Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Açık havada bir AVM: Kemeraltı

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronovirüs sınırlamalarının hafifletilmesi konusu tartışılırken, dükkânların, lokantaların, hatta AVM’lerin yani Alış Veriş Merkezlerinin açılması da ele alınıyor. AVM’ler söz konusu olunca aklıma hemen bizim Kemeraltı geliyor. Kapalı AVM’ler yerine açık hava daha güvenli olmaz mı? Elbette teması en aza indirecek önlemleri alarak…

‘Sosyal mesafe’ günümüzün en geçerli sözcüğü. Yani birbirimizin arasında en az 2 metrelik bir uzaklık bulundurmak. Ayrıca zorunlu olarak düzgün bir şekilde maske takmak. Bunlara uyulmasının izlenmesini de esnafın kendisine, giderek Belediye zabıtlarına ve güvenlik kuvvetlerine bırakmak.

Semih Girgin’in Başkanlığını başarıyla yürüttüğü Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği pekâlâ bu işi örgütleyebilir. TARKEM  (Tarihi Kemeraltı İnş. Yat. Tic. A.Ş) de destek olur. Yaratıcı çözümler gündeme gelebilir.

Zaten gerek Konak gerekse Büyükşehir zabıtaları, emniyet güçleriyle birlikte güzel çalışıyor bölgede. Bu yüzden neden olmasın? Binlerce yıldır ‘Pazar yeri’ işlevi gören bu bölge yüzlerce değişik iş kolu barındırıyor. Dolayısıyla, Dernek ve TARKEM, Büyükşehir ve Konak Belediyeleri ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri bir arada uygun bir çözüm ile tarihi çarşının canlanmasına katkıda bulunabilirler.

Gerçek olan hayal

Karamsar havada geçen günlerimizi aydınlatan Kemeraltı ile ilgili bir haberi de unutmayalım bu arada. Haberi basın bülteninden anımsatayım:

“Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesinde ilk adım olan Geçici Liste’ye girme süreci başarıyla tamamlandı. İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İMEAK Deniz Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı, TARKEM ve Kentimiz İzmir Derneği’nin tüm süreci birlikte koordine ettiği Kemeraltı ve çevresinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesi için hazırlanan ve TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’in 27 Mart 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tüm İzmir adına elden ulaştırdığı dosya başvurusu UNESCO tarafından da kabul edildi.”

UNESCO (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization, yani Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) tarafından geçici listeye alınmanın anlamı ne? 1978 yılında oluşturulan bu listede, ilgili devlet tarafından korunması güvence altına alınacak, evrensel anlamda değer taşıyan doğal ve kültürel varlıklar bulunuyor. Peki bunun Kemeraltı’na katkısı ne olacak? Herşeyin başında listedeki ülkeler ve halklar, listeye alınan yerler konusunda daha bilinçli davranmak, oraları korumakla görevli saymış oluyorlar kendilerini. ‘Koruma bilinci’ gelişiyor.

Listede bulunmanın başka bir yararı da tanıtım açısından oluyor. Listedeki yer daha yaygın bir şekilde tanınıyor. Bölgeye gelenlerin sayısında önemli artışlar oluyor. Bu da beraberinde buraya yatırımcı gelişini, dolayısıyla fiziki toparlanmayı hızlandırıyor.

En az 3 yıl           

Şunu da belirtelim ki süreç sanıldığı gibi kolay olmayacak. “Armut piş, ağzıma düş” değil. İzmir Valiliği'nin yönergesi ve İzmir Kalkınma Ajansı'nın eşgüdümü ile ‘Kentimiz İzmir Derneği’ ve TARKEM tarafından hazırlanan başvuru dosyası TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler tarafından 27 Mart 2019 tarihinde ön değerlendirme için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Miras Alanları Şube Müdürü Kıvılcım Neşe Akdoğan'a teslim edilmişti. Bakanlık incelemesi bile 1 yıl sürdü.

Geçtiğimiz yıllarda Dünya Miras (‘miras’ yerine ‘emanet’ demek daha doğru bence) Listesine giren Bergama ve Selçuk-Efes için ne denli yoğun çalışma yapıldığını biliyoruz. En az 3 yıl çok yoğun çalışmak gerekiyor.

Coronavirüs gerekçesiyle Kemeraltı’nın büyük bir açık hava ‘pazarı’ olarak tanıtılması, bunun örgütlenmesi, tanıtımda ciddi bir rol oynayacaktır. Emeği geçenlere İzmirli olarak teşekkür borçlu olacağız. Ha gayret!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test