Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gılgamış Destanı

17.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Nerdeyse bir aydır evdeyiz. Sokaklara çıkamıyoruz. Sosyalleşme haklı olarak yasak. O zaman gelsin kitaplar. Gelsin televizyon ve çeşitli filmler ya da diziler…

Bir de akıllı telefonlar var tabii. Buradan da bağlı olduğunuz ‘whatsapp’ gruplarından

eğlenceli, bilgilendirici paylaşımların yanı sıra kafa karıştırıcı mesajlar da yağıyor durmadan. Önceki yazılarımın birinde ‘infodem’ denilen bu kafa karıştırıcı bilgilerden söz etmiştim.

Hürriyet gazetesi yazarlarından Dr. Osman Müftüoğlu da 15 Nisan tarihli yazısında “Pandemi mi infodemi mi daha tehlikeli” diye sorarak şunları yazıyor:

“Aslında ortalıkta bir değil iki salgın var. Birincisi, malumunuz “COVID-19” pandemisi. İkincisine gelince... O yeni bir salgın. Kiminin bilerek kiminin bilmeyerek üstüne bolca ‘ümitsizlik sosu’ da ekleyerek ortalığa sürdüğü viral bilgilerle yayılıyor. Adı mı? Ona ‘asılsız, umutsuz ve kötü bilgi (info) salgını deniyor. İnfodemi olarak da tanımlanan bu bela, koronavirüs pandemisinden daha da öne çıktı. Bilelim ki “infodemi” de en az COVID-19 kadar tehlikeli.”

‘İnfodemi’ salgınının bazı kışkırtıcı kaynaklara dayanması da söz konusu. Nitekim 15 Nisan tarihli yazısında Nedim Şener de son bir aydır sosyal medyada 5 bine yakın provokatif ve yanıltıcı paylaşım tespit edildiğini, bunların yüzde 70’inin de FETÖ ve PKK kaynaklı olduğunu belirtiyor.

Gılgamış Destanından

Ancak bu kışkırtıcı kaynakların dışında işin psikolojik bir yönü de var. Buhran durumlarında insanlar karamsar olmaya eğilimli oluyor. Bu kaygılara karşı bir süredir elimden düşürmediğim GILGAMIŞ DESTANI’nındaki öğütleri aktarmak istiyorum. Bundan yaklaşık 6 bin yıl öncesinden, Sümerlerden gelen bilgece sözler ilginç:

“Ey Gılgamış, seni böyle yutan umutsuzluk neden? Sen tanrıların çocuğu olarak nasıl oldu da bunca zarurete düştün? Kendini böyle hırpalayıp, perişan ederek ne kazandın ki? (…)

Evimizi sonsuza dek mi kurarız? Akitleri sonsuza dek mi mühürleriz? Kardeşler arasında miras sonsuza dek mi bölüşülür? Düşmanların husumeti sonsuza dek mi sürer? Irmağın suyu sonsuza dek mi yükselir? Irmağın yüzü güneşin yüzüne sonsuza dek mi bakar? Her şey gelir ve gider, değişimin değirmeni durmaksızın döner ve öğütür.

Gün gelir bir ev kurarız. Gün gelir bir belge mühürleriz. Gün gelir kardeşler arasında miras bölüşülür. Gün gelir bu kardeşler arasında kavga çıkar. Gün gelir, ırmak taşar ve yurdu su basar. Gün gelir deniz kabarır, dalgalar sürükleyip götürür önüne ne gelirse. Balıkçıl kuşları yine ırmak boyunca uçar; fakat ırmak aynı ırmak değildir. Yusufçuk böceği ırmağın üzerinde güneş gözlerken ansızın yok oluverir – her şey ne kadar da boştur! Irmağın yüzü güneşin yüzüne bakar, pırıltılar oynaşıp durur; fakat değişmeyen bir düzen yoktur.

Be hey insanoğlu, be hey adam! Dinle de öğüt al! (…) Artık bir ölümlüye yakışan şudur: Bilmediğin, görmediğin sinsi ölüm ansızın seni kaçırıp götürmeden güzelce yaşa ve yaşamın tadını çıkar!”

Dört bin yıl öncesinden yükselen her şeye karşın “yaşamın tadını çıkar” uyarısı insana iyi geliyor. Geleceğe daha iyimser bir gözle bakabiliyorsunuz.

Bize kalan zengin miras 

Bizler zengin kültürel geçmişle beslenen bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz. Sümer İmparatorluğu, bundan aşağı yukarı 6 bin yıl önce yaklaşık 2 bin yıl hüküm süren tarihin ilk uygarlıklarından… Yazıyı bulan, ‘Gılgamış Destanı’ gibi ‘Tufan Efsanesi’ni de ilk kez yazıya döken Atalarımızdan… Evet, atalarımız diyorum. Neden? Atatürk büyük bir öngörü ile Sümerleri, Hititleri vb. atalarımız kabul edip, genç Cumhuriyetin alt yapısının temelleri olan Etibank, Sümerbank gibi kuruluşları bu mirası düşünerek kurmadı mı?

Bu zengin hazine üzerinde rahmetli Sedat Alp, 105 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ ve diğer bilim insanları yükseldi. Sait Bir, Sümerlerin ilk yerleşimlerinden Uruk kenti kralı Gılgamış üzerine kurulu efsaneyi, Sümerce-Babilce- Asurca dillerine dayalı İngilizce çevirilerinden derlemiş. (Remzi Kitapevi, 2019) Okumanızı öneririm.

HAYATA İYİ YÖNÜNDEN BAKIN, EVDE KALIN, SAĞLIKLI KALIN!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test