Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’in, İzmirlilerin, corona ve pandemi ile imtihanı!..

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs pandemisi (salgını) ile mücadele, hem ülkemizde ve hem de bütün dünyada tüm hızıyla sürüyor. Sağlığımızı koruma amaçlı çabalar, gayretler, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

Gördüğümüz kadarıyla, bu mücadelede, kentlerin ve kentlerde yaşayanların, kendilerine has alışkanlıklarının, geleneklerinin ve özelliklerinin de önemli rolü oluyor.  Ayrıca, yerel yönetimlerin tutumları büyük önem taşıyor.

Doğrusu, kentimiz İzmir’de de, bu mücadele, ilginç toplumsal veriler ve sonuçlar ortaya çıkarıyor.

 

Coronavirüsün İzmir’e bulaşması

Dünyada ve ülkemizde oldukça hızlı yayılan bu virüsün, 4,5 milyon nüfusa sahip ve üstelik Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir’e bulaşmaması elbette mümkün olmazdı. Ancak başta hem bu derece hızlı girişi ve hem de İstanbul’un ardından olgu ve ölüm oranında İzmir’in ikinci oluşu, İzmirlilerin moralini bozdu.

İzmir’de korona ile ilgili görülen ilk olaylara bakıldığında, meselenin İzmirlilerin belleğine yerleşen iki önemli boyutu oldu. Birincisi, Çeşme limanındaki temaslarla ortaya çıkan olgular; diğeri de, huzurevinde umreci bir görevliden yayıldığı iddia edilen bulaş olayıydı.

İzmir gibi dışa açık ve bütün dünyayla bağlantılı bir büyük kentte, elbette bir şekilde bu virüs bulaşı olacaktı. Ama ilk günlerdeki bilgi eksikliği ve iletişim yetersizliği, doğrusu İzmirlileri çok endişelendirdi.

 

İzmirlileri evde tutabilmek

İzmirlilerin en başta gelen özelliklerinden birisi, hayatı sokakta yaşamaktır. Bu özellik birçok şiire, öyküye, romana ve filme de konu olmuştur. İzmirliler özgürlüklerine düşkündür.

Bir başka önemli özelliğimiz de, İzmirlilerin sıcakkanlılığıdır. Yakın teması ve kucaklaşmayı sever İzmirliler… Oysa bütün bu özellikler, ‘sosyal izolasyon’ kavramı ile tanımlanan coronavirüs pandemisi ile mücadeleye ters düşmektedir.

İşte bu nedenlerle, doğrusu bizlerin, İzmirlilerin, bu mücadele sürecinde işi zordur. Hele bu güzelim bahar günlerinde!.. İlkbaharın iklimsel sıcaklığının ve doğa güzelliklerinin insanı kışkırttığı bugünlerde, İzmirlileri evlere hapsetmek ve kapalı mekânlarda tutabilmek hiç de kolay değildir!..

 

Coronalı İzmir günleri

Bütün dünyada ve ülkemizde olduğu gibi, İzmir’in sağlıkçıları da, salgına karşı ellerinden gelen gayreti, çabayı gösteriyorlar. Biz de onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde, İzmir Tabip Odası Başkanı’nın, bazı doktorların araçlarında sabahlamak zorunda kaldıklarını açıklaması, doğrusu yüreğimizi acıttı. Tıpkı İstanbul’da parasını vererek kaldıkları otelden atılan hekimlerimiz örneğinde olduğu gibi!.. Neyse ki her iki konuda da, her iki kentin başkanları Tunç Soyer ile Ekrem İmamoğlu, hemen müdahil olup çözüm ürettiler.

Aslında bu zor günlerde yönetimlerin -  kurumların eşgüdümü, yardımlaşması ve ortaklaşması büyük önem taşıyor. Genelde iktidarın izlediği ayrımcı ve belediyeleri dışarıda tutmaya yönelik politikalara karşın, yerel yönetimler ve yerel girişimler önemli çabalar gösteriyorlar.

Merkezi yönetimin yanlışlıklarına, eksikliklerine ve ayrımcı tutumlarına karşın, yine de İzmir’de yerel yöneticilerin ve sorumluların birleştirici çabaları öne çıkıyor. Diğer büyük kentlere göre, görece İzmir’de sorunlar, çekişmeler daha az yaşanıyor.

 

Dayanışma ve yerel yönetimlerin başarısı

İzmir’in, İzmirlilerin toplumsal dayanışmacı ve paylaşımcı özellikleri hep bilinir ve her daim takdir edilir. İşte içinde bulunduğumuz zor günlerde de, bu güzel hasletler yine öne çıkıyor. Olanakları olan insanlar, kurumlar; zor durumda bulunan hemşerilerimize, özellikle de evinde kalan yaş almış büyüklerimize yardımcı oluyorlar.

Bu çalışmalarda, belediyeler başı çekiyor ve başarılı oluyor. CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının çağrısının ve önerilerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, bu dönemde, İzmir’de başarıyla hayata geçirilen ‘İzmir Dayanışma Gönüllüleri’ örneği birliktelikleri, çok önemsediğimizin ve büyük değer verdiğimizin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

Bu zor dönemde, dayanışma en önemli toplumsal ilaçtır. Dayanışmanın öncüsü ve ortaklaştırıcısı da belediyelerdir. Doğal olarak belediye başkanları da dayanışma hareketinin yerel önderleridir. Hayatın doğal pratiğinin ortaya çıkardığı bu somut gerçeği, ülkeyi yönetenlerin de bilmesi, kabul etmesi ve hiç akıldan çıkarmaması gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test