Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Maske tak, ayrı dur – başka yolu yok

16.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kabul etmeliyiz ki artık içimiz dışımız coonavirüs ile ilgili haberlerle doldu. Hele bizim gibi evden çıkması yasaklanmış kişiler söz konusu olduğunda.

Şu bir gerçek: Covit-19 tehdidi kolay kolay geçmeyecek. İki şeye dikkat etmemiz gerekecek bundan sonra. Sosyal mesafe; yani karşınızdaki kişiye 2 metreden fazla yaklaşılmayacak. Kucaklaşmak, el sıkışmak, öpüşmek yasak! Uzaktan ilişki kurulacak. Gözlerle, evet gözlerle. Çünkü maske de zorunlu olacak. Gözler önem kazanacak.

Maske ile ilgili haberler de dikkat çekecek. ‘Hangi cins maske daha iyi’, ‘maskeyi nereden bulacağız’, ‘maskenin fiyatı ne olacak’ gibisinden sorular kafamızı ve algımızı kurcalayacak.

Ben de New York ile ilgili çıkan bir haberde ‘maskematik’ konusunu görünce ilgilendim. Falanca sokakta kurulu bir maskematikten KN95 cinsi maskeler 4 dolar (yaklaşık 28 lira) karşılığı elde edilebiliyormuş!

İki başarı

Haberi okuyunca aklıma Hamdi Türkmen arkadaşımızın Ben TV sitesindeki 27 Nisan tarihli yazısı geldi. Ne diyordu Türkmen? Anımsayalım: 

“İzmir, bu sıkıntılı günlerde, tüm dünyada olduğu gibi Covid-19 salgınına karşı başarılı bir mücadele sergilerken, bu alanda iki hizmetiyle uluslararası alanda övgüyle anımsanan kent oldu. Hadi biraz övünelim değil mi? Çünkü biz İzmiriz… Yaparız… Hem de kopya çekerek değil, yaratıcılığımızla…

Uluslararası ses getiren o iki hizmetten ilki; İftar Sofrası… İkincisi; maskematik uygulaması. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Tunç Soyer, ‘Belediyenin İftar Sofrası’yla İspanyol basınında… ‘Maskematik’ uygulamasıyla Avrupa Şehirler Birliği'nin web sitesinde övgü dolu yazılarla yer buldu.”

Demek ki, böyle pratik bir uygulamada ABD’nin bile önüne geçmiştik. Benzer bir uygulama Almanya, Hong Kong, Çekya, Güney Kore gibi ülkelerde görülmüştü ama bizdeki uygulamada 4 maske de ücretsizdi. Yanına verilen dezenfektan da cabası… Metro ve vapur istasyonlarına yerleştirilen maskematiklerle İzmirim Kart sahibi herkesin haftada bir kez bu uygulamadan yararlanma hakkı var.

Bu arada maskematik makinasını üreten İzmirli firmayı, İtalya’ya ihracata başladığını duyduğumuz Sayıl Dinçsoy’un alınteriyle oluşturduğu EBSO üyesi Elektral şirketini de kutlamayı ihmal etmeyelim.

İhracata dayalı üretim

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın “Türkiye, bir yandan sağlık hizmetlerinin gerektirdiği tıbbi ekipmanlarda yurt içi talebi karşılarken, aynı zamanda dünyanın önde gelen tekstil ve hazır giyim üreticilerinden biri olarak bez maskenin uluslararası piyasada en büyük tedarikçisi olabilecek altyapıya sahiptir.” demesi de önemli. Yönetimin kavraması gereken halkanın ihracat olması gerektiğini vurgulayan yazarımız Sayın Ali Nail Kubalı’nın uyarıları ile uyumlu sözler Bakanınki. Umarım ihracatçılarımıza yeterli kolaylıklar sağlanır. Çünkü Kubalı’nın da belirttiği gibi tarım dâhil ihracata dönük üretimi artırmaktan başka çıkar yol gözükmüyor.

Acil Tıp alanında ulusal ve uluslararası düzeyde önemli görevler yapan Dr. Ülkümen Rodoplu’nun http://www.ulkumenrodoplu.comsitesindeki son yazısında belirttiği gibi “asıl salgınla mücadele şimdi başlıyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test