Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dışişleri'ne alkışlar...

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Corona günlerini geçirdikten sonra virüsle yaşamayı öğreneceğe benzeriz.

Virüsle yaşarken, daha önce söylediğim gibi dünkü alışkanlıklarımızdan da vazgeçeceğiz.

Dünyayı hazırlıksız yakalayan ve nice ülkeye diz çöktürten coronayı benim ülkemin nispeten az hasarla atlatacağına inanıyorum.

Bu salgın döneminde Türkiye olmazı olur kılan önemli bir başarıya da imza attı.

Elbette sağlık çalışanlarımızın, belediyelerimizin özellikle de Sağlık Bakanlığımızın alkışlanacak başarısı her türlü takdirin ve övgünün üzerindedir.

Ama sağlık alanında, yardım alanında gerçekleştirilen becerinin yanı sıra Dış İşleri Bakanlığımız da sessiz sedasız büyük bir iş başardı.

Yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarını ülkemize getirdi.

Dış politikada profesyonel olarak çalışmadım. Ama küresel olguları düşünerek ve okuyarak yaşıyorum. Tarih ve evrensel değerler konusunda bir vizyonum var. Ve bana göre şunu açıklıkla belirtmeliyim ki ancak büyük devletlerin becerebileceği nitelikteki bir işi Türk Hava Yolları ile birlikte Dış İşleri Bakanlığımız başarırken Corona ile yatıp kalkan insanlarımız pek farkında olmadılar.

Dışişlerimiz, yurt dışında vazifeli diplomatlarımız ve THY deyimi gerekirse büyük bir alkışı hak ettiler.

Yıllar önce Birinci Irak Savaşı başlamak üzereydi. Şimdi rahmetli olan Zühtü Hacıoğlu arkadaşımın Amerika'da doğmuş bir torunu vardı. Bir sabah arkadaşımın kapısı çalınır. Biri hanım üç kişi arkadaşıma;"- Bizim sizde bir vatandaşımız var. Onu ve annesini alıp ABD'ye göndermeğe geldik." derler. Arkadaşımın torunu henüz bir yaşındadır. Onlar kalmak istediklerini söylediklerinde, arkadaşımın kızına yani torununun annesine bir yığın kâğıt imzalatırlar. Bu beni o tarihte pek etkilemişti.

Bir de yıllar önce siyaset yaparken bir orta Anadolu Kasabası'nda "Kaporal Hasan" diye birisiyle beni tanıştırmışlardı. Bu Kaporal Hasan gençken kaçıp Fransa'ya gitmiş orada yirmibeş yıl lejyoner askerlik yapmış ve onbaşı (Caporal) olarak emekli olmuş bir kişiydi. Üç ayda bir Ankara'dan Fransa Büyükelçiliği'nden gelen bir zat, ( Sen Fransa'ya yirmibeş yıl hizmet ettin) diyerek, bunun maaşını getiriyormuş. Yılda bir defa da doktor getirip sağlık problemi olup olmadığını araştırıyorlarmış. Hastalanırsa Fransa'ya gidebileceğini de görüştüğümde bana anlatan Kaporal Hasan, Türkiye'de kendisi gibi altı kişi daha olduğunu da söylemişti. Yıllar önce bu kadirbilirlilik beni çok düşündürmüştü.

Bunlar derdim, büyük devletlerin işleri...

Bu duyguları, bugün bana yaşatan Dışişlerimize, diplomatlarımıza minnettarım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test