Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye Japonya dostluğunun meyvesi: Defne Sakura

23.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine çevirdi. Başakşehir Sakura Şehir Hastanesi’ni kim yaptı? Maliyeti ne kadar? Sosyal medyada trend olan Defne Sakura ismi kime ait?

Fazıl Anıl KILIÇLI

Türkiye ile Japonya arasındaki yakınlaşma düşman çatlatıyor. İstanbul Başakşehir’de yapılan şehir hastanesine Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ismi verildi. Hizmete açılan hastanenin açılışını Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir video konferans ortamında yapıldı. İki lider de iki ülke ilişkileri hakkında son derece olumlu konuştular ve Japon Başbakan Abe’den Türkiye’ye finansal destek ifadesi de geldi.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi projesi için hissedar dağılımı şöyle; Projede Rönesans Holding’in hisse oranı yüzde 70 iken, Japonya merkezli Sojitz’in de yüzde 30 hissesi bulunuyor. Rönesans Holding’in web sitesinde projeyle ilgili şu detaylar yer aldı;

“Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon Sojitz ortaklığı ile hayata geçirdiği Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 163 milyar JPY tutarındaki finansal kapanışıyla iş dünyasının en prestijli yayın organlarından Thomson Reuters’ın Project Finance International Awards (PFI- Uluslararası Finans Proje Ödülleri) kapsamında Avrupa’da “Yılın PPP Anlaşması” seçildi.” Ayrıca projenin 1 milyon metre karelik araziye yapıldığı ifade ediliyor.

Sağlığa bu kadar ihtiyaç duyulan zamanlarda bu kadar çağdaş ve geniş imkanlara sahip olan bir hastanenin hizmete girmesi elbette çok sevindirici ancak hastanenin maliyeti ne kadar? Bu projede Türkiye mi daha karlı Japon şirket mi?

Rönesans Holding’in web sitesinde proje maliyeti olarak “164 milyar JPY yani Japon Yeni” tutarı kullanılırken, proje ortağı Sojitz Corporation’ın web sitesinde “yaklaşık olarak 200 milyar JPY” ifadesi kullanılıyor ve Japon şirketin hissesi yüzde 30 iken, Rönesans Holding’in hissesi yüzde 70 olarak gösteriliyor.

Japonya ile aramızdan su sızmıyor

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Türkiye’ye finansal destek de sağlanabileceği mesajını verirken, Koronavirüs’e karşı geliştirilen bir ilaç hakkında, “Japonya'da geliştirilen ilaçtan bahsedersem, insani bakımdan bu ilacı arzu eden ülkelere bağışlayarak çalışmalara katkıda bulunacağız. Bu kapsamda Türkiye'ye de bağışlıyoruz. G20'de Erdoğan'la gelişmekte olan ülkelere yardımın önemini teyit ettik. 60'dan fazla ülkeye yardım eden Türkiye'ye saygı duyuyorum.” dedi.

Dostluğun meyvesi: Defne Sakura

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımla Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde ilk bebeğin dünyaya geldiğini ve ailesi tarafından Defne Sakura isminin verildiğini duyurdu.

Defne Sakura ismi sosyal medyada gündem olurken, Sakura ve Çam ağaçları da vatandaşların internette yaptığı aramaların arasına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın törende "İnşallah sakuranın o farklı renklerdeki çiçeklerini göreceğimiz zamanlar var. Gerçi bizim erguvan gibidir sakura. 15-20 gün kadar bu çiçekler kalır ama yeşilini muhafaza eder." ifadeleriyle bahsettiği sakura, Türkiye'de "kiraz çiçeği" olarak biliniyor.

Japonların "hayatın mucizesi" dedikleri, meyve vermeyen bir kiraz ağacı olan sakura, Japon kültüründe büyük bir öneme sahip, aynı zamanda ülkenin ulusal simgelerinden biri.

Sakura çiçekleri Japonya'da baharın müjdecisi olurken, genel olarak yaşam döngüsünün bir temsili olarak da görülüyor.

Japonlar için oldukça önemli olan bu ağacın çiçekleri mart ayının son haftası ile nisanın ilk haftası açıyor. Çiçeklerin açtığı bu dönem Japonya'nın en çok turist kabul ettiği dönemlerden.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Atatürk videolarına yorum yapan Jandarma Astsubay Rafi Ceran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ''İngiliz Ajanı'' diyerek sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Ozan Güven ve bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz arasında yaşandığı iddia edilen şiddet olayları sosyal medyanın gündeminde. Ozan Güven iki...

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni ay Temmuz'da burçları n aşk hayatını neler bekliyor?

Instagram'da @tavşanız kullanıcı isimli bir hesap, Android cihazlardan söz konusu hesabın profiline tıkladığınızda uygulamanın hata vermesine neden oluyor. Instagram k...

Yazarlar
Website Security Test