Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde iç savaş!

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya yangın yerine dönmüş durumda. Bütün ülkeler aciz vaziyette. Covid-19 salgını Çin’de başladı ama Beijing yönetimi acil tedbirlerini alarak salgına çare buldu galiba. Zira ülke çapında yasakların büyük bölümü sona erdirilmiş durumda.

Ülkemize gelince; her geçen gün yapılan pek çok olumlu teşhis ve tedbire rağmen salgın yayılmakta, vaka sayısı da giderek artmaktadır.

Bu arada yalnız sağlık işi değil, ülkelerin ekonomileri de giderek bir “daralma” dönemine doğru hızla gitmektedir.

Türkiye’de salgının en çok zarar verdiği sektör ise turizmdir. Zira uluslararası ve dış ulaşım sistemleri durmuş, oteller ve hizmet sektörü olarak yan kuruluşlar da kapatılmış durumdadır.

Yani anlayacağınız, turizm sektörümüz tamamen etki altında felç olmuş durumdadır.

Her gün gazetelerde ve diğer iletişim mecralarında okuduğumuz feryatlar, işin vahametinin artış temposunu bizlere göstermektedir. Sektör, can derdine düşmüştür.

Bu durumda ne beklenmektedir? Herkes ekonomik destek talep etmektedir. Hükümetimiz ise peydeypey açıklanan “tedbir” paketleri ile çareler üretmeye çalışmakta ve aldığı kararları pratiğe intikal ettirmektedir.

Vaziyet böyle iken ne yapılması gerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektör STK’larının birlikte çare üretmesi gerekmez mi? Ancak ne yazık ki iş böyle olmamaktadır.

Bakanlık ve TÜRSAB dargın ve küskün durumdadır. Yani Turizm Bakanımız ve TÜRSAB Başkanı, halk tabiriyle birbirleri ile kavga ve anlaşmazlık içindedir. Sanki ortada küresel bir salgın ve büyük bir sıkıntı yokmuş gibi... Birbirleri ile teftiş, mahkeme, tesislere ve vakıflara el konulması, kayyum atama, vesayetle işi yürütme ile uğraşmaktadırlar.

Bu keyfiyet, bugünün sıkıntılarını görmezden gelip olan bitenle alay etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir ne yazık ki.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ersoy pek çok güzel icraat yapmış, sektörün içinden gelen bir insandır. Keza TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya da aynı şekilde sektör yan kuruluşu olan bir STK’nın seçilmiş, mesul başkanıdır.

TÜRSAB’ın bir vakfı teftiş edilir, edilmez; bu ayrı bir konudur. Hukuken sonuç ne ise gereği yapılır. Ancak öte yandan adeta varlık ile yokluğun tartışıldığı, felaket endişeleri içinde bir turizm sektörü vardır ortada. Sektörün her kolunun şu anki durumu, acıklı bir tablo sergilemektedir. Acil tedbirler beklenmektedir.

Bu tedbirlerin ne olması gerektiğini de her iki tarafın bilmesi icap eder. Bunu ortaya koyabilme tecrübesine her iki taraf da haizdir.

Ancak üzücüdür ki ne Sayın Turizm Bakanı, ne de Sayın TÜRSAB Başkanı yan yana gelmedikleri gibi anlaşma zemini arayışı içinde de değiller. Bu, çok vahim bir durumdur.

Sonuç olarak; halkımızın bir deyişi vardır, “Kasap et derdinde, koyun can derdinde” diye. Evet, turizm sektörü şu anda can derdindedir.

Sayın Bakan, sektörün çok başarılı bir temsilcisidir. Şu anda siyaseten bir bakanlığın ve o bakanlığın sorumlu olduğu sektörün başındaki kişidir. Bir devlet adamıdır ve hükümetin bir üyesidir. Seçilmiş değil, atanmıştır.

Bu durumdaki kişinin dargınlık göstermesi veya sektör STK’larının karşısında bir duruş sergilemesi mümkün değildir.

Kaldı ki TÜRSAB Başkanının da durumu aynıdır. Şu anda her şey bir tarafa bırakılmalıdır. Teftişler yapılabilir, ancak bu işlerde hisler ön plana çıkartılırsa, sonuçta kaybeden sektörümüz ve ülkemiz olacaktır ki, bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur.

Ben şahsen Sayın Bakanı çalışan, bilen ve icraatını cesurca gerçekleştiren bir kimse olarak görüyorum. Sektörün tüm taraflarını ayrım yapmadan kucaklayacağını ve işbirliğine davet edeceğini düşünüyorum.

Keza turizm sektörü STK’larının da birlikte hareket etmelerini isteyeceğinden eminim.

Karşıdan bakarsak; tablo çok acıdır. Böyle bir tablo karşısında küslük ve kutuplaşma değil, birliktelik esas olmalıdır.

Zira ülkemizin turizmi, can çekişmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test