Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Survivor bu yıl bir başka; Koronavirüs etkisi mi?

18.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Survivor 2020 izlenme sayıları ne? Survivor 2020’deki güncel olaylar sosyal medyayı sallıyor. Ersin Korkut ve köpeği MESS’in fotoğrafı günlerce konuşuldu. Acun Ilıcalı’dan Ersin Korkut’a jest geldi. Survivor 2020 ve Acun Ilıcalı sosyal medya gündeminde büyük yer kaplıyor. Geçtiğimiz hafta sosyal medyada başka neler konuşuldu?

FAZIL ANIL KILIÇLI

Survivor 2020, reyting sıralamasında zirveyi kaptı. Acun Ilıcalı’nın programı Survivor 2020 yılında, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle de birlikte geçtiğimiz yılki Türkiye-Yunanistan Survivor’ındaki kötü tabloyu değiştirdi.

2019 yılında Survivor Türkiye-Yunanistan’ın izlenmeleri dip yapmıştı ancak 2020 yılında Survivor tekrar gündemde ve çok önemli bir konuma yerleşti. Birçok kişi bunun nedenini Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi nedeniyle eve kapanan insanların bir şekilde Survivor izlemesine bağlıyor.

2019 ve 2020 yılları karşılaştırıldığında, 2019 yılı Şubat ayında Survivor 4,00 reyting’den az alırken, 2020 yılı Şubat ayında 11,5 reyting elde etti.

Survivor, zaten dünya genelinde kanıtlanan, sırf bu yüzden her ülkede ayrı ayrı yapılmasının nedenlerinden biri olan “izleyiciyi ekrana bağlama” özelliği sayesinde hiç Survivor izlemeyen insanları bile kısa bir süre için de olsa kendine çekebiliyor. Böylece her dönemin kazananı Acun Ilıcalı Koronavirüs gibi tüm dünyayı etkileyen, özellikle ekonomik anlamda fazlasıyla olumsuz, bir olayda bile kazandı. Nitekim eve kapanan insanlar sadece Survivor izlemedi, diğer tüm dijital platformlar, internet kullanım süreleri, televizyon izleme süreleri, kitap okuma süreleri gibi birçok ev aktivitesinin süresi de uzadı.

Acun Ilıcalı’dan devam edelim. Ilıcalı’ya sadece Survivor’ın en çok izlenen program olması yetmedi. Ilıcalı şu an reklam dünyasında büyük bir öneme sahip olan Instagram’da rekor izlenme sayılı bir canlı yayına da imza attı. Instagram canlı yayınlarda dünya rekorunu kıran kişi ise 6ix9ine isimli rapçi olmuştu. 8 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı Instagram canlı yayınına tam 2 milyon takipçi katılmıştı. Özetlemek gerekirse Acun Ilıcalı ile programı Survivor, televizyon ve sosyal medyada top noktaya ulaşmış durumda. Bunun yanısıra Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile olan yakınlığı ve Fenerbahçeli kimliğiyle bilinmesi de Ilıcalı'nın sarı-lacivertli camiada da büyük sempati kazanmasına neden oluyor. Ancak Ilıcalı gibi toplumun tamamına hitap eden bir kişinin, Fenerbahçe veya Galatasaray fark etmez, takımlara bu kadar yakın olmasını yanlış bir strateji olarak değerlendiriyorum.

Acun Ilıcalı, kazanma özelliğini kendisi aşağıdaki videoda samimi bir şekilde ortaya koyuyor. Ilıcalı “Nasıl başardım?” başlıklı videoda “Acun Firar’da” zamanlarını ve sonrasında program yapmaya başlaması ardından yabancı ülkelerde yapılan yarışmaları Türkiye’ye nasıl getirdiğini anlatırken onun nasıl büyük bir medya patronu olduğunu kavrayabilirsiniz.

Ersin Korkut'un köpeği Mess, Korkut, Survivor yarışması için Dominik'e gelmesinin ardından bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Survivor'da her fırsatta köpeği Mess'i ne kadar özlediğini dile getiren Ersin Korkut'a bu üzücü haberi ise kimse söyleyemedi.

Geçtiğimiz hafta ise Ersin Korkut, dizindeki sakatlık nedeniyle Survivor yarışmasından ayrılmak zorunda kaldı. Acun Ilıcalı, Ersin Korkut'un MR sonuçlarını İstanbul'a gönderildiğini ve sonuçların iyi olmadığını üzülerek ifade etmesinin ardından Ersin Korkut, Survivor'a veda etti. Konseyde ölüm haberini veremeyen Ilıcalı, Korkut'a "Seninle kameraların olmadığı bir anda önemli bir şey konuşacağım" dedi. Bu açıklamanın ardından Korkut'un gözyaşları içinde çektirdiği bir videosu ortaya çıktı.

SURVİVOR'DAN BAŞKA NE KONUŞULDU?

Hafta başında sigaraya gelen ÖTV zammı sigara fiyatlarında yapacağı değişim nedeniyle tepki çekti. Sigara içenler yetkililere olan öfkesini kusarken, sigara içmeyen ama basitçe “sigarayı bırakın artık” diyenler, ben uzun süredir içmiyorum kafam rahat diyenler, “ben tütüne geçtim” diyenler ve daha neler neler... Yine bir sürü farklı kullanıcının gündemiydi ÖTV zammı.

Siyasetin sosyal medyasında birçok konu vardı. İktidar yanlısı ve muhalefet tarafından “trol” olarak adlandırılan, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yaptığı hakaretlerle sık sık gündeme gelen Fatih Tezcan’ın sözleri geniş yer buldu. Tezcan’ı tanıyan, tanımayan kullanıcıların büyük bölümü büyük tepki gösterdi.

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Orhan Acar da açtığı yayında söylediği sözlerle ülkenin gündemine oturmayı başardı.

Buna benzer bir olay da şöyleydi; Akit TV’deki Derin Kutu programında kız çocuklarıyla ilgili skandal ifadeler kullanıldı. Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven şöyle konuştu; "Süperman diye bir şey yok hayal kahramanı ama, süper kadın diye bir ırk var. Ve bu da 13-16 yaş arasında, istediğiniz doktora sorun. 12-17 de olur. Çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var, vücudu mükemmel falan. Bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş. Yani ben diyorum ki; erkekler olsun, kadınlar olsun, biraz zekamızı koyalım."

SOMA’YA AYRI PARANTEZ

301 madencinin hayatını kaybettiği ve Türkiye’de birçok kez tartışma konusu olan Soma maden kazası yıl dönümünde yine ne kadar büyük izler bıraktığını gösterdi. Öyle bir fotoğraf var ki Soma’nın her yıl dönümünde sadece bu fotoğraf binlerce, on binlerce paylaşım alıyor. Evet bu fotoğraf Soma faciasından sonra çekildi ve fotoğrafın öyküsü şuydu;

2014'te dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müşaviri Yusuf Yerkel, Soma faciasını protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı yerlerde tekmelemiş ve kamuoyu günlerce bu görüntüyü konuşmuştu. Kocabıyık hakkında daha sonra soruşturma başlatılmış “Başbakanlık koruma aracına hasar verdiği gerekçesiyle faiziyle birlikte 631 lira para cezası”na çarptırılmıştı. Kocabıyık ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkum oldu.

Yusuf Yerkel yıllar sonra bu fotoğraf için özür dilese de iki "Özel Harekat Polisi"nin tuttuğu bir "madenci"ye attığı bu tekmeler hafızalardan silinmeyecek gibi görünüyor.

Soma hakkında iki gün boyunca Twitter’da özel etiketlerle 100 binlerce tweet atıldı.

Toprağı hatırladık

Bu yıl 14 Mayıs Çiftçiler Günü ayrı bir şekilde kutlandı. Çiftçiler Günü diye bir etkinliği ilk defa sosyal medyada gördük. #ÇiftçilerGünü etiketini ilk defa gündemde görmek şaşırtsa da "Koronavirüs etkileri tarım ve çiftçiye verilmesi gereken önemi hatırlattı mı?" sorusunu akla getiriyor. Tarıma ve çiftçiye hak ettikleri değeri vermek için geç değil bakın bu yıl günlerini bile kutlamaya başladık!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test