Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İşte 2020 Türkiyesi ve Coronayla ''topyekün'' mücadele!

26.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul geçtiğimiz Mart-Nisan ayı arası, geçen senelere kıyasla 2100 daha ölü sayısı kaydetti.

Haftalardır Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Coronavirüs mücadelesini överek, “Dünyanın en başarılı kontrollerinden biri” demekte. Cumhurbaşkanlığı özenle yürüttüğü kampanyayla, hastane verilerinin, cenazelerin ve hasta kayıplarına ailelerinin acı görüntülerinin basında yer almasını engelliyor. Sosyal medyada konuşan doktorlar ayıplanırken, Mart ayında 410 vatandaş “kışkırtıcı ve küfürlü” sosyal medya paylaşımlarından dolayı gözaltına alındı.

The New York Times’ın hafta başı paylaştığı İstanbul ölüm oranları verileri felaketin söylenenden ne denli büyük olduğunun işaretçisi. İstanbul, 9 Mart ila 12 Nisan arası beklenenden 2100 daha kayıp verdi. Beklenen vefat oranları, önceki senelerin ortamaları alınarak hesaplanıyor. Normalin yaklaşık %30 üzerinde olan İstanbulun vefat sayısı, 12 Nisan’da tüm Türkiye’da açıklanan toplam korona vefatlarından bile çok daha fazla.

2100 vefatın hepsi virüs sebepli olmasa da, rakamların artış dönemi virüsle aynı tarih aralarına denk geldiğinden şüphe oluşturmaktadır. Neden Türkiye’de virüs harici ölümler bir anda pik yaptı? Araştırmacılar pandemi korkusunu azaltmak için korona kaynaklı vefatların tam bildirilmediği ihtimali üzerinde duruyor.

Times’dan alınan bu veriler, Bentley Üniversitesi Profesörü Onur Altındağ’ın verileriyle uyuşmakta. Altındağ, Türkiye’de 10 şehrin 11 Mart ila 12 Nisan arası toplam ölüm oranlarını geçtiğimiz seneler ile karşılaştırdı. Altındağ’nın açıklamalarına göre, 12 Nisan’da açıklanan 1006 Türkiye geneli toplam Korona vefatı, aynı tarih aralarında yalnızca İstanbul’da kayda geçen korona harici ölümlerin yarısı bile değil.

Sağlık Bakanlığının 1 Nisan’a kadar şehir istatistiklerini açıklamadığını hatırlamakta fayda var.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Şubat ayında virüsün ülkede olduğu biliniyordu, ve hiçbir şey yapılmadı” diyor.

Adıyaman’ın bir diğer açıklamasına göre Türkiye yalnızca pozitif test sonucu ile hastalığı onaylanan hastaları resmi kaynaklara geçiriyor. Adıyaman’a klinik olarak tanısı konulmuş, fakat ‘toplam vaka’ sayısına yansıtılmayan çok hasta olduğu üzerinde duruyor. "Elimizdeki veriler pandemiyi kontrol edip edemediğimizi söylemek için yeterli değil" diyor TTB Başkanı.

120.000’i aşkın üyesi bulunan Türk Tabipler Birliği, doktorların hastalığı daha iyi anlayabilmeleri için verilerde “şeffaflık” çağrısında bulunmuştu.

Sırf resmi rakamlara bakıldığında bile, teşhis edilen hasta sayısının 100.000’nin üzerine çıkması ve vefat oranının 2.400’ü geçmesiyle, Türkiye’yi virüsten en çok etkilenen 7. Ülke konumuna gelerek tabloda Çin’in önüne geçti.

Hükümet, Şubat ayında en çok etkilenen beş ülkeden uçuşları ve sınır geçişlerini durdurarak ve ilk enfeksiyonun onaylandığı Mart ayının ikinci haftasından itibaren okulları, restoranları ve barları kapatarak, virüsle mücadelede hızlı davranmakla övünüyor.

Oysa ki istatistiklere göre, bu zamana dek iş işten çoktan geçmişti.

Türkiye, ilk Covid-19 ölümünü 17 Mart’ta açıklamıştı. Ancak The Times'ın derlediği istatistikler gösteriyor ki, 17 Mart’tan haftalar önce İstanbul'daki toplam ölüm sayısı tarihsel ortalamanın çok daha üstüne çıkmıştı bile. Bu rakamlar ülkeye virüsün önlem alınmadan ve ilk vaka açıklanmadan çok önce geldiğini göstermekte.

Verilere rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci vefatın açıklanmasının ardından 18 Mart’ta Türkiye'nin “tüm önlemleri hızla aldığını” açıklamıştı.

"Milletimiz nice saldırıları, dertleri göğüslemeyi başarmıştır. Allah'ın izniyle bunun da üstesinden gelecektir” demişti, Recep Tayyip Erdoğan.

Ancak Erdoğan önceliklerini Şubat ayının başında belli etti. Ekonominin daha fazla yavaşlamasından çekindiği için yalnızca haftasonu değil her gün için sokağa çıkma yasağı getirmekten kaçınırken, halka "Dut pekmezi, yiyin virüsten korunun” dedi.

Türkiye’de ekonomik bir çöküş, Cumhurbaşkanlığı ve AKP hükümeti için felakete yol açabilir. Pandemi öncesi bile Erdoğan’ın popülaritesi artan işsizlik ve kötüye giden ekonomi ile azalmaktaydı. Erdoğan bu riski göze almaktansa yalnızca 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı ile yetindi.

Bu esnada da, Türkiye’de 20 yaşın altında 1.4 milyon kişinin çalışmak zorunda olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı tarafından derhal bir ek genelge yayınlandı ve sosyal güvenlik belgelerini göstermek kaydıyla çalışanlar çıkabilir dendi. Sonra ortaya çıktı ki bu 1.4 milyon çalışanın 915 binin sosyal güvenlik kaydı yok.

Üstelik bu veriyi de açıklayan TÜİK.

İşte 2020 Türkiyesi ve Coronayla topyekün mücadele!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Ozan Güven ve bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz arasında yaşandığı iddia edilen şiddet olayları sosyal medyanın gündeminde. Ozan Güven iki...

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni ay Temmuz'da burçları n aşk hayatını neler bekliyor?

Instagram'da @tavşanız kullanıcı isimli bir hesap, Android cihazlardan söz konusu hesabın profiline tıkladığınızda uygulamanın hata vermesine neden oluyor. Instagram k...

Oyuncu Michele Morrone'nin Instagram hesabından yaptığı canlı yayını izleyen şarkıcı İrem Derici'nin yorumu sosyal medyanın gündeminde.

Yazarlar
Website Security Test