Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Olabildiği kadarıyla'' turizmde kriz sonrası değişimler

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkesiz turizm ekonomisi, döviz getiren bir sektör olarak içinde bulunduğu duruma ilişkin bir kurtuluş reçetesi hazırlamaya mecburdur. Bu reçetenin adı da tek kelimeyle “değişim”dir. Çünkü yaşadığımız krizin en önemli özelliği, “insan hayatına” doğrudan yönelen risklerdir. Yani bir ölüm kalım dönemeci...

Bugüne dek iyi kötü pek çok kriz yaşadık, tecrübemiz var. Ancak bu kez hiç yaşamadığımız, tamamen yeni bir tehdit atında bulunuyoruz.

Mevsim açılacak mı?

Evet, açılacak; ancak ne zaman? İş burada düğümleniyor. Tahmin etmek kolay değil.

1- Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, normalleşme için Temmuz sonrasını işaret ediyor.

2- Fransız yetkililer, “Eylül sonrası iş başlar” diyor.

3- Almanya belirli bir tarih veremiyor.

4- Balkan ülkelerinde iş gittikçe sarpa sarıyor.

5- AB Komisyonu Başkanı Leyen, “Bu sene tatil planı yapmayın” şeklinde tavsiye veriyor.

Bu birkaç örnek, size ülkemize bu yıl gelecek turist sayısı hakkında ne kanaat veriyor? Çok zor bir durumdayız.

Zira ülkemize yabancı turistin ağırlıklı olarak bu ülkeler ve İran’dan geldiği göz önüne alındığında, benim kanımca iş bu yıl yalnızca iç turizme kalacak. Tabi o da olabilirse.

Antalya, İstanbul, İzmir, Ege sahilleri tesis dolu. Milyarlarca dolarlık yatırımlar var. Şu an bu yatırımlarla ortaya çıkan tesislerin yüzde 80’i kapalı durumda. İstanbul Merkez Laleli’de 400’e yakın otel var ve şu an bunların sadece 8 - 10 tanesi açık. Tablo bu. Ümitler Mayıs sonuna kaldı. Acaba?!

Peki krizin sonrasında neler olacak?

İşte bu ümitsiz tablodan sonra turizmde ulaşım, otellerin yeniden dizaynı, servis ve yaşam alanlarının planlanması, havalandırma ve klima düzenlerinin ultraviyole sisteme dönüştürülmesi, acil yardım donanımları, açık büfe düzenlemeleri, personelin eğitimi vs hep gündeme gelecektir.

En önemlisi bu değişimler, tüketici turist ve değişik destinasyonlara göre farklı oranlarda isteneceğinden ayrıca dikkat gösterilmesi gerekliliği de gözardı edilmemelidir.

Geçmişte yaşanan krizleri incelersek, her krizin ardından tüketici risk algısı yükselmiş ve tipi de değişmiştir.

Yukarıda sözünü ettiğim gibi, havayolu ulaşımında ve diğer ulaşım araçlarında oturuş aralıkları, maske mecburiyeti, dezenfektan masrafları gündemin öncü değişkenleridir.

Otellerde ve toplu merkezlerde, kongre ve diğer organizasyon mekanlarındaki klima ve havalandırma sistemlerinin artık yeni temiz hava ve ultraviyole sisteme geçişi, vazgeçilmez bir ön şart olacaktır.

En önemlisi, işçi işveren ilişkilerinde; turist, tesis ve acenta ilişkilerinde bütün bu değişimlerden kaynaklı olarak “mutlak surette” risk sigortası istenecektir.

Ön rezervasyonlar ve iadeler konusundaki risk sigortası, taraflar için kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca personelin konumu konusunda, geçici olarak alınanların yeni gelişmeler doğrultusunda eğitimlerinin yapılmasının ön plana alınacağı muhakkaktır.

Özellikle AB menşeli tur operatörlerinin müfettişleri ülkemize gelecek ve sayılan ve sayılamayan bu hususlarda rapor vereceklerdir. Yıllık kontratlarda bu şartlar mutlaka gündemde olacaktır. Hijyen ve sağlık konularındaki istekler, Türk turizm tesislerinin yaşanan bu boşlukta tamamlayabileceği ön çalışmalardır.

Sonuç; turizm sektörümüz maalesef çok da ümitli bir gelecek tablosu ortaya koyamamaktadır. Kanımca bu sezon birçok tesis açılamayacaktır. Salgının bitmesi durumunda ise, dünya insanlarının öncelikli olarak tatillerini kendi ülkelerinde yapmaları eğilimi öne çıkacaktır.

Bu arada umarım tesislerini elden çıkarma noktasına gelen yatırımcı sayımız tavan yapmaz. Ancak böyle bir hal vuku bulursa yabancı sermaye de bu durumdan istifade etmenin fırsatlarını arayacaktır.

Umutsuzluk saçmak istemem elbette. Ancak bir tesis sahibi olsam, bu minvalde değişim ve eğilimler doğrultusunda kendi tesisimi baştan aşağı geleceğe hazırlardım. Tabi bunu yapacak güç varsa!

Bu yıl ülke turizmimizin adı ne yazık ki ülkeler arası değil, “olabildiği kadarıyla turizm” olacaktır.

Umarım ve dilerim ki bu eşen bir çaresi, en kısa zaman içinde bulunur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test