Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandeminin güzel yanı: Küresel ısınma kul yapımı

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu corona zart virüsü sayesinde küresel ısınmanın kul yapımı olduğunu umuyorum her insan anladı. Bu saf tutabilmek için önemli bir ayrıntı.

Corona ile idrak ettik.

“Sopası yok ki” kafamıza kafamıza dürtsün mealinde. Atmosferdeki karbon oranı için 300 ppm çok fazla demiştim. Kritik sınır 350ppm dediler. O zamandan beri de yazmıyorum. 400 ppm’i geçtik. Ki sopayı yedik. Sanki gerilemeye başladı. Hava hissedilebilir oranda temizlendi. NO2 değerleri sert düşüşe geçti.

***

Bu dünyaya yedi milyar bile fazla diye yazıp, sonra 7.5 milyarı geçince boş vermeye başlamıştım. Sekiz milyara yaklaştık ki sopayı yedik kafamıza.

Nasıl şeker hastası az şeker yemeli ise ‘insan hastası gezegende’ insan sayısını tedricen azaltmak gerekecek.

***

Umarım artık bu tedavi konusunda da saf tutabiliriz ve genel kabul görür.

Her insanın tek çocuk hakkı var denilir ve ekonomi ona göre ayarlanırsa umarım 7 milyarı tekrar görebilirim bu yaşamda. Savaşa bombalara gerek yok. Her çift iki çocuk sahibi olsa bu yola gireriz.

***

Nasıl el yıkamayı, sosyal mesafe tutmayı öğrendiysek bunu da öğreniriz genel bilgilendirme, özendirme kampanyaları ile.

İleriki nesiller karar verirler ideal gezegen nüfusu 5 milyar mıdır? Yoksa doğduğum yıllardaki gibi 2,5 milyar mıdır artık verilere göre gelecek nesiller görecekler umuyorum.

***

İnternet genelde evdekal dönemine dayandı, altyapı yetersizliklerine rağmen... Artık sıklaşarak gelecek olan krizlere bundan sonra daha da iyi hazırlanırız inşallah. Biosentetik (kötü niyetli)  felaket daha hiç yaşamadık. Her an mümkün! Ve inanın coronadan beter olabilir.

***

Avukatlar, tasarımcılar, danışmanlar evde çalışabildiklerini gördüler ve artık belki bir posta kutusu ofis ile yetinip daha fazla israftan, gösterişten kaçınacaklardır sanıyorum.

***

Enerji üretimi yerelleşme istikametinde gelişecektir umuyorum. Güneş ve rüzgar enerjisi ihtiyaç sahibi tarafından bakılabilir olduğu sürece çevre dostudur. Michael Moore Filmi (Human Planet –Youtube üzerinden bedava izlenebilir) kağıt üzerinde karlı göründüğü için yapılan bu tür büyük yatırımların nasıl çevre düşmanı olabildiğini ve gerek üretiminde gerek zaman içinde endüstriyel çöplük haline gelebildikleri konusunda bizleri yeter uyardı.

Elektrikli arabaların da akülerin hazırlanmasındaki çevre kirliliği vs göz önüne alınırsa yaşam biçimimizi değiştirmekten, ifrattan kaçmaktan başka çözüm olmadığını anladık umuyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Prof. Dr. Hüsnü Erkan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir yazı kaleme aldı.

Yazarımız Ali Naili Erdem, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir yazı kaleme aldı.

Yazarlar
Website Security Test