Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Covid-19 krizinden çıkış yolu

22.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyada coronavirüs salgını ile mücadele yalnızca sağlık alanında yapılmıyor. Hayatın birçok farklı alanı, yaşanan süreçten doğrudan etkileniyor. Covid-19 virüsünün sarstığı, etkilediği alanların başında da ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam geliyor.

Farklı anlayışlardan ve toplumsal kesimlerden birçok uzman, düşünür, araştırmacı ve siyasetçi; yeni dönemle ilgili çalışmalar yapıyorlar ve yeni tezler ortaya koyuyorlar. Son günlerde bu çıkışlar içersinde; uluslararası düzlemde, 3 bini aşkın bilim insanının imzaladığı ‘krizden çıkış manifestosu’ ile ulusal düzlemde de, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 maddelik bildirgesi öne çıkıyor.

 

3 bin akademisyenin ortak manifestosu

Toplumsal gündemde son günlerin en önemli çıkışı; dünyada 650 üniversiteden 3 bini aşkın sosyal bilimcinin imzaladığı, krizden çıkış manifestosuydu. Her ne kadar ülkemizde yeterince ses getirmese de, doğrusu biz bu girişimi çok önemsiyoruz.

5 kıtadaki 29 ülkede 33 medya kuruluşu tarafından 16 Mayıs’ta ortaklaşa yayınlanan manifesto, ülkemizde de Cumhuriyet gazetesinde yer aldı. 21’nci Yüzyılda Kapital'in yazarı Thomas Piketty, Dani Rodrik gibi isimlerin imzacıları aralarında bulunduğu manifestoyu Boston Globe, The Guardian, The Wire, De Morgen, Le Soir, Politiken, Le Monde, Die Zeit, Il Manifesto gibi dünyanın önde gelen medya kuruluşları yayımladı

Manifestoda, 3 bini aşkın araştırmacı akademisyen, Covid-19’dan alınan derslere kulak vererek, daha demokratik bir toplum ve sürdürülebilir bir ekonomi için, ekonomik sistemin ve toplumsal düzenin kurallarını yeniden yazma çağrısı yapıyor.

 

Manifestonun ana temaları

Covid-19 sürecinin önemli derslerle dolu olduğunun altı çizilen manifestoda, öncelikle emeğin ve çalışma yaşamının sıradan bir meta olarak görülmemesi gerektiğinin, en önemli ders olarak algılanması isteniyor.

Manifestonun ana temaları olarak; işyerlerini demokratikleştirmek, işi meta olmaktan çıkarmak ve çevresel sürdürülebilirlik kavramları öne çıkıyor. Bütün bunlar için de gelişmelerden etkilenen kesimler mücadeleye ve hayata müdahil olmaya çağrılıyor.

Manifesto, son olarak şu çağrıyı yapıyor: “Bunların gerçekleşmesini umutsuzca beklemektense, dünyadaki yaşamın sürdürülebilirliğini sağlamanın başka bir yolu var: şirketleri demokratikleştirmek, işi meta olmaktan çıkarmak ve insanı ve emeğini sadece bir “kaynak”tan ibaret görmekten vazgeçmek.”

 

Kılıçdaroğlu’nun yol göstericiliği

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, son dönemlerde ilginç bir yöntem izliyor. Gündemde yer alan önemli konulardaki görüşlerini ve çözüm önerilerini maddeler halinde sıralayarak kamuoyu ile paylaşıyor. Aslında bu yöntem, ana muhalefetin iktidara ve yönetenlere yol göstericiliği yapması adına pozitif bir tutum. Aynı zamanda, eğer iktidarda olsalardı sorunları nasıl çözeceklerinin de ipuçlarını sunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde, ekonomik krizden, kendi deyimiyle buhrandan çıkışla ilgili önerilerini de, 16 madde halinde sıraladı. Öneriler arasında israfa son verileceğinin millete kanıtlanması, yeni bir bütçe ve plan hazırlanması, yeni bir merkez-yerel dengesi kurulması ve ekonomik sosyal konsey oluşturulması gibi öneriler dikkati çekiyor.

Ayrıca bildirgede, yargı bağımsızlığının sağlanması, kuvvetler ayrılığını sağlayacak adımların atılacağının garanti edilmesi, düşünceyi ifade ve basın özgürlüğünün güvence altına alınması, seçim barajının kaldırılması ve siyasi ahlak yasası çıkarılması gibi siyasal öneriler de var.

 

Ekonominin ana gündem yapılabilmesi

Covit-19 salgınının ekonomik ve sosyal yaşamda yarattığı tahribat, her geçen gün daha net ortaya çıkıyor. Zaten problemli ve sıkıntılı olan ekonomideki görünüm, son yaşanan gelişmelerle birlikte daha da ağırlaşıyor. Ekonomik krizin boyutları büyüyor.

Böylesi bir dönemde, ekonominin ülkenin ve halkın ana gündemi olması gerekiyor. Buna karşın, siyasal iktidar da mümkün olduğunca kamuoyunun dikkatini ekonomiden ve ekonomik sorunlardan uzaklaştırmaya çalışıyor. Bu durumda muhalefete önemli bir görev düşüyor; ekonomiyi gündemin başat konusu yapabilmek ve ekonomik sorunların gündemden kaçırılmasına izin vermemek…

Bayram günleri sonrasında, ekonomide ve siyasette önemli gelişmeler olacağını düşünüyor; gelecekte sağlıklı ve özgür günlerde bayramların kutlanması dileği ile bayramınızı kutluyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test