Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı ayırıcı değil, birleştirici olmalı

6.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, son gelişmeleri değerlendirdiği bir yazı kaleme aldı.

“Cumhurbaşkanı, toplumda gerginliklere, ayrılıklara, bölünmelere kutup-laşmalara yol açabilecek; halkın bir kesimini siyasî düşünce bakımından farklı bir kesimine karşı kin ve düşmanlığa tahrik edebilecek sözler söylemekten dikkatle kaçınmalı; farklı siyasî görüşlere sahip halk kesimleri arasında ayırıcı değil, birleştirici olmalıdır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün (4.5.2020) İstanbul Tarabya’-daki Huber Köşkünde yapılan kabine toplantısından sonraki konuşmasında yalnız koronavirüs salgınına karşı Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayılan üç aylık mücadele takvimini açıklamakla kalmayıp, ana muhalefet partisi CHP’ye “faşist zihniyet, vesayet, darbe, cunta özlemi” suçlamaları yönelten iddialar ortaya atması üzerine; eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:

“Bu iddialar, ne Türkiye Cumhuriyetinin ve CHP’nin kurucusu, ilk Genel Başkanı Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde ülkemizde iki kez denenen, fakat o zamanın koşullarında kısa süreli denemeler olarak kalan, ancak II. Dünya Savaşı ertesinde ikinci Genel Başkan İnönü’nün Cumhurbaşkanlığı döneminde CHP iktidarında gerçekleşen tek partiden çok partili sisteme geçiş ve ondan sonraki gelişmelerle ilgili tarihî gerçeklerle, ne insafla bağdaşan; o nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı sıfatıyla dahi, –hele bu partinin adındaki ilk sözcüğün “Adalet” olduğu düşünülürse– hiç söylememesi, rakip bir parti hakkında kullanma-ması gereken sözlerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Görev ve yetkileri’ ile ilgili olarak Anayasa’mızın 104. maddesinde yer alan ifadelerle ‘Devletin başıdır. … Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin birliğini temsil eder.’ 103. madde uyarınca Cumhurbaşkanlığı görevine başlarken iki kez bu ‘görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için’ bütün gücüyle çalışacağına ‘Büyük

Türk Milleti ve tarih huzurunda’ namusu ve şerefi üzerine ant içmiştir.
Devletin en yüksek makamında bulunan, Anayasa gereğince ‘tarafsız’ olması gereken Cumhurbaşkanının söyleyeceği her sözün bir ağırlığı vardır. O nedenle Cumhurbaşkanı, toplumda gerginliklere, ayrılıklara, bölünmelere kutuplaşmalara yol açabilecek; halkın bir kesimini siyasî düşünce bakımından farklı bir kesimine karşı kin ve düşmanlığa tahrik edebilecek sözler söylemekten dikkatle kaçınmalı; farklı siyasî görüşlere sahip halk kesimleri arasında ayırıcı değil, birleştirici olmalıdır. Bu, özellikle içinde bulunduğumuz kritik dönemde, koronavirüse karşı ne kadar süreceği kestirilemeyen çetin mücadele ortamında her zamankinden daha büyük bir önem taşımaktadır. Bu mücadele, ancak ulusal dayanışma ruhuyla birbirimize destek olarak kazanılabilir.

Anayasa’mızın 68., Siyasî Partiler Kanunu’nun 4. maddesine göre ‘demokratik siyasî hayatın vazgeçilmez unsurları’ olan siyasî partiler, aynı Kanun’un 3. maddesinde belirtildiği gibi, ‘Anayasa ve kanunlara uygun olarak, milletvekili ve mahallî idareler seçimleri yoluyla, tüzük ve programlarında belirlenen görüşleri’, halkın kullandığı oylarda ifadesini bulan ‘millî iradenin’ verdiği yetki ölçüsünde iktidar ve muhalefet olarak gerçekleştirmeye çalışan kuruluşlardır. Türkiye’de çok partili siyasî rejime geçişi sağlayan CHP’nin partiler arasındaki demokratik yarışta iktidara gelmek veya iktidardan gitmek için seçimler dışında bir yöntem düşünmesi söz konusu olamaz. Aksini söylemek, temelsiz bir iddiadan öteye gidemez.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test