu Güney Amerika ülkesinde yağmur ormanlarının bir bölümü bulunuyor. Dünyadaki biyolojik çeşitliliğin yüzde 10’unun bu ülkede var olduğu biliniyor. Örneğin kuş ve orkide çeşitliliğinin en fazla gözlendiği yer burası.

Bilim çevreleri, şimdiden önlemler alınmazsa, dünya çapında 1 milyon türün ortadan kalkacağının işaretini veriyorlar. Şaka değil, 1 milyon tür! Öyle kritik bir eşikteyiz!

Doğada çok hassas bir denge var. En küçük mikroptan en büyük canlıya dek aralarında yaşamsal bir ilişki var. Bir türün yok oluşu birçok türün de yok olmasını tetikliyor. Dünyada oluşan canlı varlıkların yüzde 98’inin başlangıçtan günümüze dek yok olduğunu belirtiyor bilim insanları. Geriye kalan yüzde 2’yi de koruyamazsak Mars’a gitmek bile insanoğlunu kurtaramayacak!

Yediğimiz yiyeceklerin, içtiğimiz suyun, tükettiğimiz doğal kaynakların sürekliliği, kalıcılığı, hep biyolojik çeşitliliğin korunmasına bağlı.

İklim değişikliğini ciddiye almayanlar

İklim değişikliği ile mücadele de bu bakımdan önemli. 2015 yılının sonunda Paris’te iklim değişikliğine karşı alınması gereken önlemleri içeren anlaşmayı 175 ülke temsilcisi imzaladı. İmzaladı da ne oldu? En başta ABD imzasını geri çekeceğini açıkladı. Tabir-i caizse, Başkan Trump ‘su koydu’. Birçok ülke - ki bildiğim kadarıyla aralarında Türkiye de var - millet meclislerinden Paris anlaşmasını onaylatmak gibi gerekli resmi işlemleri tamamlamadı.

Yeni iklim anlaşması ile küresel sıcaklıklardaki artış 1,5 °C'nin altında tutulacaktı. Ama gerçekleşmedi. Çünkü özellikle petrol bazlı büyük tekeller buna direniyor. Onlar direndikçe ellerinde oyuncak ettikleri iktidarlar da direniyor. Oysa çözümün tüm ülkelerin dayanışması ile çözülebileceği açık. Ama neo-liberal yolu tercih etmiş iktidarların bu dayanışmayı göstermesi olanaksız. Her koyun kendi bacağından asılmalı anlayışının terk edilmesi zorunlu.

Ne gariptir ki bu yıl “Çevre Günü”, covit-19 salgını koşullarında kutlanıyor. Aslında bu gizli virüs saldırısı, çevre felaketlerinin bir habercisi gibi. Bir uyarı. Virüs saldırısını ciddiye almayan ülkelerin durumu bunu çok iyi gösteriyor. ABD, Brezilya, başlangıçta İngiltere, işin disiplinli bir dayanışma ile aşılabileceğini öngörmedikleri için her gün daha kötüye gidiyorlar.

Soyut bir özgürlük saplantısı insanları disiplinli davranmaktan uzaklaştırıyor. İklim değişikliğine karşı yaklaşım da öyle değil mi? ‘Günümü yaşarım, gelecek kuşaklardan bana ne’ diye bencilce düşünülürse, doğal afetlere, olası kuraklığa, kapıdaki kıtlıklara nasıl karşı konulacak? Halkın dayanışmacı özverisini teşvik eden kamucu siyasetler, kıt kaynakları planlı yatırım anlayışı ile kullanan programlar olmadan, küresel iklim değişikliği gibi felaketlere nasıl karşı durulabilecek?

Kitleler eşitlikçi bir düzen peşinde

Bilimsel gerçekleri küçümseyen, bencilliği yücelten, halkın sağlığına önem vermeyen, yoksulların sömürülmesine tepki göstermeyen siyasetçilerin çıkış yolunu bulması mümkün mü? Mümkün olmayacağını ABD’deki kitlesel başkaldırı çok iyi gösteriyor. Dünyanın en güçlü gözüken ülkesinin içinin giderek koflaştığı açık değil mi? Sosyal medyada dolaşan şu söz çok anlamlı geldi bana: “İlk defa ABD askerini ABD’de görüyorum.”

Elbette ABD saldırganlığının bugünden yarına çökeceği düşünülmesin. PKK ile çevirdiği dolaplardan, FETÖ pisliğini desteklemekten, Karadeniz’deki kışkırtmalardan hemen vazgeçmeyecektir. Yine de kendisine bel bağlamış hareketlerin hiç geleceği yok! Covit-19 ile mücadele sırasında bile kışkırtmalara alet olanlar, bu geleceği iyi değerlendirmeli.

Virüsle mücadele insanlar için adeta bir provaydı. İklim değişikliği, onun tetikleyeceği kitlesel göçler, afetler vb ile mücadelede karşılaşılacak sıkıntıların bugünkünden daha hafif olmayacağını görüp ona göre kendisini hazırlamalı insanlar! Özellikle de genç kuşak…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test