Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir turizme hazırlanıyor

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Salgın”, ismi üzerinde dünyada ve ülkemizde herkesi endişe ve paniğe sevk etti. Üstelik adeta günlük yaşamımızda her yaştaki fertlerin üzerine kabus gibi çöktü. Ev hapsindeki gönüllüler durumuna düştük.

İş 2020 yılbaşında başlamış gibi; ancak Şubat ayı sonunda ve Mart ayı içinde fırtına halinde yayıldı gitti ve hala da her tarafta kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Gerçek tıp uzmanlarından dinlediğimize göre ise öyle geçti geçecek gibi de değil. Belki hafifleyecek, ancak tesirleri bir hatta iki yıl boyunca devam edecek.

Yani her boyutuyla dikkatli ve tedbirli bir biçimde yaşamaya devam etmek durumundayız.

Peki, ne yapılmalı?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tesislerde Corona güvenli bölge ve belgeleme sistemini getirmek istiyor. Ve bu, yapılacak da.

Gastronomi işinde keza bazı tedbirlerden ve yapılacak ortak çalışmalardan söz ediliyor. Ancak anlaşılan o ki şu anda kapalı olan otel, lokanta, bar ve diğer yiyecek içecek tesislerinin içinde bulunduğu mevcut şartlarda açılmaları halinde gerekli standardı karşılamaktan çok uzak kalacakları bir gerçek.

Medyayı takip ediyorum, herkes panik içinde. Bu arada ülkemizde bilhassa Sağlık Bakanlığımız çok etkili çalışmalar içinde bulunuyor. Bakan gayet soğukkanlı, bilinçli ve şeffaf açıklamaları ile kamuoyunu ferahlatmak çabası içinde. Sayın Bakanın başarılı çalışmalar içinde olduğu muhakkak, ancak halkımızın sürekli tekrarlanan tedbirlere uygun hareket etmekte biraz gevşeme içinde olduğunu gözlemlemekteyiz.

Kolay değil, iki ayı geçiyor. Özellikle 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız adeta hapis hayatı içinde yaşıyorlar. Sabırlar tükeniyor. Bazı hafifletmeler, kitleleri rahatlatmak adına bu hafta tatbike geçiyor.

Hükümet ve yerel yönetimler; bu bir afet durumudur, burada ayrı gayrı olmaz. Büyükşehir belediyeleri aynı partiden ve hükümet ile aralarının biraz limoni olduğu da bir hakikat.

Burada özellikle büyükşehir belediyeleri ile daha yakın bir ortak çalışma yapılması şarttır.

Zira bugün Türkiye’de Ankara, İzmir ve özellikle İstanbul hem bu salgının merkezi ve hem de salgının yarattığı etkinin en ağır hissedildiği alanlardır.

Bu büyükşehirlerden İzmir’de, yani tahribatın İstanbul’dan sonra en fazla hissedildiği yerde yaşayan bir kimse olarak ben bu konuda alınan tedbirleri, yerel yönetim anlamında başarılı bulmaktayım.

İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Perşembe günü bir yeni kararını açıkladı ve bir “Hijyen Kurulu” oluşturulduğunu bildirdi. Çok isabetli bir karardır. Zira bu salgın öyle bir günde kesilecek bir süreç değildir. Etkileri, bir ya da iki yol boyunca azalarak devam edecektir.

Bu nedenle ben Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda yerel yönetimlerle ortak “danışma ve işbirliği” içinde olmalarını, yapılan çalışmaların etkinliğinin artması ve koordinasyonun sağlanması için çok önemsiyorum. Hükümet ve yerel yönetimleri bir araya getirmesini çok istiyor ve özlüyorum.

İçinde bulunduğumuz şu şartlarda hem yerel yönetimlerin, hem de merkezi yönetimin bir arada olması, moralleri de yükseltecektir.

Zira bu salgın, yerelde ve genelde ülkenin kara bahtıdır. Çaresi ise etkin biçimde, ortak akılda birleşmektir. Çünkü yalnızca yerel imkanlar kafi gelmez. Büyük ve koordineli bir genel ortak güç ise çözümün anahtarı olacaktır.

Türkiye Cumhuriyetimizin bugün içinde bulunduğu şartlarda görev, herkesindir. Darılmayı, gücenmeyi ve hasım olmayı bir kenara bırakalım.

Çünkü bugünün şartlarında “bekamız” tehdit altındadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

MHP'nin başlattığı askıda ekmek uygulaması sonrasında Twitter'da #Askıdaİktidar etiketi Türkiye gündeminin üst sıralarına oturdu.

Sosyal medyada patlak veren numara komşusu akımı iyice yayıldı ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar numara komşusu akımı için uyarılarda bulunuyor. Numara ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Ekim 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test