Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bill Gates’ten pandemi üzerine notlar

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bill Gates, geçtiğimiz hafta Economist’te “konuk yazar” olarak yayımlanan makalesinde Coronavirüs ve sonraki süreci ele almış.

Bill Gates yazısına “ileride Covid-19 süreci tarih kitaplarında bahsedildiğinde, şu ana kadar yaşadığımız süreç yaşanacakların üçte birini bile kapsamayacak” diye başlıyor.

“Avrupa’nın, Güney Asya’nın ve Kuzey Amerika’nın çoğunda pik dönem ay sonuna kadar aşılacak. Bir kaç hafta içerisinde birçoğu hayatın Aralık’ta eski haline dönmesini umacak fakat ne yazık ki bu gerçekleşmeyecek” diyor Gates.

Ve devam ediyor:

“İnanıyorum ki insanlık bu pandeminin üzerinden gelecek, ama popülasyonun büyük bir çoğunluğu virüse yenik düşmüş olacak. O zamana kadar ise hayat asla normale dönmeyecek. Her ne kadar hükümetler karantina kurallarını kaldırsa ve iş yerleri tekrar açılsa da, insanların virüsün karşısında yapabilecekleri pek bir şey yok. Havaalanları kalabalık grupları barındıramayacak. Spor karşılaşmaları seyircisiz sahalarda yapılacak. Ve dünya ekonomisinin çöküntüsü talebin düşük kalması ve insanların daha tutumlu davranması ile devam edecek.

Pandemi gelişmiş ülkelerde yavaşladıkça, gelişmekte olan ülkelerde hızlanacak. Nitekim onların deneyimi diğer ülkelere kıyasla daha da kötü olacak. İnternet üzerinden çalışmanın mümkün olmayacağı fakir ülkelerde, sosyal mesafe kuralları ne yazık ki uygulanamayacak. Virüs hızla yayılırken sağlık sistemleri hastalarla baş etmekte yetersiz kalacak. Covid-19 New York gibi şehirleri bile yormasına rağmen, istatistikler Manhattan’da bir hastanesinde bile çoğu Afrika ülkesinden daha fazla acil durum ünitesi olduğunu vurguluyor. Yani milyonlar ölebilir.

Örneğin zengin ülkeler, gelişmekte olan ülkelerde yardım araç gereçlerinin yalnızca bir gruba ulaşmadığını kontrol ederek sürece yardım edebilir. Yine de hem zengin hem fakir bölgelerde yaşayan insanlar yalnızca medikal bir çözüm bulunduğunda rahat edecektir.

Gelecek yıl, tıp çalışanları dünyadaki en önemli insanlar haline gelecek. Neyse ki, pandemiden önce bile doktorlar vaksinolojide dev adımlar atıyordu. Konvansiyonel yani geleneksel aşılar, vücudunuza genellikle virüsün ölü veya zayıflamış bir formunu enjekte ederek vücuda bir patojeniyi tanıtır. Ancak, araştırmacıların büyük hacimli patojenleri büyütmek için zaman harcamalarını gerektirmeyen yeni bir aşılama türü de var. Bu mRNA aşıları, hücrelerinize bir bağışıklık tepkisinin nasıl göstereceğine dair talimatlar vermek için genetik kod kullanır. Üstelik mRNA aşıları, geleneksel aşılardan daha hızlı üretilebilirler.

Umudum, 2021'in ikinci yarısına kadar dünya genelindeki araştırmacıların bir aşı üreteceği yönünde. Eğer böyle olursa, bu tarihi bir başarı olacaktır: tarihte gelmiş geçmiş en hızlı bir hastalığı tanıma ve ilaç üretme rekoru.

Aşılardaki bu ilerlemenin yanı sıra, pandemiden iki büyük tıbbi atılım ortaya çıkacaktır. Birisi teşhis alanında olacak. Bir dahaki sefere yeni bir virüs ortaya çıktığında, insanlar muhtemelen evde bu virüsü hamilelik testi kadar kolay ve basit test edebileceklerdir. Yalnız bu sefer test için pamukla burunlarından bir örnek almaları yetecek. Araştırmacılar yeni testi, hastalığı teşhis ettikten sonra bir kaç ay içerisinde geliştirebilecekler.

Diğer atılım ise antiviral ilaçlarında olacaktır. Bunlar bilimde az yatırım yapılmış alanlar. Biz virüslere karşı aşı üretmekte bakterilere karşı geliştirdiğimiz ilaçlar kadar başarılı olamadık. Bu süreçle beraber bu değişecek. Araştırmacılar, yeni virüsleri kolayca laboratuvarda tarayabilecek ve hızlı bir şekilde yeni aşılar geliştirebilecekler.

Bütün bu teknolojiler bizi bir sonraki pandemiye hazırlayarak daha vakalar azken erken müdahale etmemizi olası kılacak. Temelde yatacak olan bu araştırma, mevcut bulaşıcı hastalıklarla savaşmamıza ve hatta kanser tedavisinin ilerlemesine yardımcı olacaktır. (Bilim adamları uzun zamandır mRNA aşılarının nihai bir kanser aşısına yol açabileceğini düşünüyorlar. Ancak Covid-19'a kadar toplu olarak nasıl üretilebileceğine dair düşük bütçeli olmasına rağmen çok fazla araştırma yapılmadı.)

İlerlememiz sadece bilim yönünde olmayacak. Bunun yanı sıra herkesin bu yeni bilimden yararlanmalarını sağlama yönünde de ilerleyeceğiz. 2021'den sonraki yıllarda, 1945 ve sonraki süreçten çok şey öğreneceğiz. İkinci dünya savaşının sonunda, liderler daha fazla çatışmayı önlemek için BM gibi uluslararası kurumlar kurmuşlardı. Covid-19'dan sonra liderler bir sonraki salgını önlemek için bu alana özelleşmiş kurumlar oluşturacaklar.

Bunlar ulusal, bölgesel ve küresel organizasyonların bir karışımı olacak. Silahlı kuvvetlerin savaş oyunlarında yer alması gibi düzenli “mikrop oyunlarına” katılmalarını bekliyorum. Bu kurumlar yarasalar veya kuşlardan bizlere bulaşacak bir sonraki virüse karşın bizi hazırlıklı kılacak. Bu kurumlar bizleri ev yapımı bir laboratuarda bulaşıcı bir hastalık tasarlanması ve onu silahlandırmaya çalışılması durumuna da hazırlayacaklar. Gelecek olası pandemiler için pratik yaparken, dünya aynı zamanda bir biyoterörizm eylemine karşı kendini savunabilir olacaktır.

Umarım zengin uluslar sağlık sistemlerini oluşturmak için daha fazla dış yardım isteyerek bu hazırlıklara fakir ülkeleri de dahil ederler. En çok kendini düşünen ve bireyselci hükümetler bile buna destek vermeli. Bu salgın bize virüslerin sınır yasalarına uymadığını ve hepimiz istesek de istemesek biyolojik olarak mikroskobik ağ ile birbirimize bağlı olduğumuzu gösterdi. Fakir bir ülkede yeni bir virüs ortaya çıkarsa, bu ülkenin doktorlarının virüsü tespit edebilmesini ve mümkün olan en kısa sürede kontrol altına alabilecek düzeyde olmalarını istiyoruz.”

Bill Gates düşüncelerini bu temenniler ile sonlandırıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Reşit

12.05.2020 - 06:52
harika bir yazı, teşekkürler.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test