Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhuriyet’e giden yol

22.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız ve yayın kurulu üyemiz eski Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Gazi Meclis'in 100. yılına özel bir yazı kaleme aldı.

Ömrünü Türk Milleti’ni çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmaya adamış olan büyük asker, büyük devlet adamı Atatürk’ün benim en büyük eserim dediği TBMM’nin açılışının yüzüncü yılını kutluyoruz.

Temelleri çökmüş ömrünü tamamlamış İmparatorluğun yerine aydınlığın nurlu ışıklarını yaratma azim ve kararı içinde olanların eseri olan 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel taşıdır.

Kanlarını idealleri ile canlarını bağımsızlık ateşi ile tutuşturanlar “Egemenlik Milletindir” ilkesini genç Cumhuriyet’in özü kıldılar.

Osmanlılığın sona eren hakimiyetini Milletine veren bir yüce anlayışın eseri olan 23 Nisan; çağdaşlaşmaya, bağımsızlığa ve özgürlüğe giden yolun altın kapısıdır.

Türk Milleti’nin onurlu ve saygın bir millet olarak yaşamasını isteyenler medeni insanlık dünyası karşısında uşak olarak yaşamayacaklarını 19 Mayıs güneşi ile ilan ettikleri gün üstün iradenin millet olduğunu duyurdular. Bu irade ile yeni bir Devlet, yeni bir Millet coğrafyadaki yerini aldı.

Türkiye bundan daha küçük olamaz dediler. Hürriyet ve istiklal bizim karakterimizdir dediler. Tarihten silinmeye çalışılan Türk’ü şanıyla şerefiyle yücelttiler.

23 Nisan bir takvim yaprağı değildir. O, “Millete efendilik yoktur. Hizmet etme vardır. Dünyada hükümet için meşru yalnız ve tek bir esas vardır. O da danışmadan ibarettir. Bir ulus, bir toplum yalnız bir kişinin çalışması ve çabasıyla bir adım bile atamaz. Bir millet, bir memleket için kurtuluş ve selamet istiyorsak, bunu yalnız bir şahıstan hiçbir zaman istememelidir.” ilkelerinin kaynağıdır.

Milli iradenin, milli vicdanın ve milli ülkülerin sevdasıyla yaşayanlar her 23 Nisan’ı insanca yaşamanın müjdecisi olarak kafada ve ruhta huşu içinde yaşatırlar. Bilirler ki 23 Nisan özgür yaşamanın doğum günüdür.

Vatanın geleceğini ilmin ve aklın öncülüğünde gerçekleştirenler 23 Nisan’ın ezelden ebede sürece olan aydınlığında yürüyenlerdir. Dağ başını duman almış marşıyla başlayan bu kutsal yürüyüş Türk Milleti’nin inanç hazinesi olarak sonsuza dek sürecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Atatürk videolarına yorum yapan Jandarma Astsubay Rafi Ceran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ''İngiliz Ajanı'' diyerek sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Ozan Güven ve bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz arasında yaşandığı iddia edilen şiddet olayları sosyal medyanın gündeminde. Ozan Güven iki...

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni ay Temmuz'da burçları n aşk hayatını neler bekliyor?

Instagram'da @tavşanız kullanıcı isimli bir hesap, Android cihazlardan söz konusu hesabın profiline tıkladığınızda uygulamanın hata vermesine neden oluyor. Instagram k...

Yazarlar
Website Security Test